Pasaules Tirdzniecības organizācija paziņo spriedumu ES un ASV strīdā par subsīdijām Airbus


foto;xn--b1aafqdtlerng.xn--p1ai
2019. gada 2. oktobrī Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) arbitrs paziņoja savu lēmumu ES un ASV strīdā par ES dalībvalstu sniegto atbalstu (subsīdijām) aviācijas industrijas uzņēmumam Airbus. ASV ir dotas tiesības piemērot kompensējošus tirdzniecības pasākumus 7,5 miljardu USD (6,9 miljardi EUR) apmērā attiecībā uz Eiropas Savienības (ES) izcelsmes precēm.

Strīda noregulēšanas procedūrā vairāku gadu garumā PTO secināts, ka ES aviācijas industrijas uzņēmums Airbus ir saņēmis konkurenci kropļojošas subsīdijas. Lai kompensētu radītos zaudējumus, PTO ir piešķīrusi ASV tiesības ieviest kompensējošus pasākumus paaugstinātu importa nodokļu veidā importam no ES.

ASV jau ir izplatījušas paziņojumu, ka ar 2019. gada 18. oktobri plāno ieviest paaugstinātus muitas tarifus 10% (lidmašīnas) un 25% (pārējās preces) konkrētām ES valstu produktu grupām. Ar provizorisko produktu sarakstu detalizētāk var iepazīties ASV Tirdzniecības pārstāvja vietnē.

Lielākoties paaugstināt nodokļus ASV plāno importam no Francijas, Lielbritānijas, Spānijas un Vācijas, kas tieši subsidēja Airbus. Mazāk tiks ietekmēts arī citu ES dalībvalstu, tostarp Latvijas, eksports uz ASV. Provizoriskais saraksts liecina, ka Latvijas gadījumā importa nodokļi tiks paaugstināti piena produktiem (sviests, siers), cūkgaļas izstrādājumiem (desas) un saldētiem augļiem, kas kopā veido 0,48 miljonus EUR jeb 0,09% no Latvijas kopējā eksporta uz ASV 2018. gadā.

Jāuzsver, ka šī strīda kontekstā līdzīgas prasījuma tiesības ir gaidāmas arī ES par ASV sniegto PTO noteikumiem neatbilstošu atbalstu Boeing. Arbitra lēmums par pretpasākumu apjomu šajā lietā pret ASV tiek gaidīts 2020. gada pirmajā pusē. Paredzams, ka PTO arī ES piešķirs tiesības paaugstināt importa nodokļus ASV izcelsmes precēm un produktiem. Eiropas Komisija šobrīd veic sarunas ar ASV un ir piedāvājusi priekšlikumus, lai panāktu savstarpēji izdevīgu risinājumu, izvairoties no abpusēju tarifu paaugstināšanas.

Plašāka informācija Eiropas Komisijas paziņojumā.

Ārlietu ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Arhīvs

augusts 2020
P O T C P S Sv
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 141516
17181920212223
24252627282930
31      

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums