Noslēgta vienošanās par ASV armijas izvešanu no Irākas

Irākas ministru kabinets svētdien pēc mēnešiem ilgām smagām sarunām apstiprināja paktu par ASV armijas izvešanu no valsts, vienlaikus atļaujot tai palikt Irākā vēl trīs gadus.

"Kabinets nupat vienbalsīgi apstiprināja vienošanos starp Irāku un ASV par amerikāņu spēku izvešanu no Irākas ar amerikāņu puses iesniegtajiem labojumiem," paziņoja Irākas valdības pārstāvis Ali ad Dabags.

Vienošanās paredz, ka ASV spēki atstās Irākas pilsētu un ciematu ielas līdz nākošā gada vidum un tiks pavisam izvesti no valsts līdz 2011.gada beigām. Tā pirmo reizi stāda Irākas valdības varu augstāk par ASV spēkiem.

Bagdāde un Vašingtona risināja sarunas jau vairākus mēnešus, lai panāktu vienošanos, kas noteiktu vairāk nekā 150 000 amerikāņu karavīru statusu Irākā pēc tam, kad 31.decembrī beigsies ANO mandāts.

Kā aģentūrai "Reuters" sacīja Irākas ārlietu ministrs Hošijars Zebari, valdība tagad cer, ka šo vienošanos parlaments apstiprinās līdz novembra beigām.

Vienošanās projekts pagājušajā mēnesī tika atsaukts, kad Irākas valdība pieprasīja tajā veikt izmaiņas. ASV no vienošanās projekta izņēma piebildi, kas lika manīt par iespējamu spēku paturēšanu Irākā arī pēc oficiālā izvešanas datuma un pievienoja apņemšanos neveikt uzbrukumus kaimiņvalstīm no Irākas teritorijas.

"Ir panākti kompromisi, ka apmierināja Irākas pusi," paskaidroja Zebari. "Tagad mums ir vienošanās, kuru mēs aizstāvam. Tā tiks publicēta un izplatīta, un kopiju saņems visas kaimiņvalstis."

Irākas līderi uzskata, ka skaidrs ASV armijas izvešanas termiņš ir liela uzvara aizvadītajās sarunās. Aizejošā ASV prezidenta Džordža Buša administrācija ilgstoši ir pretojusies šādu termiņu noteikšanai.

Pakts oficiāli tiek dēvēts par vienošanos par ASV armijas izvešanu no Irākas, tādējādi arī apliecinot Irākas valdības pašpārliecības pieaugumu mēnešiem ilgo sarunu gaitā. Valdība gūst aizvien lielāku pārliecību par savu spēju nodrošināt kārtību valstī, jo vardarbības līmenis Irākā aizvadītā gada laikā ir dramatiski samazinājies. Irākas spēki pilnībā pārvalda 13 no 18 valsts provincēm, turklāt tie šogad vadīja šiītu kaujinieku savaldīšanas operāciju.

Vienlaikus Irākas valdība apzinās, ka tai ir nepieciešama ASV palīdzība cīņā pret sunnītu kaujiniekiem Bagdādē un četrās ziemeļu provincēs, kā arī loģistikā un militārā spēka ziņā.

Noslēgto paktu joprojām neatbalsta Irākas spēcīgā kaimiņvalsts Irāna, kā arī pret amerikāņiem naidīgi noskaņotā prominentā Irākas garīdznieka Moktada as Sadra atbalstītāji.

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums