Inčukalna krātuvē pirmajā kārtā pieejamās jauda

Dabasgāzes tirgū šobrīd vērojams rekordaugsts pieprasījums pēc uzglabāšanas pakalpojuma. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) konstatējusi – Inčukalna krātuves pašlaik pieejamā jauda nākamajam krātuves ciklam ir pilnībā rezervēta 24 stundu laikā. Jaudas rezervēšana sākta šā gada 17. martā.

 

Iesniegtie pieteikumi jaudas rezervēšanai ir pārsnieguši šobrīd pieejamo krātuves jaudu 4,2 reizes. Šāda tirgus situācija ir vērojama pirmo reizi. Pieprasījums ir pieaudzis, pateicoties zemajām dabasgāzes cenām pasaules tirgū un vienotā Somijas-Igaunijas-Latvijas dabasgāzes tirgus iespējām.

 

“Divu gadu ilgais darbs pie vienotā dabasgāzes tirgus izveides šodien ir rezultējies ar uzskatāmiem rezultātiem. Inčukalna krātuves iespējas būtiski pārsniedz Latvijas dabasgāzes patēriņa vajadzības. Tālredzīgi lūkojies nākotnē, tirgu apvienošana ar citām valstīm, kur šādu uzglabāšanas iespēju nav, bijis pareizs solis. Tas ne vien sekmē dabasgāzes tirgus likviditāti, bet arī efektīvu infrastruktūras izmantošanu, ļaujot samazināt sistēmas pakalpojumu vidējās izmaksas,” stāsta SPRK padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

 

Baltijas valstu un Somijas tirgotāju interesi uzglabāt dabasgāzi Inčukalna krātuvē veicina zemās dabasgāzes nākotnes darījumu cenas. Gaspool biržā cenu starpība dabasgāzes iegādei nākamajā un aiznākamajā sezonā šobrīd svārstās ap 4 EUR/MWh. Tikmēr uzglabāšanas pakalpojums Inčukalna krātuvē vienam gadam nepārsniedz 1,38 EUR/MWh .

 

Tieši šo ekonomisko ieguvumu dēļ tirgotāji ir ieinteresēti noglabāt dabasgāzi Inčukalna krātuvē.

 

Inčukalna krātuves darbības regulējums noteic – pēc dabasgāzes izņemšanas sezonas beigām līdz 21.maijam AS “Conexus Baltic Grid” nosaka un paziņo faktisko krātuves tehnisko jaudu. Kā rezultātā rezervēšanai būs iespēja nodot vēl atlikušo atbrīvojušos jaudu.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir institucionāli un funkcionāli neatkarīgs, pilntiesīgs, autonoms publisko tiesību subjekts, kas realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs saskaņā ar likumu "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" un regulējamo nozaru normatīvajiem aktiem. SPRK patstāvīgi pilda tam ar likumu nodotās funkcijas un savas kompetences ietvaros patstāvīgi pieņem lēmumus un izdod administratīvos aktus, kas ir saistoši konkrētiem sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un lietotājiem. 

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

jūlijs 2020
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5
6 7 89101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums