Onkoloģisko pacientu deputātu atbalsta grupa – tilts starp pacientiem un valsti


Evita Zālīte public. foto
Onkoloģisko pacientu deputātu atbalsta grupa tika izveidota 2016.gadā, lai parlamentārā līmeni iestātos par onkoloģisko pacientu tiesībām un veicinātu diskusiju starp pacientu organizācijām un valsts institūcijām. Par to, kas jau sasniegts un kas ir galvenās prioritātes nākotnē, stāsta šīs grupas pārstāve, deputāte Evita Zālīte Grosa. Uzzini vairāk, apmeklējot Krūts veselības dienu Rīga Plaza 17. oktobrī!

Kāpēc tika izveidota deputātu grupa un kāds ir tās mērķis?

Deputātu grupa tika izveidota, lai aktualizētu onkoloģijas jomas akūtās problēmas un vajadzības. Ierosinājumu to veidot izteica onkoloģisko pacientu organizācijas, kurām bija skaidra vīzija, taču trūka deputātu atbalsta.

Ar veselības jomas problēmām Saeimā strādā sociālo lietu komisija, kurā darbojos arī es, taču šī komisija ir vieta, kur satek tik daudz „sāpju upes”, ka ne vienmēr iespējams pilnvērtīgi izskatīt visus jautājumus.

Kad mani uzrunāja kļūt par daļu no onkoloģisko pacientu deputātu atbalsta grupas, es sākumā šaubījos, vai man izdosies attaisnot uz mani liktās cerības, taču piekritu, jo apzinājos, ka tā ir mana iespēja kaut nedaudz palīdzēt cilvēkiem, kurus piemeklējis vēzis. Arī es pati esmu bijusi onkoloģijas paciente, un zinu, ko nozīmē dzīvot ar šo diagnozi.

Vai līdzšinējos gados ir izdevies realizēt iecerētos mērķus?

Jau dibinot deputātu grupu sapratām, ka mums ir limitēts laiks, un nevaram šajā periodā paveikt daudz, taču labāk ir paspert pāris soļus, nekā nedarīt neko.

Viens no mūsu galvenajiem mērķiem kopš paša sākuma ir bijusi cīņa par budžeta palielināšanu vēža ārstēšanai, arī nepieciešamajiem medikamentiem. Tādēļ ir labi, ka esam vienojušies ar VM par onkoloģijas plāna izstrādi, lai paredzētu finansējumu tuvākajiem trim gadiem.

Otra lieta, par ko esam iestājušies, ir nepieciešamība sakārtot vēža reģistru. Ir uzsākta diskusija par to, kādai informācijai jāparādās šajā reģistrā, un mēs ceram, ka tuvākajos gados reģistru izdosies izveidot atbilstoši prasībām.

Vēl viena būtiska lieta, ko izdevies panākt, ir diskusijas veicināšana starp visām veselības aprūpē iesaistītajām pusēm. Ir situācijas, kur vajag naudu, bet ir situācijas, kur uzlabojumus var panākt mainot procesus. Mēs kā deputātu grupa aicinājām vienkopus nozares speciālistus, runājām ar slimnīcām un centāmies saprast, kas ir galvenie problēmu cēloņi, un kādā veidā šīs problēmas var atrisināt.

Kādas šobrīd ir deputātu grupas prioritātes?

Problēmu, kurām nepieciešams risinājums, ir ļoti daudz, taču, lai kaut ko sasniegtu, nevaram risināt visu vienlaikus. Mums ir vajadzīgi daži, bet precīzi mērķi.

Eiropas Vēža misijas padome, kurā darbojas arī pārstāvis no Latvijas - Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ārstniecības padomes Zinātniskās darbības galvenais speciālists, profesors Mārcis Leja, ir veikusi ļoti lielu darbu vēža izpētē un izstrādājusi rekomendācijas, kā rīkoties, lai maksimāli efektīvi panāktu uzlabojumus onkoloģijas jomā. Mēs esam iepazinušies ar šīm rekomendācijām un pauduši vēstulē atbalstu.

Deputātu grupa ir vienisprātis, ka tuvākajos gados kā prioritāte jāizvirza:

  • Finansējuma palielināšana medicīnas personālam. Tas tiešā veidā skar arī pacientus, jo mediķu trūkums rada rindas uz pakalpojumu pieejamību. Valsts var nodrošināt ķīmijterapiju, bet ja nav ārsta, kas to ievada, cieš pacienti.

  • Finansējuma palielināšana inovatīvo medikamentu iegādei.

  • Finansējuma palielināšana ES kvalitātes kritērijiem atbilstoša skrīninga nodrošināšanai, tādējādi panākot, ka iegūtie rezultāti ir precīzāki.

  • Akreditēta vēža centra izveide. Tie būtu ne tikai papildus izdevumi, bet iespēja arī piesaistīt investīcijas.

  • Komunikācijas uzlabošana ar Eiropu visos līmeņos, ne tikai Veselības ministrijas līmenī, bet arī Saeimas parlamentārajā līmenī un pacientu organizāciju līmenī.

  • Sarunas ar Veselības ministriju, lai Eiropas Vēža padomes rekomendācijas tiktu iekļautas Sabiedrības veselības pamatnostādnēs.

Gribu piebilst, ka mums kā deputātiem ir ne vien jāaizstāv onkoloģisko pacientu intereses valsts līmenī, bet arī jāturpina būt par vēstnešiem, kas aicina līdzcilvēkus veikt profilaktiskās pārbaudes un rūpēties par savu veselību.

Kādus ieguvumus tuvākajā laikā varētu piedzīvot krūts vēža pacienti?

Man nepatīk kaut ko solīt, ja nezinu, vai varēšu to izdarīt, taču no savas puses darīšu visu, lai Onkoloģijas plānā tiktu paredzēti līdzekļi, un visiem krūts vēža pacientiem tiktu nodrošinātas vienlīdzīgas ārstēšanas iespējas. Tāpat iestāšos par to, lai krūts vēža un cita veida onkoloģijas pacientiem iespējami tuvākā nākotnē tiktu nodrošināta personalizēta ārstēšana.

Informatīvais raksts tapis projekta“Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”ietvaros. Kampaņas mērķis ir aicināt sievietes rūpēties par savu veselību, izmantojot valsts apmaksātās krūts mamogrāfijas pārbaudes, un izglītot par agrīnas diagnostikas nozīmi krūts vēža ārstēšanā un personalizētas terapijas nozīmīgumu. Kampaņu rīko Latvijas sieviešu volontieru biedrība “VITA”, Latvijas Basketbola savienība un Latvijas Onkologu asociācija.

 

Sekojiet līdzi kampaņas aktivitātēm: www.facebook.com/Laidzivotu

 

Divi gani
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums