Vai pirātisma lielvalsts var kļūt par inovāciju lielvalsti?

Ar šādu diskusijas nosaukumu Intelektuālā īpašuma dienā, 26. aprīlī, biedrība "Par legālu saturu!", "Microsoft Latvia", "SQUALIO" un Datorprogrammu autortiesību apvienība aktualizēs intelektuālo īpašumu, maksimāli iekļaujot visus aspektus: tiesiskos, faktiskos, emocionālos un psiholoģiskos, mēģinot konkretizēt, ko nodara nelegālā satura lietošanas un pirātisma riski.

Starptautiskās Intelektuālā īpašuma dienas Latvijā diskusija „Vai pirātisma lielvalsts var kļūt par inovāciju lielvalsti?” norisināsies LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā. Diskusijā piedalīsies Daniels Pavļuts, Latvijas Startup uzņēmumu asociācijas „Startin.LV” valdes loceklis, Juris Sinka, LR Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs, Lauris Liepa, Advokātu apvienības „COBALT” vadošais partneris, Ģirts Dimdiņš, LU Psiholoģijas nodaļas profesors, Renāte Strazdiņa, „Microsoft Latvia” vadītāja, Anna Andersone, vairāku veiksmīgu startup radītāja, Gatis Ošs, „SQUALIO” direktors un DDA valdes loceklis, un Dace Kotzeva, biedrības „Par legālu saturu!” izpilddirektore. Diskusiju vadīs žurnālists Filips Lastovskis un to varēs vērot tiešraidē ziņu portālā Delfi 26. aprīlī no plkst. 10.00 līdz plkst. 12.30.

„Pirātisma tolerances fenomens jeb kur ved seksīgā Džonija Depa pirātu kuģis? Vai Latvija var kļūt par startup valsti Nr. 1 Baltijā ar pirātisma karogu mastā? Vai intelektuālā īpašuma tiesības 21. gadsimtā kļuvušas par cilvēktiesībām? Tās ir galvenās tēmas, kuru ietvarā runāsim un domāsim, kā pirātisms apdraud mūs katru personīgi, kādu risku tas rada mūsu konkurētspējai darba tirgū un uzņēmējdarbībā?”, uzsver biedrības „Par legālu saturu!” izpilddirektore Dace Kotzeva, norādot, ka diskusijas ietvarā ir vēlme uzrunāt pēc iespējas vairāk cilvēku saprotamā valodā, lai mēs visi kopā aizdomātos, cik daudz izmantojam dažāda veida nelegālo saturu ikdienā, un vai tas vienmēr tiešām ir neapzināti, vai arī izliekamies, ka neapzināti?

Saskaņā ar statistikas datiem Latvijā katra astotā mājsaimniecība uzmanto nelegālo TV saturu no neoficiāliem TV pakalpojumu sniedzējiem. Savukārt 2016. gadā publiskotais BSA pētījums apliecina, ka teju pusē jeb 49% Latvijas uzņēmumos tiek lietotas pirātiskās datorprogrammas.

„Kaut arī Latvija dažādos starptautiskā mēroga pētījumos tiek ierindota augstās pozīcijās nelegālo datorprogrammu, TV pakalpojumu un filmu izmantošanā, diskusijas mērķis nav pašiem sevi pasludināt par „pirātisma lielvalsti”. Apzinoties šos faktus, ir vērts aizdomāties, vai uz „pirātiskas bāzes” varam radīt jaunu intelektuālo īpašumu un cerēt, ka to cienīs citi un iegādāsies legāli?” uzsver viens no diskusijas organizatoriem un dalībniekiem „SQUALIO” direktors Gatis Ošs.

"Šī gada martā “Microsoft Latvia” un SKDS veiktās aptaujas rezultāti rāda - 66 % datorlietotāju ir svarīgi, ka darbavietā tiek izmantotas tikai legālas datorprogrammas. Uzskatu, ka tas apliecina lēnām, bet neatlaidīgi pieaugošu Latvijas sabiedrības izpratni par legāla satura vērtību un intelektuālā īpašuma tiesībām. Šāda izpratne ir pamats ekonomiskai attīstībai, inovāciju kultūras veidošanai un investīciju piesaistei Latvijā,” saka Renāte Strazdiņa, “Microsoft Latvia” vadītāja.

Intelektuālā īpašuma diena tiek atzīmēta katru gadu, sākot ar 2000. gadu. Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija WIPO (World Intellectual Property Organization) šajā dienā pievērš sabiedrības uzmanību kādam vienam intelektuālā īpašuma tiesību (patents, preču zīme, rūpnieciskais dizains, autortiesības) aspektam, skaidrojot un veicinot ikviena izpratni par intelektuālo īpašumu.

2017. gada Starptautiskā intelektuālā īpašuma aizsardzības diena veltīta tēmai Inovācijas labākai dzīvei jeb Inovācijas dzīves uzlabošanai (Inovation – improving lives). Intelektuālais īpašums, cilvēka radošā prāta izgudrojums, ir kļuvis par galveno zināšanās balstītas ekonomikas sastāvdaļu un virzītāju. Legālo un nelegālo programmatūru izmantošana uzņēmējdarbībā vistiešākajā veidā tiek korelēta ar uzņēmējdarbības efektivitāti. Intelektuālā īpašuma pastāvēšanai nepieciešama stabila juridiskā vide un augsta sabiedrības tiesiskā kultūra.

Jau šobrīd 88% no ES importa un 90% eksporta ir tieši intelektuālais īpašums.

Par biedrību „Par legālu saturu!”

Biedrības "Par legālu saturu!" mērķis ir aktīvi vērsties pret TV un filmu izplatīšanu bez ražotāja vai piegādātāja atļaujas, kā arī sekmēt TV tiesisku (legālu) pārraidi telekomunikāciju tirgū.

Biedrība izstrādājusi un iesniegusi priekšlikumus LR FM, lūdzot tos iekļaut „Valsts iestāžu darba plānā ēnu ekonomikas ierobežošanai 2016.- 2020. gadam”, lai palīdzētu risināt nelegālā audiovizuālā tirgus problēmas, sekmējot TV programmu un filmu nelegālo izplatītāju jeb pirātu darbības ierobežošanu un apturēšanu.

Biedrība „Par legālu saturu!” dibināta 2015. gada 7. oktobrī. Tās dibinātāji ir TV pakalpojumu sniedzēji un audiovizuālā satura ražotāji: SIA „Lattelecom”, SIA „Baltcom”, ĀKF „Viasat AS Latvia filiāle”, SIA „Baltijas Mediju Alianse”, SIA Forum Cinemas, biedri LAIPA, Cinamon Kino.

Par Microsoft Latvia

Microsoft pārstāvniecība Latvijā ir dibināta 1999. gadā, un 2017. gadā kompānijai no gandrīz 360 partneriem ir 87 zelta un sudraba sertificēti partneri, kuri kopā nodarbina vairākus tūkstošus darbinieku un Latvijas tautsaimniecībā veido vienotu, inovatīvu un ražojošu struktūru ar būtisku kopējo devumu valsts IKP. Microsoft Latvia profesionāļi jau vairāk kā 17 gadu nodrošina partneru atbalstu, servisu un risinājumu izstrādi, kā arī mārketinga kampaņas. Jāuzsver, ka Microsoft Latvijā dažādu sabiedrības labuma projektu īstenošanā investējis, ziedojis naudu un programmatūru vairāku desmitu miljonu ASV dolāru apjomā.

Par SQUALIO

SQUALIO ir starptautiskas informācijas tehnoloģiju (IT) grupas uzņēmums, kas ir vadošais Microsoft Corporation partneris programmatūras licencēšanas un mākoņpakalpojumu, kā arī programmatūras pārvaldības pakalpojumu jomā. Uzņēmums ir dibināts 1997. gadā Latvijā, vēlāk strauji attīstoties Lietuvas, Igaunijas, Ukrainas, Gruzijas, Baltkrievijas, Bulgārijas un Austrijas tirgū, strauji turpinot paplašināties Rietumeiropas virzienā.

 

 Par biedrību “Datorprogrammu autortiesību apvienība” (DAA)

DAA - dibināta 2001. gadā kā BSA (www.bsa.org) Latvijas komiteja. 

Mērķi - autortiesību aizsardzība, droša digitālā vide, godīga konkurence. 

Darbības metodes - sabiedrības izglītošana, sadarbība ar valsts un pašvaldību iestādēm, atbalsts VID, tiesību aizsardzības iestādēm, likumdošanas iniciatīvas & dalība darba grupās, sadarbība ar industriju un dažādām NVO.

DAA biedri: ALMA, ALSO Latvia, Ankravs INC., Atea, Dati, DPA / Squalio, DZC, ELKO Group Latvia, LatInSoft, Lattelecom Technologies, Tilde, TVG un  Zalktis Programmas.

 

Iveta Balode
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Mēbeļu izgatavošana