Ziņas | Latvija | Ekonomika, finanses


Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 0,4 %

Rīga, 19.07.2019.

2019. gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis pieauga par 1,5 %, bet eksportētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 0,7 %. Eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis samazinājās par 0,6 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 0,8 %.

Latvijas zinātnieki: jāveic kompleksa teritoriju attīstības pārvaldības reforma

Sabiedrības apspriešanai nodots alternatīvs piedāvājums Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātajai administratīvi teritoriālajai reformai, ko izstrādājuši Latvijas zinātnieki. Tas paredz kompleksu teritoriju attīstības pārvaldības reformu. Tostarp ieteikts izveidot apriņķus ar nodalītām autonomajām funkcijām un mainīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) sadalījumu.

MK atbalsta Nemiro piedāvātos virzienus OIK atcelšanai

Izskatot Informatīvo ziņojumu "Par risinājumiem elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes atcelšanai un enerģētikas politikas īstenošanas funkcijām", Ministru kabinets šā gada 16.jūlija sēdē lēma atbalstīt Ekonomikas ministrijas priekšlikumu no 2021.gada elektroenerģijas valsts atbalsta izmaksu segšanu nodrošināt tikai no valsts budžeta, līdz ar to iedzīvotājiem un pārējiem elektroenerģijas lietotājiem šīs izmaksas vairs rēķinos nebūs. Tāpat MK atbalstīja virkni piedāvātos risinājumus valsts atbalstu saņemošo staciju papildu kontroles mehānismu ieviešanai, lai nodrošinātu negodprātīgu komersantu izslēgšanu no valsts atbalsta sistēmas, kā arī no 2020.gada uzticēt enerģētikas politikas kontroles funkcijas centralizēti veikt Būvniecības valsts kontroles birojam.

Pieņemts lēmums par uzstādīto fotoradaru turpmāku darbību un jaunu tehnisku risinājumu ieviešanu

Otrdien, 16. jūlijā, Ministru kabinets izskatīja un pieņēma zināšanai Iekšlietu ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par tehnisko līdzekļu (fotoradaru) turpmākās darbības nodrošināšanu (atjaunošanu).

No azartspēlēm un interaktīvajām izlozēm pašatteikušos personu reģistrs sāks darboties ar nākamo gadu

Otrdien, 16. jūlijā, Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto no azartspēlēm un interaktīvajām izlozēm (spēlēm) pašatteikušos personu reģistra noteikumu projektu. Noteikumu projekta mērķis ir izveidot no spēlēm pašatteikušos personu reģistru, lai, pamatojoties uz fizisku personu izteiktajiem pieprasījumiem, tām tiktu liegts piedalīties spēlēs.

Tiešsaistes platformām būs jāpārskata savi līgumi un lietošanas nosacījumi

Eiropas Parlaments, Eiropas Savienības Padome un Eiropas Komisija ir pieņēmušas Regulu par taisnīguma un pārredzamības veicināšanu komerciālajiem lietotājiem paredzētos tiešsaistes starpniecības pakalpojumos, radot taisnīgus, pārredzamus un prognozējamus nosacījumus tiem uzņēmumiem un tirgotājiem, kuri sniedz savus pakalpojumus, izmantojot tiešsaistes platformas.

LTRK aicina valdību atbalstīt IZM iniciatīvu par Latvijas dalību CERN

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina valdību atbalstīt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) informatīvo ziņojumu "Par Latvijas dalības Eiropas Kodolpētījumu organizācijas asociētās valsts statusā finansēšanu" un attiecīgo protokollēmumu, kas paredz IZM izstrādāt un iesniegt Latvijas pieteikumu Eiropas Kodolpētījumu organizācijā asociētās valsts statusā, pie nosacījuma, ja šim mērķim tiks piešķirts papildu nepieciešamais finansējums.

Pētījums liecina - Igaunijā patēriņa kredītus izmanto retāk nekā Latvijā un Lietuvā

Pēdējo divu gadu laikā patēriņa kredītus retāk izmantojuši igauņi, atklāj Luminor veiktais pētījums Baltijas valstīs. Ja Latvijā un Lietuvā teju katrs trešais respondents ir izmantojis šādu iespēju, tad Igaunijā vien 25%. Latvijā biežāk nekā citās Baltijas valstīs cilvēki aizņemas brīžos, kad rodas neparedzēta vajadzība pēc papildu finanšu līdzekļiem, turklāt lielāka daļa šādu aizņēmuma ņēmēji ir jaunieši. Latvijā šādā brīdī aizdevumu ņēmuši 31% respondentu, kamēr Lietuvā un Igaunijā attiecīgi 17% un 16%.

FM: Eksporta kritumu maijā būtiski ietekmēja reeksporta apjoma samazinājums

Latvijas preču eksporta vērtība šā gada maijā bija par 2,6% zemāka nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī, ko galvenokārt ietekmēja būtisks mehānismu un mehānisko ierīču reeksporta samazinājums. Tikmēr Latvijā ražoto preču eksports joprojām uzrādīja pieaugumu. Dati par apstrādes rūpniecības produkcijas eksportu rāda, ka maijā Latvijas apstrādes rūpniecības apgrozījums eksportā bija par 2,7% augstāks salīdzinājumā ar pērnā gada maiju. Lai arī Latvijas rūpnieki turpina audzēt eksporta apgrozījumu, fiksētais kāpums maijā ir zemākais kopš 2017. gada vidus, un pieauguma temps kopumā mazinās jau ceturto mēnesi pēc kārtas. Tas norāda uz ārējā pieprasījuma mazināšanos un apstiprina jau iepriekš izteiktas bāžas par to, ka eksporta izaugsme šogad būs ievērojami zemāka nekā pērn.

Maijā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums par 3,5 % lielāks nekā pirms gada

Rīga, 10.07.2019.

2019. gada maijā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,5 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 3,5 % vairāk nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība samazinājās par 2,6 %, savukārt importa vērtība pieauga par 8,6 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Maijā Latvija eksportēja preces 1,07 miljardu eiro apmērā, bet importēja par 1,43 miljardiem eiro. Salīdzinājumā ar 2018. gada maiju ārējās tirdzniecības bilance pasliktinājās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā sarūkot no 45,4 % līdz 42,8 %.

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli