Instrukcija: kā izvēlēties, uzstādīt un pārbaudīt dūmu detektoru


public. foto
No 2020. gada 1. janvāra katrā dzīvoklī jābūt uzstādītam vismaz vienam ugunsgrēka autonomajam detektoram jeb, kā tos sauc tautā – dūmu detektoram. Savukārt privātmājās katrā stāvā jābūt uzstādītam vienam dūmu detektoram un vienam ugunsdzēšamajam aparātam. Portāls riga.lv piedāvā nelielu instrukciju par to, kā izvietot un pārbaudīt dūmu detektorus, nejauši nepārkāpjot noteikumus.

Stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš

1.Kā izvēlēties pareizo dūmu detektoru?

 “Pirmais, kas jāņem vērā – vajadzētu iegādāties automātiskos dūmu detektorus, kuri tagad pieejami praktiski visos veikalos. Tos var atrast blakus kasēm. Uz iepakojuma ir jābūt rakstītam, ka detektors ir attiecīgi sertificēts, jābūt norādītam sērijas numuram un CE zīmei. Mazumtirdzniecības veikalos pārdod pareizos detektorus, jo tos kontrolē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.

Neiesaku pirkt automātiskos dūmu detektorus internetā. Jūs varat nejauši iegādāties viltojumu, imitatoru, butaforiju, kas nekā neaizsargās dzīvokli. Ja detektors, kas nopirkts veikalā, nestrādā, to var atdot atpakaļ, jo tiem ir divu gadu garantija.”

Noteikti pārbaudiet, vai detektoram komplektā nāk līdzi baterija, vai arī tā jāiegādājas atsevišķi. Pirms uzstādīšanas ir jāpārbauda, vai ierīce darbojas. To var izdarīt, nospiežot pogu “trauksmes indikators”. Būs dzirdama noteikta skaņa.

2.Kur dūmu detektors ir jāuzstāda?

 “Detektora instrukcijā sacīts, kur tos labāk uzstādīt. Ja esat nolēmuši iegādāties tikai vienu detektoru, tad labāk to piestiprināt netālu no virtuves izejas un blakus guļamistabām. Pats bīstamākais ir sadzīves tehnika, kas lielā daudzumā atrodas virtuvē vai vannas istabā. Ugunsgrēku var izraisīt pat veļas mašīna.

Komplektācijā parasti ietilpst plāksne ar diviem dībeļiem un skrūvēm, kas jāieskrūvē griestos, lai dūmu detektors pie tiem turētos.

Bet ir arī risinājums tiem, kuri nevēlas urbt caurumus griestos. Ražotāji piedāvā divpusējo līmlenti, ar kuru iekārtu piefiksēt. Tāpat ir risinājums ar magnētu.

Neuzstādiet dūmu detektoru virs plīts, nelieciet to uz grīdas, nepiestipriniet to aiz skapja vai stūrī. Ir situācijas, kad to nedrīkst piestiprināt pie griestiem, tādā gadījumā detektors ir jāpiestiprina pie sienas 20 centimetru attālumā no citiem priekšmetiem. Ierīce darbojas, ja tai ir darbības rādiuss, tāpēc vislabāk dūmu detektoru uzstādīt istabas centrā. Dūmu detektoru nedrīkst uzstādīt tuvāk kā 50 centimetrus no ventilācijas kanāliem un gaismas objektiem. Ventilācijas kanāls savāc dūmus un izvada tos dabīgā ceļā, tāpēc, gadījumā, ja veidojas daudz dūmu, detektors nostrādās pārāk vēlu.”

3.Ko darīt, ja detektors ir nostrādājis?

Detektors brīdina, ka ir izveidojies piedūmojums. Un ir jāreaģē – jānovērš dūmošana.

Svarīgi: ja sākusies dūmošana un ir saprotams, ka saviem spēkiem galā netiksiet, ir jāpamet telpas un jāizsauc ugunsdzēsēji, zvanot pa tālruni 112.

4.Vai detektori ir ļoti skaļi?

Jā, 80 decibeli. Daudzstāvu mājā, ja tas ir nostrādājis, to noteikti sadzirdēs arī kaimiņi.

5.Vai detektors nostrādās, ja es, piemēram, cepšu pankūkas uz lielas uguns?

 “Ja virtuvē ļoti intensīvi gatavo ēst, detektors nostrādās, tieši tāpēc to nedrīkst uzstādīt virtuvē.”

6.Vai detektors nostrādā tikai vienu reizi?

 “Ja detektors nav cietis ugunsgrēkā, tad nē. Ja strādā trauksmes poga, telpā jāatbrīvojas no dūmiem: detektors pīkstēs, kamēr dzīvoklī būs dūmi, pat tad, ja tā ir viltus trauksme. Pēc tam detektors pats atslēdzas.”

7.Cik bieži detektorā jāmaina baterija?

 “Īpašs datums nav jāiegaumē. Ierīce sāks brīdināt, ka baterija sāk nosēsties – tas sāks pīkstēt reizi minūtē.”

8.Kā pārbaudīt, vai detektors vēl aizvien darbojas?

 “Visvienkāršākais veids ir ieslēgt trauksmes pogu un pārbaudīt. Nav nepieciešams mājā sakurt ugunskuru vai pielikt ierīci pie dūmojoša papīra. Tādā veidā jūs tikai varat nejauši izraisīt īstu ugunsgrēku.”

9.Kas notiks, ja detektors netiks uzstādīts?

 “Tas būs uzskatāms par likumpārkāpumu. Un par to var draudēt administratīvā atbildība. Saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumu 120. punktā noteiktajām prasībām, autonomais ugunsgrēka detektors ir jāuzstāda katrā dzīvoklī. Tas ir, vienā dzīvoklī vajag uzstādīt vienu dūmu detektoru. Kāpņu telpā vai katrā stāvā dūmu detektoru uzstādīšana ar likumu nav paredzēta.

Privātmājā katrā stāvā jābūt vismaz vienam dūmu detektoram. No 2020. gada 1. janvāra privātmājās jābūt arī ugunsdzēšamajiem aparātiem.”

10.Ja nebūs uzstādīts dūmu detektors, vai par to var sodīt?

“Jā. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests pārbaudīs dūmu detektora esamību katrā dzīvoklī, jo īpaši tajās mājās, kurās ir bijuši ugunsgrēki.”

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums