Ziņas | Latvija | Ekonomika, finanses


Maijā eksporta vērtība samazinājās par 16,8 procentiem

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, maijā gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 16,8%. Savukārt preču imports samazinājās daudz straujāk – par 29,6 procentiem.

Covid-19 turpina mazināt preču eksporta vērtību

Ārējās tirdzniecības aktivitātes kritums visā pasaulē saistībā ar Covid-19 pandēmiju turpina negatīvi ietekmēt Latvijas preču eksportu. Centrālās statistikas pārvaldes dati par Latvijas preču ārējo tirdzniecību šā gada maijā liecina, ka preču eksporta vērtība veidoja 906,1 milj. eiro, kas bija par 2,3% zemāka nekā aprīlī un par 16,8% zemāka salīdzinājumā ar pērnā gada maiju. Covid-19 pandēmijas negatīvā ietekme tieši uz preču eksportu ir atspoguļojusies nedaudz ar novēlošanas, jo koronavīrusa izplatība pirmām kārtām ietekmēja pakalpojumu sektorus, it īpaši pasažieru pārvadājumus, izmitināšanas, ēdināšanas un izklaides pakalpojumus, par ko liecina arī statistiskie dati.

Maijā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums par 24,1 % mazāks nekā pirms gada

2020. gada maijā Covid-19 izraisītās epidemioloģiskās krīzes ietekmē Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 1,93 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 24,1 % mazāk nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība samazinājās par 16,8 %, bet importa vērtība par 29,6 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Maijā Latvija eksportēja preces 906,1 miljona eiro apmērā, bet importēja par 1,03 miljardiem eiro. Salīdzinājumā ar 2019. gada maiju ārējās tirdzniecības bilance nedaudz uzlabojās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā palielinoties no 42,8 % līdz 46,9 %.

Atbalsta pasākumi COVID-19 krīzes seku mazināšanai nedrīkst uzlikt nesamērīgu slogu nākotnei

Eirozonā ekonomiskās recesijas zemākais punkts tika sasniegts aprīļa vidū un ekonomiskā atjaunošanās norit sekmīgāk nekā sākotnēji prognozēts. Tomēr ir jārēķinās ar atkārtotu pandēmijas vilni – OECD un Eiropas Komisijas ekonomiskās prognozes rāda, ka tas esošo recesiju būtiski nepadziļinās, tomēr ievērojami palēninās atjaunotni 2021. gadā. Ņemot vērā, ka valsts esošais un plānotais atbalsts ekonomikai ir sasniedzis ievērojamu līmeni, Latvijas valdībai ir jāapzinās, ka šābrīža atbalsta mehānismiem nevajadzētu uzlikt nesamērīgu slogu nākotnes budžetiem. Šāds viedoklis pausts Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) piektajā krīzes monitoringa ziņojumā par COVID-19 ietekmi uz valsts ekonomiku un fiskālo situāciju.

Tez Tour pieteicies Altum atbalstam, lai pārvarētu Covid-19 radītās grūtības

Tez Tour plāno saņemt valsts garantētu kredītu viena miljona eiro apmērā no Attīstības finanšu institūcijas Altum, lai pārvarētu Covid-19 radītās grūtības.

LM nākamā gada prioritārajiem pasākumiem papildus nepieciešami vairāk nekā 216 miljoni eiro

Labklājības nozares prioritārajiem pasākumiem 2021. gadā papildus nepieciešami vairāk nekā 216 miljoni eiro, taču tā kā atsevišķi pasākumi paredz arī ienākumu kompensāciju, kopējā pasākumu ietekme tiek lēsta aptuveni 90 miljonu eiro apmērā.

LTRK aicina uzņēmējus dalībai jaunā formāta Iespēju festivālā "Uzņēmēju dienas Kurzemē 2020"

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) sadarbībā ar Ventspils pilsētas domi aicina uzņēmējus pieteikties dalībai Iespēju festivālā "Uzņēmēju dienas Kurzemē 2020", kas jaunā, kombinētā – klātienes un virtuālā – formātā norisināsies 9. un 10. oktobrī Olimpiskajā centrā Ventspils.

ECOFIN sanāksmē Vācijas prezidentūra prezentēs darba programmu otrajam pusgadam

No 9. līdz 10.jūlijam Finanšu ministrs Jānis Reirs un Finanšu ministrijas pārstāvji piedalās Eirogrupas un Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) attālinātās videokonferences sanāksmēs.

Jūnijā vērojamas mēnesim raksturīgas cenu pārmaiņas

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2020. gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,2%. Precēm tas palielinājās par 0,1%, bet pakalpojumiem – par 0,5 procentiem.

Cenu kritumu turpina noteikt izejvielu cenu samazināšanās

Jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati par patēriņa cenu izmaiņām liecina, ka Latvijā cenu dinamiku turpina noteikt izejvielu cenu kritums. Patēriņa cenas šā gada jūnijā samazinājās par 0,7% salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo mēnesi. Lielākā ietekme uz cenu kritumu gada laikā ir bijusi tieši degvielai, kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.
mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums