Strazdumuižas leģendas atdzims – Ciemata svētkos


public. foto
Šogad kopā ar Rīgas svētkiem – 17. augustā, Strazdumuižā tiks svinēti ciemata svētki. Šogad tajos atdzīvosies Strazdumuižas senākās leģendas un kopā ar Odiņu un Kūlu atgriezīsimies 17. gadsimta muižkungu dzīvē.

Strazdumuiža ir vieta ar bagātīgu un senu vēsturi, pirmoreiz rakstītos avotos tā minēta 1528. gadā, kad to ieguva Rīgas patricietis A. Toravests, kura dzimtai muiža piederēja līdz 17.gadsimta vidum. Toravestu laikā Strazdumuiža kļuva par privātu dzimtmuižu un pateicoties tam arī ir cēlusies viena no Strazdumuižas leģendām. Ap 1680. gadu divi zemnieki Odiņš un Kūla devās pie Toravestu muižkunga, lai saņemtu no viņa zemi rentē priekš saimniecībām. Abi nāca no varenām zemnieku un zvejnieku dzimtām un viņiem pēc vārda jāmeklē nebija.

Strazdumuižas ciemata svētki ir sena ciemata tradīcija, kurā tiek aicināti pievienoties kā Strazdumuižas ciema un Juglas iedzīvotāji, tā ikviens interesents, kas caur radošu un māksliniecisku programmu ir gatavs iepazīt Strazdumumižas ciemata vēsturi, dzīvi un cilvēkus. Šogad Ciemata svētkus vadīs un viesus sveiks abi šie brašie zemnieki — Odiņš un Kūla. Visas dienas garumā Odiņš un Kūla turpinās lielīties par zemes izlielīšanu no muižkunga un sacentīsies, kurš ir vairāk izaudzējis, noķēris un sabrūvējis, kā arī vadīs aktivitātes visas dienas garumā un pieteiks skatuves māksliniecisko programmu.

Diena sāksies ar svētku atklāšanu un svinīgo uzrunu teikšanu uz skatuves. Pēc uzrunām Kūla un Odiņš iepriecinās skatītājus ar stāstiem kā viņi no muižkunga izlielīja zemi. Abi saimnieki lielīsies gan par zemes iegūšanu, gan ikgadējo ražas un nozvejas apjomu.

Otra leģenda tiks izdzīvota caur Strazdumuižas Drāmas un dzejas teātra uzdevumu «Leģenda par Ivana Bargā dārgumiem Juglas ezera Sudrabsaliņā». Leģenda vēsta kā Juglas ezera Sudrabsaliņā Ivans Bargais ir paslēpis savus dārgumus, uzveduma laikā uzzināsim kas tie ir par dārgumiem un kā tas noticis. Savukārt jau no 12.00 līdz 14.00 bērniem būs iespēja doties dārgumu medībās, sekojot īpaši izstrādātām dārgumu kartēm un norādēm, kas vedīs caur 10 kontrolpunktiem. Brīvprātīgo uzraudzībā, bērni sekos norādēm pa visu Strazdumuižas ciematu, lai atrastu Ivana Bargā dārgumus. Norādes vedīs no viena kontrolpunkta līdz otram, kur bērniem būs jāizpilda kāds uzdevums. No 12.00 līdz 14.00 bērniem būs arī iespēja piedalīties radošajā darbnīcā «Juglas ezera zivis», kur viņi uzzinās gan par ezeros mītošajām zivīm, gan Odiņa un Kūlas lielajiem lomiem. Katrs bērns varēs izvelēties sev tīkamāko saldūdens zivs sugu, pēc trafareta to izgriezt no kartona un izdekorēt, izmantojot gan dažādas krāsas, gan kreppapīrus un citus materiālus. Paralēli radošajai darbnīcai un dārgumu medībām, no 12.00 līdz 14.00 darbosies piepūšamā atrakcija.

Tā kā Odiņš un Kūla bija labi alus darītāji, kas savu brūvējumu pārdeva Juglas ezera apmeklētajiem, tad šogad no 12.00 līdz 14.30 norisināsies alus mucu velšana. Gan pieaugušie gan bērni varēs izmēģināt savus spēkus alus mucu velšanā uz tālumu. Velšanai tiks piemeklētas trīs dažādu izmēru alus mucas, kas paredzētas dažām vecuma kategorijām. Katrā kategorijā dienas beigās tiks apbalvoti trīs labākie.

Balstoties uz iepriekšējo gadu pozitīvo un veiksmīgo pieredzi, tiks organizēts mākslas plenērs, kura laikā brīvprātīgi mākslinieki profesionāļa virsvadībā gleznos vai skicēs Strazdumuižas ciemata svētkus uz planšetēm. Šī tradīcija tika aizsākta pirms diviem gadiem Rīgas svētkos un mēs plānojam turpināt arī šogad. Līdz ar to pasākumam būs nodrošināts unikāls vizuālais noformējums un paliekošas vērtības — gleznas. Sākot no 14.30 līdz 17.30 uz skatuves Strazdumuižas ciemata parkā uzstāsies Strazdumuižas kluba amatiermākslas kolektīvi— jauktais koris «Jolanta», vīru vokālais ansamblis «Senozols», jauniešu vokālais ansamblis «Pavasara brīnumputni», Strazdumuižas pūtēju orķestris un grupa «Epsilons». Skatuves programmu turpinās īpaši viesi — Latvijas Neredzīgo biedrības Cēsu teritoriālās organizācijas vīru kvartets ar pavadošo mūziķu sastāvu. Cēsu vīri ar pavadošo sastāvu uzstāsies laikaposmā no 17.30 līdz 18.30.

Ik gadu Strazdumuižas ciemata svētku ietvaros tiek godināti ciemata vecākie iedzīvotāji un jaundzimušie arī šogad sveikšana notiks īpašā ceremonijā uz skatuves, radošo kolektīvu koncerta laikā.

Ciemata svētkos īpaša vieta ir arī Biedrības rokdarbniekiem un amatniekiem. Par tradīciju jau ir kļuvusi rokdarbu un amatniecības izstāde, kas norisināsies arī šogad. Dalībai izstādē tiks uzrunāti rokdarbnieki un amatnieki no visas Latvijas. Plānojam, ka katrs darbu autors būs sastopams izstādes laikā, lai sīkāk iepazīstinātu ar saviem darbiem un atbildētu uz interesentu jautājumiem.

Pasākumu noslēgs Līgas Rīderes koncerts. Tajā būs dzirdamas skaistas kompozīcijas ģitāras pavadījumā. Līga, kā jaunā dziedātāja, plašākai publikai, kļuva pazīstama tieši 2017. gadā, televīzijas šovā «X Faktors» Latvija pirmajā sezonā, kurā kļuva par superfinālisti un ieguva 2. vietu. Ieeja pasākumā bez maksas.


 

Latvijas Neredzīgo biedrība
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums