Pieaug "Tax Free" pirkumu apjoms Latvijas veikalos; pērn topā bijusi zīmola Apple produkcija


pexels-photo-291762.jpeg
Iepērkoties Rīgas lielveikalos, vietējo iedzīvotāju uzmanību nereti piesaistījuši iepirkumu maisiņi, kas aizlīmēti ar zilām "Tax Free" uzlīmēm. Tā ir īpaša sistēma, kas ārpus Eiropas Savienības dzīvojošiem viesiem ļauj Latvijā iepirkties, atgūstot daļu no pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Aizvadītā gada otrajā pusē "Tax Free" pirkumu apjoms pieaudzis par 6,5%, salīdzinot ar šo pašu laika periodu pērn. Vispopulārākais iepirkšanās galamērķis "Tax Free" tūristu vidū ir tirdzniecības centrs "Spice", bet pirktākās preces joprojām ir sieviešu un vīriešu apģērbi un aksesuāri, taču iezīmējušās arī jaunas kategorijas.

“Tax Free” sistēma paredzēta, lai veicinātu trešo valstu tūristu interesi veikt pirkumus un atbalstītu vietējos tirgotājus. Iepirkumu summai, kas uzrādīta vienā čekā, jābūt ne mazākai par 44 EUR, un nodokļi tiek atgriezti par visām iegādātām precēm, kuras paredzēts izvest no Eiropas savienības teritorijas. Vispopulārākais iepirkšanas galamērķis Latvijā “Tax Free” tūristu vidū jau vairāku gadu garumā ir tirdzniecības centrs “Spice”, kur pērn veikta gandrīz piektdaļa jeb 19% no visiem pirkumiem.

2019. gadā vidējā viena “Tax Free” pirkuma summa bija 230 EUR, kas ir par 3% vairāk nekā gadu iepriekš. Vairāk nekā pusi (61%) no visiem pirkumiem veikuši Krievijas pilsoņi, 10% - Baltkrievijas, bet trešajā vietā ar 7% ir viesi no Ukrainas, liecina Nodokļa atmaksas pakalpojuma nodrošinātāja “Global Blue” apkopotie dati. Turklāt sarakstā atrodamo valstu skaits ik gadu kļūst arvien lielāks, un jāatzīmē, ka pieaug arī to pirkumu skaits, ko veic Āzijas reģiona tūristi. Kopumā pērn par “Tax Free” veikalos veiktajiem pirkumiem PVN atmaksu pieprasīja ieceļotāji no 175 valstīm.

Visbiežāk veiktie pirkumi (62%) ir sieviešu un vīriešu apģērbi, taču pērn novērots, ka gada otrajā pusē pircēji pastiprināti iegādājušies aksesuārus, kā arī dizaina elektronikas preces. Šīs kategorijas pirkumu pieaugums novērojams reizē ar vasaras sezonas noslēgumu un veikalu sortimenta izpārdošanas laiku, kad tūristi steidz izmantot iespēju par krietni izdevīgākām cenām iegādāties pagājušās sezonas Eiropas kolekcijas. Iecienītākie mēneši pirkumu veikšanai bijuši augusts, septembris un janvāris.

“Ja kaimiņvalstīs izteiktāka ir pierobežas iepirkšanās, tad Latvijā pirkumi galvenokārt tiek veikti galvaspilsētā, kur tās viesi ierodas ar gaisa transportu. Pērnā gada otrajā pusgadā visos mazumtirdzniecības segmentos bija novērojams “Tax Free” pirkumu apjoma pieaugums, kas stabili pārsniedz iepriekšējā gada ieņēmumu rezultātus, tāpēc arī 2020. gadā šajā jomā paredzam pozitīvu tendenci,” komentē “Global Blue Latvija” vadītāja Vineta Kalmane.

Tirdzniecības centra “Spice” direktore Kadrija Pudova atzīst, ka pirmssvētku sezona ir ļoti iecienīta ārvalstu viesu vidū un to interese iepirkties izdevīgi, izmantojot “Tax Free” nodokļu atgūšanas sistēmu, ik gadu pieaug: “Arī vasaras un ziemas sezonā pastiprināti izjūtam tūristu pieplūdumu, īpaši tuvāko valstu iedzīvotāju un tūristu no Tālajiem Austrumiem, kam iepirkšanās ir neatņemama ceļojuma sastāvdaļa. Viņus interesē iegādāties stilīgas, augstas kvalitātes modes un elektronikas preces, kā piemēram, jaunāko zīmola Apple produkciju, un viesi labprāt izmanto iespēju ietaupīt, izmantojot “Tax Free” opciju. Tūristu iecienītākie veikali t/c Spice pērn bija “iDeal”, “Massimo Dutti”, “Marella”, “Max&Co”, “Max Mara Weekend” un “Michael Kors”, kas liecina par augošu pieprasījumu pēc luksus segmenta precēm, ko šeit vienuviet ērti iespējams iegādāties plašā klāstā.”

Par tirdzniecības centru Spice:

Tirdzniecības centrs Spice, atvērts 2001. gadā, savukārt Spice Home - 2007. gadā, šobrīd piedāvā patīkamu iepirkšanos 219 veikalos, tostarp, tādu unikālu zīmolu kā “Sandro”, “Debenhams”, “Steve Madden”, “Kiehl’s”, “Calvin Klein Underwear”, “Armani Exchange”. Gada laikā t/k “Spice” apmeklē vairāk nekā 10 miljoni cilvēku, un 2018. gada apgrozījums pārsniedza vairāk nekā 177,3 miljonus eiro.

Ogilvy PR Latvia
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli