Latvijas iedzīvotāji angļu valodu apgūst karjeras izaugsmei un ērtai saskarsmei

Saskaņā ar aptauju*, ko veica viena no pasaulē lielākajiem mācību centru tīkliem New Horizons (NH) pārstāvniecība, apgūt angļu valodu vai padziļināt zināšanas tajā visbiežāk cilvēki ir gatavi tāpēc, lai uzlabotu savas karjeras iespējas tajā uzņēmumā, kur pašlaik strādā. Šo iemeslu kā galveno nosauc 32% aptaujāto

"Svešvalodu zināšanas būtiski ietekmē atalgojuma apmēru," skaidro NH direktore Zaiga Ošiņa. "Pēc mūsu novērojumiem, ienākumu starpība starp svešvalodas zinošiem speciālistiem un tādiem, kas tās nepārvalda, ir 20-25%".

Otrs iemesls, kāpēc cilvēki vēlas apgūt angļu valodu vai uzlabot zināšanas tajā, ir iespēja brīvi sazināties ar ārzemēs dzīvojošiem cilvēkiem, kā arī iespēja to izmantot ārzemju ceļojumos. Šādu atbildi sniedza 31% respondentu.

Trešajā vietā (13% aptaujāto) ir vēlēšanās apgūt valodu, lai atrastu darbu ārzemēs. 9% atbildējuši, ka angļu valoda viņiem nepieciešama tāpēc, lai brīvi lasītu literatūru un skatītos filmas oriģinālvalodā, bet 6% uzskata, ka labs valodas zināšanu līmenis palīdzēs tiem atrast darbu jaunos, perspektīvākos uzņēmumos.

"Aptauja apstiprina mūsdienu tendenci: cilvēki angļu valodu visbiežāk mācās tāpēc, lai atrastu labāk apmaksātu un prestižāku darbu," skaidro Zaiga Ošiņa. "2007. un 2008. gadā mēs novērojām, ka Latvijas iedzīvotāji angļu valodu visbiežāk vēlējās mācīties tāpēc, lai viņiem būtu ērti ceļot uz ārzemēm, sazināties un sarakstīties ar angliski runājošiem draugiem. 2009. un 2010. gadā, kad Latvijā iestājās krīze, iedzīvotāji uz angļu valodas kursiem visbiežāk gāja tāpēc, lai iegūtu vismaz pamatzināšanas vai paaugstinātu tās līdz tādam līmenim, kas palīdzētu viņiem atrast darbu ārzemēs. Un, visbeidzot, 2011. un 2012. gadā parādījās jauna tendence: cilvēki izvēlas angļu valodu tāpēc, lai uzlabotu savas karjeras iespējas. Pēc mūsu prognozēm, šī tendence Latvijas iedzīvotājiem būs aktuāla vēl dažus gadus."

NH dati, kas balstīti uz studentu aptaujām, liecina par to, ka ienākumu starpība starp angļu valodu labi zinošiem darbiniekiem un tādiem, kas to pārvalda zemā līmenī, ir aptuveni 20-25%. "Mēs regulāri veicam pārrunas ar klientiem, kas stāsta par saviem mērķiem atrast daudz labāk apmaksātu darbu," stāsta NH direktore.

"Mācību noslēgumā mēs noskaidrojam, vai rezultāts ir sasniegts. 90% gadījumu speciālisti, pateicoties labākām valodas zināšanām, tiek pie augstāka amata, kas nozīmē arī ienākumu pieaugumu".

Interesanti, ka "visnenovērtētākie" speciālisti bez angļu valodas zināšanām ir vidēja līmeņa vadītāji. Pēc mācībām viņu darba alga paaugstinās par 35-40%, bet mazāk "nenovērtētie" ir augstākā līmeņa vadītāji, kuru darba alga pēc angļu valodas apguves labā līmenī paaugstinās vidēji par 10-15%.

Tipisks tāda iedzīvotāja portrets, kurš ir gatavs maksāt naudu par angļu valodas apguvi, ir 35 - 40 gadus veca sieviete. "Sievietes ir mērķtiecīgākas. Viņas ir daudz pacietīgākas un centīgākas, kā arī nedaudz atbildīgāk kā vīrieši izturas pret mācībām un mājas darbu pildīšanu," skaidro Zaiga Ošiņa.

"Turklāt sievietes kautrējas runāt svešvalodā ar kļūdām, turpretim vīrieši to neuzskata par pārāk lielu problēmu." Pēc NH datiem, vidējais angļu valodas apguves (no pamata līdz labam sarunvalodas līmenim) laiks ir 8-12 mēneši. Lai varētu brīvi sazināties angļu valodā, jāmācās 1,5 - 2 gadi.

*Aptaujā, kas norisinājās no 12. līdz 26. novembrim, piedalījās 451 NH klients.

Sanda Apsīte
New Horizons mārketinga vadītāja
Elizabetes iela 65-10, Rīga
www.nh.lv
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums