Noslēgusies konkursa "Sakoptākais mežs" otrā kārta


Madars Kalniņš
Pagājušajā nedēļā Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa "Sakoptākais mežs" žūrija devās noslēdzošajā mežu īpašumu vērtēšanas izbraukumā. 16. augustā žūrijas pārstāvji klātienē vērtēja meža īpašumu "Skudrukalni" Alūksnes novadā, "Skudras" Naukšēnu novadā un "Reināti" Mazsalacas novadā. Līdz ar konkursa otrās kārtas noslēgumu žūrija veiks detalizētu izvērtēšanu, savukārt rezultāti tiks paziņoti meža nozares gada balvas "Zelta čiekurs" pasniegšanas ceremonijā decembrī.

Noslēguma izbraucienā uz Vidzemi žūrija apskatīja trīs meža īpašumus, kuru saimnieki izvēlējušies dažādas meža apsaimniekošanas metodes un izvirzījuši sev noteiktus mērķus, ko vēlas sasniegt. Īpašuma „Skudrukalni” saimnieks Artis Taurmanis, apsaimniekojot vairāk nekā 200 hektāru zemes, kā vienu no saviem galvenajiem mērķiem ir izvirzījis audžu kopšanu. Saimnieks meklē veidus, kā visefektīvāk tās kopt, veidojot labvēlīgus apstākļus arī apkārtējiem kokiem. Kā alternatīvu audžu kopšanai saimnieks min Vimek mazgabarīta tehnikas izmantošanu. Šāda veida traktoru iebrauktais ceļš ātrāk izzūd un netiek nodarīts kaitējums citiem kokiem.

Īpašuma „Skudras” saimnieks Madars Kalniņš ar aizrautību stāsta par ainavu veidošanu un to izkopšanu. Ar lepnumu tiek atrādīti īpašumi, kur izveidota kāda noteikta ainava vai radīta noskaņa. Vienlaikus ar ainavu veidošanu saimnieks lielu uzmanību velta arī meliorācijas grāvju attīrīšanai un izkopšanai. Lai nodrošinātu mežam vajadzīgo mitrumu un apstākļus, tiek domāts par to, kā novadīt lieko ūdens daudzumu. Turklāt saimnieks dalījās arī savā pieredzē par to, kā jaunākās tehnoloģijas iespējams izmantot arī mežu apsaimniekošanā. Proti, lai veiksmīgāk apsekotu mežu un pārliecinātos par koku veselīgumu, Madars izmanto dronu.


Aivars Rubulis

Savukārt īpašuma „Reināti” saimnieks Aivars Rubulis sava meža apsaimniekošanai pastiprināti pievērsies pirms astoņiem gadiem, un šo gadu laikā jau iegūtas jaunas zināšanas un pirmās rūgtās mācības.


Arnis Muižnieks

Konkursa „Sakoptākais mežs” žūriju pārstāv 12 žūrijas locekļi – LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, LMĪB Eiropas projektu vadītāja Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS „Latvijas valsts meži” pārstāvis Tomass Kotovičs, LTV raidījuma „Savai zemītei” veidotāja Daina Bruņiniece, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, kardiologs Andrejs Ērglis, biologs, pētnieks Māris Olte un Mazpulku padomes vadītāja Ilze Kļava.

Otrās kārtas ietvaros žūrijas locekļi kopā viesojās astoņos meža īpašumos - „Dravas” Kuldīgas novadā, „Dīķzemnieki” Alsungas novadā, „Valču Dzirnavas” Baltinavas novadā, „Bradi” Rugāju novadā, „Urbāni” Rēzeknes novadā, „Skudrukalni” Alūksnes novadā, „Skudras” Naukšēnu novadā un „Reināti” Mazsalacas novadā.

Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla iegādei. Balvas tiks sadalītas starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvai „Zelta čiekurs” nominācijā „Par ilgtspējīgu saimniekošanu”.

Konkursa nolikums un papildu informācija par vērtēšanas kritērijiem pieejama šeit: https://bit.ly/2K1TnbK.

Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība, informatīvais sadarbības partneris ir portāls Laukos.lv. Laukos.lv ir interneta portāls par lauksaimniecību un mežsaimniecību visiem, kam rūp lauku dzīvesveids un kvalitatīva pārtika.

Latvijas Meža īpašnieku biedrība
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums