FM atbalsta Saeimas Budžeta komisijas priekšlikumu samazināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam par 15%

FM atbalsta Saeimas Budžeta komisijas priekšlikumu par akcīzes nodokļa samazinājumu stiprajam alkoholam. Priekšlikums izstrādāts, lai saglabātu konkurētspēju Baltijas mērogā, kā arī iekšējo tirgu, Latvijā likme stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem būtu jāsamazina vismaz par 15% - tas minimizētu negatīvo ietekmi no 92 miljoniem eiro līdz 32 miljoniem eiro.

Nodokļu reformas ietvaros ar 2019.gada 1.martu akcīzes nodoklis alkoholiskajiem dzērieniem un alum tika paaugstināts un to plānots paaugstināt arī ar 2020.gada 1.martu. Akcīzes nodoklis stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, kas ienes lielāko daļu no akcīzes nodokļa alkoholiskajiem dzērieniem ieņēmumiem, Latvijā šobrīd ir zemāks nekā Igaunijā, bet augstāks nekā Lietuvā. Piemēram, 0,5 litriem stiprā alkoholiskā dzēriena (ar absolūtā spirta saturu 40 tilpumprocenti) nodokļu līmenis (akcīzes nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis) Igaunijā ir par 1,57 eiro jeb 35,2% augstāks nekā Latvijā, bet Lietuvā – par 0,02 eiro zemāks nekā Latvijā.  Savukārt nodokļu līmenis 0,5 litriem alus (ar alkohola saturu 5,2 tilpumprocenti) Latvijā ir par 0,30 eiro zemāks nekā Igaunijā un par 0,01 eiro augstāks nekā Lietuvā. 

Nozīmīgā nodokļu daļas atšķirība, salīdzinot ar Igauniju, ir sekmējusi alkoholisko dzērienu tirdzniecību Latvijas – Igaunijas pierobežā, tādējādi papildinot Latvijas valsts budžetu ne vien ar papildus ieņēmumiem no akcīzes nodokļa alkoholiskajiem dzērieniem, alum, degvielai un tabakas izstrādājumiem, bet arī no citu preču tirdzniecības, kas rada arī papildus pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumus. Pēc FM rīcībā esošās informācijas 2018.gadā Latvijas – Igaunijas pierobežā pārdoto alkoholisko dzērienu un alus apjoms veidoja 16% no kopējā minēto dzērienu patēriņa valstī. 

Šī gada jūlijā Igaunijas parlaments pieņēma lēmumu ar 1. jūliju par 25% samazināt akcīzes nodokļa likmes daļai alkoholisko dzērienu – stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem likmi samazinot no 2 508 eiro līdz 1 881 eiro par 100 litriem absolūtā spirta, sidram no 84,41 eiro  līdz 63,35 eiro par 100 litriem un alum no 16,92 eiro līdz 12,7 eiro par 100 litriem par katru absolūtā spirta tilpumprocentu. Šo izmaiņu rezultātā būtiski samazināsies nodokļu daļas atšķirība starp Igauniju un Latviju – stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem  tā samazināsies no 1,57 eiro līdz vien 0,06 eiro uz 0,5 litriem stiprā alkoholiskā dzēriena, bet alum no 0,30 eiro līdz 0,16 eiro par 0,5 litriem alus (ar alkohola saturu 5,2 tilpumprocenti). Turklāt pēc akcīzes nodokļa Latvijā turpmākās paaugstināšanas ar 2020.gada 1.martu nodokļu līmenis alkoholiskajiem Igaunijā dzērieniem būs zemāks nekā Latvijā.   

Ņemot vērā iepriekš minēto, secināms, ka Igaunijas parlamenta pieņemtais lēmums būtiski samazināt akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem un alum strauji radīs negatīvu ietekmi uz Latvijas alkoholisko dzērienu tirgu un līdz ar to arī uz valsts budžetu 2020.gadā aptuveni 92 miljonu eiro apmērā. 

Prognozējams, ka, samazinot likmi stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem par 15% (no 1 840 eiro līdz 1 564 eiro par 100 l absolūtā spirta), samazināsies ēnu sektora daļa, pieaugs legālais alkoholisko dzērienu patēriņš, kā arī daļēji tiks saglabāta tirdzniecība Igaunijas pierobežā. Plānots šo likmi saglabāt nemainīgu arī 2020.gadā.

Akcīzes nodokļa likmes samazināšanas rezultātā stipro alkoholisko dzērienu nodokļu daļa 0,5 litru alkoholiskajam dzērienam (ar absolūtā spirta saturu 40 tilpumprocenti) Latvijā samazinātos par 0,67 eiro jeb 15,0% (1 litram dzēriena attiecīgi par 1,34 eiro). Savukārt salīdzinājumā ar Igauniju, Latvijā nodokļu līmenis joprojām saglabātos zemāks– nodokļu daļas starpība būtu 0,73 centi).  Līdzīga nodokļu daļas starpība veidotos arī ar Lietuvu, kur nodokļu līmenis 0,5 litru stiprajam alkoholiskajam dzērienam (ar absolūtā spirta saturu 40 tilpumprocenti) būs par 0,65 eiro augstāks.

Negatīvo ietekmi no akcīzes nodokļa likmes samazināšanas stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem kompensēs labāka valsts kopbudžeta nodokļu ieņēmumu izpilde. Šī gada piecos mēnešu nodokļu ieņēmumi pārsniedza plānotos par 98,9 miljoniem eiro jeb par 2,9%.

FINANŠU MINISTRIJA
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums