Pētījuma dati: Latvijas iedzīvotājiem raksturīgs izaugsmes skatījums

Sākoties jaunajam mācību gadam, vairums vecāku un skolēnu prioritāšu sarakstā nozīmīgu lomu ieņem mācības un sekmes skolā. Šajā kontekstā izglītības uzņēmums "Lielvārds" veicis aptauju, noskaidrojot, ka lielākā daļa (85%)1 Latvijas iedzīvotāju uzskata – ar zināmu darbu un pūlēm cilvēka talanti un prasmes ir ietekmējams un maināms faktors, nevis kādam piemītoša vai nepiemītoša īpašība. Esot kopsolī ar pasaules tendencēm izglītībā 5.septembrī Rīgā norisināsies šī gada nozīmīgākais pasākums izglītības jomā Latvijā – konference "Iespēju Tilts. Izaugsmes domāšana ar Kerolu Dveku".

Kerola Dveka (Carol Dweck) ir viena no šobrīd pieprasītākajām izglītības jomas ekspertēm pasaulē. Konferences laikā K. Dveka iepazīstinās ar atšķirībām starp diviem domāšanas modeļiem – fiksēto (fixed mindset) un izaugsmes (growth mindset) skatījumu. Tieši izaugsmes skatījuma integrācija izglītības procesā ir šobrīd vadošā paradigma pasaules mērogā. Cilvēki ar fiksētu domāšanu talantus un inteliģenci uztver kā nemaināmu un iedzimtu (kādam piemītošu vai nepiemītošu) parādību, kas ietekmē un nosaka visu turpmāko dzīvi. Viņuprāt, talanti un spējas ir nemainīgas jeb fiksētas (piemēram, mums ģimenē nevienam nav padevusies fizika). Savukārt cilvēki, kam piemīt izaugsmes domāšana, ir pārliecināti, ka inteliģence un talanti dzīves laikā ir elastīgi – tos var uzlabot un mainīt (šobrīd mani mācību rezultāti ir sliktākie no visiem skolēniem, bet ko varu darīt, lai tos mainītu?).

Kļūstot vecākiem, mums aug arī atbildības un pienākumu slogs, tāpat tiek uzkrāta pieredze un citi aspekti, kas veido mūsu ikdienas skatījumu uz dzīvi. Tāpēc nereti sabiedrībā valda uzskats, ka lielāko daļu spēju un prasmju mēs apgūstam dzīves sākumposmā, un, kļūstot vecākiem, to ir arvien grūtāk izmainīt. Tāpat visai izplatīts ir viedoklis, ka talantus un prasmes ir iespējams “pārmantot” no saviem senčiem. Ne vienu riezi vien ir dzirdēti teicieni – “tavs tētis bija mūziķis, tāpēc tev arī mūzika tā padodas” vai pretēji “tava mamma skolā bija divnieku karaliene, nav brīnums, ka tu no matemātikas neko nesaproti”. Taču pētniece K. Dveka uzskata, ka neatkarīgi no vecuma, sociālā statusa, dzimtas koka vai citiem faktoriem, izmainot domāšanas modeli, ikviens spēj sasniegt savus mērķus. Kļūdas jāuztver kā iespēju mācīties un kritiku – kā labu atspēriena punktu, lai kļūtu par sevis labāko versiju, nemitīgi nesalīdzinot savus sasniegumus ar citiem. Konferencē “Iespēju Tilts. Izaugsmes domāšana ar Kerolu Dveku” K. Dveka dalīsies ne tikai savās atziņās, bet arī vairākos praktiskos piemēros, kā izglītības jomā un personīgajā attīstībā izmantot izaugsmes domāšanu, kā motivēt skolēnus mācīties, kā skatījuma maiņa ietekmē pedagogu profesionālās un personiskās dzīves kvalitāti.

Jāpiebilst, ka K. Dveka šogad viesosies tikai 4 pilsētās – Londonā, Kopenhāgenā, Utrehtā un Rīgā. Konferencē par līdzīgiem tematiem runās arī Ivars Austers (Latvijas Universitātes sociālās psiholoģijas profesors) un eksperts no Lielbritānijas – Mārtins Rentons (Martin Renton).

Pētījuma dati rāda, ka viedoklim, ka jebkurš skolēns savas prasmes un talantus var attīstīt vienlīdz labi, piekrīt gan respondenti, kuriem ir bērni (84%), gan tie, kam bērnu nav (86%). Visvairāk par to, ka visu dzīvei nepieciešamo iespējams apgūt, pārliecināti vecāki, kuru bērni ir vecumā līdz 6 gadiem (88%), savukārt, bērniem augot, vecāki arvien vairāk uzskata, ka talanti un prasmes ir šūpulī ieliktas jeb dzīves laikā nemaināms aspekts.

Pretējās domās – ka skolēnu prāts ir tā viņu daļa, kuru nevar būtiski ietekmēt – ir trešdaļa (32%) aptaujāto. Tā, lielākoties, domā cilvēki, kuriem pašiem nav bērnu, taču starp vecākiem, kas atmetuši cerības, ka viņu atvases savas prasmes un talantus var būtiski ietekmēt, vairums (38%) ir vidusskolnieku vecāku. Arī Rīgas reģiona iedzīvotāji vairāk sliecās piekrist K. Dvekas teorijai (24%), taču mazpilsētās un reģionos cilvēki ir vairāk pārliecināti, ka skolēna prātu izmainīt nevar (36%).

Konference “Iespēju Tilts. Izaugsmes domāšana ar Kerolu Dveku” notiks šī gada 5. septembrī no pl. 9.oo līdz pl. 15.oo Radisson Blu Latvija Konferenču centrā, plašāka informācija par pasākumu, runātājiem un programmu: https://www.iespejutilts.lv

SIA “Lielvārds”
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli