E. Rinkēvičs: ES galvenajai prioritātei jābūt Austrumu partnerības valstu izturētspējas veicināšanai


foto;Ārlietu ministrija
2019. gada 31. janvārī un 1. februārī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministru neformālajā, tā dēvētajā Gimnihas (Gymnich) sanāksmē Bukarestē, Rumānijā.

Diskusijā par Austrumu partnerību E. Rinkēvičs atzīmēja Austrumu partnerības valstu izturētspējas veicināšanas nozīmi. “ES partnervalstīs Moldovā un Ukrainā gaidāmas svarīgas vēlēšanas. Savukārt Baltkrievijas attiecībās ar Krieviju vērojama jauna dinamika. Svarīgi ne tikai aktīvi sekot līdzi notikumu attīstībai, bet praktiski atbalstīt partnervalstis, lai stiprinātu to izturētspēju. Tai jābūt ES galvenajai prioritātei,” norādīja ārlietu ministrs.

Tāpat E. Rinkēvičs uzsvēra, ka Austrumu partnerība jāturpina uzturēt kā ES ārpolitikas prioritāte. “Austrumu partnerība ir vienīgā platforma, ar kuras starpniecību reģiona valstis var tuvināties ES, tās vērtībām un dzīves līmenim. Latvija aicina ES turpināt sniegt atbalstu partnervalstīm, strādājot konkrētu rezultātu sasniegšanai. Tāpēc diskusijās par nākamo daudzgadu budžetu svarīgi saglabāt redzamību un atbalstu partnervalstīm. Vienlaikus jāizdara secinājumi un jāmācās no līdzšinējās pieredzes,” norādīja ārlietu ministrs.

Pārrunājot attiecības ar Ķīnu, E. Rinkēvičs pauda pārliecību, ka ES nostājai attiecībā uz Ķīnu jābūt vienotai. “Sadarbībā ar Ķīnu ir ļoti būtiski demonstrēt vienotību. Tikai paužot stingru un konsekventu ES pozīciju, spēsim nodrošināt, ka ES tiek uztverta kā spēcīgs un atbildīgs globāls spēlētājs. Apzinoties ES ievērojamās ekonomiskās intereses sadarbībā arī Ķīnu, mums jāturpina uzrunāt tādi jautājumi kā tirgus pieejamība, investīciju vides uzlabošana un aizsardzība. Kopīgiem spēkiem jāpanāk, ka Ķīna atzīst un apņemas rīkoties atbilstoši uz noteikumiem balstītai starptautiskās tirdzniecības sistēmai,” norādīja ministrs. Vienlaikus E. Rinkēvičs pauda cerību, ka ASV un Ķīnas tirdzniecības konfliktam nebūs pārmērīgi negatīva ietekme uz ES-Ķīnas tirdzniecību.

Ārlietu ministrs Gimnihas sanāksmē īpaši uzsvēra nepieciešamību būt vienotai nostājai jautājumos, kas skar vērtības. “Svarīgi, lai ES runātu vienā balsī jautājumos kas skar vērtības – cilvēktiesību, demokrātijas principu un likuma varas ievērošanu. Tāpat jārēķinās, ka plaša spektra drošības aspektiem būs arvien lielāka loma sadarbībā ar Ķīnu, īpaši kiberdrošības jomā un ar to saistītajā Ķīnas investīciju caurskatīšanas ziņā. Tāpēc Latvija novērtē ES apstiprināto ārvalstu tiešo investīcijas caurskatīšanas mehānismu,” atzina E. Rinkēvičs.

Ministrs arī pauda atbalstu sinerģijas veidošanai starp ES stratēģiju Eiropas un Āzijas savienojamībai un Ķīnas virzīto Joslas un ceļa iniciatīvu. Vienlaikus E. Rinkēvičs uzsvēra nepieciešamību stingri aizstāvēt ES intereses, lai projektu īstenošanā tiktu nodrošināti vienlīdzīgas un uz noteikumiem balstītas konkurences apstākļi, caurskatāmība un ilgtspēja.

 

Informācijai

Neformālā jeb tā dēvētā Gimnihas sanāksme ir regulāra ES ārlietu ministru tikšanās, kuru reizi pusgadā organizē ES prezidējošā valsts. To vada ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos. Sanāksmēs notiek stratēģiskas diskusijas par ES ārlietu un drošības politikas mērķiem un instrumentiem.

Ārlietu ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli