"Latio": Augusi aktivitāte Rīgas centra biroju un tirdzniecības telpu segmentos

Pagājušā gada pēdējos trijos mēnešos aktivitāte vairākos Rīgas komercīpašumu tirgus segmentos ir palielinājusies. Tas sekmē brīvo biroju un tirdzniecības platību aizpildīšanos un, saglabājoties šādai tendencei arī 2011.gadā, gaidāms neliels nomas maksas pieaugums telpām galvaspilsētas pieprasītākajās vietās, teikts "Latio" komercplatību tirgus pārskatā par 2010.gada ceturto ceturksni.

Salīdzinot ar 2010.gada iepriekšējiem ceturkšņiem, nomnieku aktivitāte Rīgas biroju telpu segmentā gada pēdējos trijos mēnešos ir palielinājusies. Pieprasījuma pieaugums pēc biroju nomas galvenokārt bija vērojams Rīgas centrālajā daļā, bet galvaspilsētas perifērijā nomnieku interese saglabājās iepriekšējā līmenī.

Viens no iemesliem, kas aktivizējis pieprasījumu, ir uzņēmumi, kas tuvākajā laikā plāno paplašināšanos un tādēļ meklē lielākas biroju telpas. Tāpat joprojām nomnieku aktivitāti veicina arī salīdzinoši zemās nomas maksas un iespējas esošajā piedāvājumā atrast uzņēmuma vajadzībām piemērotākas biroja telpas.

Nomnieku aktivitātes palielināšanās sekmē brīvo biroju platību īpatsvara samazināšanos. Straujāk neiznomāto telpu apjoms sarūk pieprasītākajās vietās un labākajās ēkās Rīgas centrā un Skanstes ielas rajonā. 2010.gada sākumā neiznomāti bija 30–40% Rīgas biroju telpu, bet 2011.gada sākumā šis rādītājs ir nokrities līdz 30%. Jaunajās biroju ēkās neaizpildīto telpu apjoms ir atšķirīgs un ir atkarīgs no ēkas atrašanās vietas, nomas maksas, piedāvātā servisa, apkārtējās infrastruktūras.

"Tā kā nomnieku pieprasītākajās vietās brīvo biroju telpu apjoms sāk samazināties, iezīmējas pakāpeniska nomas maksas pieauguma tendence. Redzot nomnieku aktivitāti un interesi, šo ēku īpašnieki vairs nav gatavi brīvajām telpām piesaistīt nomniekus par zemu nomas maksu, kā tas bija iepriekš. Ja pieprasījuma pieaugums pēc biroju telpām labākajās vietās un ēkās – galvenokārt tas attiecas uz Rīgas centrālo daļu – saglabāsies arī 2011.gadā, kā arī turpinās samazināties neiznomāto telpu daudzums, varam gaidīt nomas maksas pieaugumu, kas gada laikā varētu sasniegt 10–15%," prognozē "Latio" Komercīpašumu tirdzniecības daļas vadītājs Jānis Šīns.

2010.gada pēdējā ceturksnī A klases biroju telpu segmentā vidējā nomas maksa, par kuru notika darījumi, bija 8–9 eiro par kvadrātmetru mēnesī, B klases biroju telpu segmentā – 6–7 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

Arī tirdzniecības telpu segmentā pagājušā gada pēdējā ceturksnī nomnieku aktivitāte pieauga Rīgas aktīvajā centrā, tādejādi būtiski samazinot nomnieku prasībām piemērotu telpu piedāvājumu.

Galvaspilsētas centrā nomnieku lielākā interese ir par telpām Vecrīgā un labākajās tirdzniecības ielās – K.Barona, Tērbatas ielā – un to apkārtnē posmā līdz R.Blaumaņa ielai. Ja 2009.gada nogalē Rīgas centra pieprasītākajās vietās brīvi bija 25–30% tirdzniecības telpu, tad 2010.gada pēdējos trijos mēnešos šis rādītājs ir samazinājies līdz aptuveni 5%. Interese par telpām, kas atrodas aiz R.Blaumaņa ielas virzienā no centra, ir ievērojami mazāka.

Vietās, kurās nomnieku vajadzībām un prasībām atbilstošu tirdzniecības telpu piedāvājums samazinās, nomas maksa sāk palielināties, bet segmentos, kuros pieprasījums nav mainījies, nomas maksa saglabājusies iepriekšējā līmenī, kas ir zems.

Augstākais nomas maksas līmenis ir nelielām, labās vietās esošām tirdzniecības telpām – Vecrīgā tas ir 35–40 eiro par kvadrātmetru mēnesī, bet citur Rīgas centrā sasniedz 25–35 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Vidējā labu telpu nomas maksa Vecrīgā ir 20–25 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Tālāk no aktīvā centra tirdzniecības telpu vidējā nomas maksa ir 5–15 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

"Rīgas centra izdevīgākajās vietās pieprasījums pēc tirdzniecības telpu nomas 2011.gadā palielināsies. Līdz šim ilgāku laiku aktīvākie telpu nomnieki bija kafejnīcas, konditorejas, citi ēdinātāji un dažādu preču tirgotāji. Šogad varam gaidīt jaunu apģērbu tirgotāju ienākšanu.

Šie uzņēmumi vēlēsies nomāt labas telpas centrā un to īpašniekiem piedāvās augstāku nomas maksu nekā maksā esošie nomnieki. Vairumā gadījumu telpu īpašniekiem ir iespējams īsā laikā lauzt esošos nomas līgumus un pieņemt izdevīgākus piedāvājumus,"
norāda J.Šīns.

Jaunākais komercplatību tirgus pārskats pieejams "Latio" mājas lapas sadaļā Tirgus analīze http://www.latio.lv/lv/pakalpojumi/tirgus_analize/

www.latio.lv

Informāciju sagatavoja Roberts Kārkliņš, „Latio” tirgus pārskatu projektu vadītājs
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums