Ziņas | Lasītāji raksta


LLPA: Latvijas likumdevēju Sīzifa akmens – Atkritumu apsaimniekošanas likums. Vai jāuzveļ iedzīvotājiem, pašvaldībām...

LLPA: Latvijas likumdevēju Sīzifa akmens – Atkritumu apsaimniekošanas likums. Vai jāuzveļ iedzīvotājiem, pašvaldībām un uzņēmējiem?

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas sēdē šī gada 12. februārī tika izskatīts likumprojekts – grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā. To būtība paredz jaunu atkritumu apsaimniekošanas kārtību un sistēmu Rīgā, radot bezprecedenta gadījumu Latvijā un tuvākajās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Faktiski Rīgas atkritumu apsaimniekošanā no 2021. gada iecerēts pilnīgs "brīvais tirgus" – jebkurš uzņēmējs ar attiecīgu Valsts vides dienesta atļauju, kas atbildīs pagaidām nevienam nezināmiem Ministru kabineta noteikumu kritērijiem, varēs piedāvāt atkritumu apsaimniekošanu jebkur Rīgā par paša noteiktu cenu. Šāds scenārijs rada vairāk jautājumu nekā atbilžu. Lielākais no tiem – kādu cenu par to maksās pārējās Latvijas pašvaldības?

Eksperte: Augstākā izglītība Latvijā ir nobadināta

Augstākās izglītības internacionalizācija un eksports kā daļa no ekonomisko procesu globalizācijas radījusi nepieciešamību pēc dažādu augstākās izglītības iestāžu starptautiskās salīdzināšanas, kas vēl pirms vairākām desmitgadēm nebija tika aktuāla. Attiecīgi – arī viens no mērķiem Latvijas augstākajai izglītībai, par ko pēdējā laikā tiek diskutēts, ir vismaz vienas Latvijas augstskolas iekļūšana starp 500 labākajām pasaules universitātēm. Šī apņemšanas iekļauta arī valdības deklarācijas izglītības sadaļā un šķiet, ka Izglītības un zinātnes ministrija ir atrotījusi piedurknes, lai ķertos pie augstākās izglītības sakārtošanas. Kamēr augstākās izglītības eksperti diskutē par to, kuras augstskolas ir tuvāk maģiskajai 500 robežai, rodas jautājums - vai tiešām reitingi un mūsu augstskolu pozīcija tajos varētu tikt uzskatīti par Latvijas augstākās izglītības kvalitātes zaļo karotīti, norāda Saeimas deputāte Anita Muižniece. Tāpat viņa atgādina, ka salīdzinājumā ar citām Baltijas un tuvākā reģiona valstīm, finansējums augstākajai izglītībai Latvijā ir ārkārtīgi zems.

Mākslas advokāts

Intervija ar šveiciešu kolekcionāru Hansu Fūreru

Doktors Hanss Fūrers dzimis Šveicijas pilsētā Bīlē; kopš 1988. gada viņam pieder advokātu firma Bāzelē. Viņš darbojas vairāku ar mākslu saistītu fondu direktoru valdēs, 15 gadus bijis Šveices Mākslas galeriju apvienības vadībā un ieņem tiesneša posteni Bāzeles lauku kantona tiesā. Kopā ar sievu Moniku, kādas Bāzeles pamatskolas skolotāju, viņš jau kopš 80. gadu sākuma veido privātu kolekciju, kuras uzmanības centrā ir konceptuālā māksla. Patlaban lielākā daļa no šīs kolekcijas pirmo reizi aplūkojama Bāzeles Mākslas muzeja izstādē ar nosaukumu, kas patapināts no gleznotāja Remī Cauga (Rémy Zaugg) darba "Schau, ich bin blind, Schau" ("Skaties, es esmu akls, skaties"). Ar šo mākslinieku Fūreru vieno senas draudzīgas attiecības. Fūreri Bāzeles muzejam dāvinājuši divdesmit četrus no viņu kolekcijā iekļautajiem Cauga darbiem. Pāris dzīvo Bāzelē un Juras kantonā.

Eksperts: Pašvaldības policija eskalē, nevis risina konfliktus

Ja neklausīsi, pasaukšu policistu – šādu frāzi saviem bērniem ir teikuši daudzi vecāki, galvenokārt tāpēc, ka tieši ar to mums nereti asociējas pašvaldības policija – soda piemērotājs un bubulis, ar ko biedēt bērnus, nevis atbalsts un vidutājs, pie kura vērsties problemātiskās situācijās, stāsta kvalificēts mediators, jurista palīgs Valters Bergs. Pašvaldības policijai jau sen ir laiks mainīties, no represīvas iestādes kļūstot par mūsdienīgu organizāciju, kas risina, nevis eskalē konfliktus, un pielieto 21. gadsimtam atbilstošas metodes, tostarp mediāciju. Tāpat viņš norāda, ka nepieciešams sekmēt ne tikai sabiedrības uzticēšanos, bet arī iesaisti policijas darbā un attīstīt prevenciju.

Atklātā vēstule Ekonomikas ministram Ralfam Nemiro

Godātais ministra kungs! Īsi pēc tiesas sprieduma pasludināšanas Zolitūdes traģēdijas lietā, kurā pirms sešiem gadiem, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, domājams, arī Jums, kā tās ministrijas vadītājam, kas atbildīga par dažādu būvnormatīvu izstrādi, ir skaidrs, ka diezin vai pie vainas šajā traģēdijā būs bijis viens pats būvinženieris. Visdrīzāk sava daļa vainas (vismaz morāli) jāuzņemas arī likumdevējiem un tiem, kas Latvijā izstrādā dažādus būvnormatīvus.

Eksperts: "Rīgas satiksmes" peļņu Muris un Kuzja var aiznest uz astes

Lasot ziņu virsrakstos, ka "Rīgas satiksme" šogad cer gūt trīs reizes lielāku peļņu nekā pērn, neviļus prātā nāk matemātikas skolotājas teiktais jau pamatskolā – nulli reizinot ar jebkuru skaitli iegūsim tikai nulli. Kamēr pašvaldības kapitālsabiedrība lepojas ar peļņu, kas gūta pateicoties apjomīgiem dotāciju ielāpiem, ar neapbruņotu aci redzams, ka "Rīgas satiksmē" jāveic kardinālas izmaiņas, norāda jurists Jānis Ozols. Tāpat viņš norāda, ka šāda veida "peļņai" ar nesamērīgi lieliem izdevumiem un ārkārtīgi zemām darbinieku algām nav lielas vērtības.

Raivo Rosts: Runas par TV nāvi ir stipri pāragras

Daudziem noteikti ir zināma dziesma "Video Killed the Radio Star", kuras nosaukumā minētais apgalvojums gan nav piepildījies. Šobrīd līdzīgi tiek spriests par klasiskās jeb lineārās televīzijas norietu, jo cilvēki paši vēlas noteikt, kādu saturu patērēt. Šīm runām ir zināms pamats, jo patiešām: arvien vairāk cilvēku paši pieņem lēmumu, kad un kur skatīties konkrēto video saturu, izvēloties tā saucamās video on demand (VOD) platformas.

Patīkamā garša – iemesls, kāpēc cilvēki izvēlas baudīt kafiju ar augu dzērieniem

Moderna tendence Baltijā – kafija ar augu valsts dzērieniem

Patīkama, maiga garša un daudzveidība izvēles iespējās – arvien biežāk cilvēki izvēlas baudīt kafiju kopā ar augu valsts dzērieniem. Iecienītākie no tiem ir mandeļu, kokosriekstu, rīsu, sojas un auzu. Alpro zīmola vēstnesis, viens no Eiropas labākajiem baristām Merijns Gijsbers iesaka kādas augu valsts dzērienu pagatavošanas metodes ikviens var ieviest savā ikdienā.

Eksperte: Bērnu nākotne tiek pārdota izsolēs

Viens no spēkā esošā Nacionālais attīstības plāna mērķiem ir nodrošināt pozitīvu un stabilu tautas ataudzi Latvijā, pieaugošu dzimstību un iedzīvotāju vēlmi dzīvot un atgriezties Latvijā, tomēr realitāte ir pavisam citādāka. Galvaspilsētas vadība raida skaidrus signālus, ka dod priekšroku citām prioritātēm, nevis ģimenēm ar bērniem. Kamēr rindā uz vietu bērnudārzā Rīgā gaida 2239 bērni, Rīgai piederoši namīpašumi centrā, kuros varētu ierīkot jaunas pirmsskolas izglītības iestādes, tiek pārdoti izsolēs, norāda Latvijas Lauksaimniecības universitātes docente, ekonomikas doktore, Rīgas domes deputāte Linda Medne.

Eksperte: Gaļas bumbiņas un pašrocīga mēbeļu montēšana – kur slēpjas "Ikea" fenomens?

Veikals "Ikea" Latvijā darbojas kopš 2018. gada vasaras, un jau pirmajā darbības gadā kompānijas peļņa sasniedza 10,371 miljonu eiro. Lai gan ārkārtīgi lielā ažiotāža, kas pavadīja veikala darbības pirmās nedēļas, ir nedaudz mazinājusies, klientu skaits joprojām ir pietiekami liels, turklāt ne tikai no Latvijas, bet arī citām Baltijas valstīm. Biznesa augstskolas Turība asociētā profesore, mārketinga eksperte Iveta Liniņa skaidro, kāds ir "Ikea" fenomens un kādi instrumenti tiek izmantoti, lai sekmētu pirkumu izdarīšanu.

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli