Noticis konkursa "Sakoptākais mežs" žūrijas pirmais izbraukums


Īpašuma „Dīķenieki” saimnieks Grigorijs Rozentāls public. foto
Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa "Sakoptākais mežs" žūrija aizvadījusi pirmo meža īpašumu vērtēšanas izbraukumu, vērtējot divus meža īpašumus Kurzemē - "Dravas" Kuldīgas novadā un "Dīķeniekus" Alsungas novadā. Otrais žūrijas izbraukums notiks jau šonedēļ – 9. augustā, kad pārstāvji dosies uz Latgali.

Kurzemē žūrija apskatīja divus pavisam atšķirīgus meža īpašumus, kur katrā piemērotas dažādas meža apsaimniekošanas metodes. Īpašuma „Dravas”, kura kopējā platība ir vairāk kā 300 hektāri, saimnieks Aivars Bergmanis zināšanas par meža kopšanu kā smēlies augstskolā, tā arī mācījies no pieredzes praksē. Saimniekojot savā īpašumā, Aivars daudz domā par zināšanu nodošanu jaunākajām paaudzēm, tāpēc labprāt par meža apsaimniekošanu stāsta ne tikai citiem meža īpašniekiem, bet arī jauniešiem.

Īpašuma „Dīķenieki” saimnieks Grigorijs Rozentāls, kurš apsaimnieko 10 hektārus meža, apsaimniekošanas prasmes ieguvis praksē. Grigorijam mežā svarīgākais ir izvērtēt katras audzes vajadzības un pielāgot saimniekošanas metodes, lai mežs augtu pēc iespējas kvalitatīvāks. Grigorijs pazīst katru stūrīti savā mežā, ir mācījies no pieļautajām kļūdām meža apsaimniekošanā un ir lepns par padarīto mežā, kas mantots paaudžu paaudzēs.

„No abiem Kurzemē apskatītajiem īpašumiem ir redzams, ka mežā ir svarīgi meklēt labākos meža apsaimniekošanas risinājumus. Ir labi, ja cilvēks pats sava mūža laikā redz gan to, kas ir izdevies, gan arī to, kur varbūt vajadzēja darīt citādāk. Tāpēc man patīk, ka mežā ir redzami dažādi meža apsaimniekošanas varianti. Nav vienas patiesības vai viena labākā varianta, jo katrai vietai ir savi piemērotākie risinājumi un īpašniekam ir jāmāk meklēt, un jābūt šim te entuziasmam, ko mēs redzam to meža īpašnieku acīs, kuri ir pieteikušies „Sakoptākā meža” konkursam. To arī novēlu visiem meža īpašniekiem – lai viņi mežā būtu ar visu savu sirdi un dvēseli,” uzskata Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta.

Konkursa „Sakoptākais mežs” žūriju pārstāv 12 žūrijas locekļi – LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, LMĪB Eiropas projektu vadītāja Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS „Latvijas valsts meži” pārstāvis Tomass Kotovičs, LTV raidījuma „Savai zemītei” veidotāja Daina Bruņiniece, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, kardiologs Andrejs Ērglis, biologs, pētnieks Māris Olte un Mazpulku vadītāja Ilze Kļava.

„Pēc pirmajā braucienā apskatītajiem meža īpašumiem varu teikt, ka ir liels prieks redzēt, ka tā rosība ir ne tikai Rīgā un lielajās pilsētās, bet arī laukos. Cilvēkiem, sevišķi meža īpašniekiem, šeit ir savas domas par darbu un strādāšanu, viņi nebaidās likt lietā savas zināšanas, nebaidās paust savas domas, ir gatavi strādāt. Tā ir tā lielākā pievienotā vērtība,” norāda Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums.

Konkursa otrajā kārtā žūrijas locekļi dosies vēl divos izbraukumos – 9. un 16. augustā, lai apskatītu un novērtētu konkursa dalībnieku meža īpašumus klātienē. Pēc apskates žūrija noteiks, kurš no īpašumiem ir pelnījis „Sakoptākā meža” titulu.

Mediju pārstāvji ir aicināti pievienoties žūrijas izbraukumos, klātienē iepazīstoties ar mežu īpašniekiem, konkursa organizētājiem, kā arī žūrijas pārstāvjiem. Otrais izbraukums notiks 9.augustā. Izbraukuma laikā tiks apskatīti šādi meža īpašumi: „Valču Dzirnavas” Baltinavas novadā, „Bradi” Rugāju novadā un „Urbāni” Rēzeknes novadā.

Izbraukumos tiek organizēts kopīgs transports no Rīgas. Izbraukšana paredzēta plkst. 07.30 no Skaistkalnes ielas 1, Rīgā. Par transporta iespējām un papildu informāciju lūdzam sazināties pa tel. 28714968 vai e-pastu zane@mezaipasnieki.lv.

16.augustā žūrija apciemos „Skudrukalnu” īpašniekus Alūksnes novadā, „Skudru” īpašniekus Naukšēnu novadā un „Reinātu” īpašniekus Mazsalacas novadā.

Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla iegādei, kas tiks sadalīti starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvai „Zelta čiekurs” nominācijā „Par ilgtspējīgu saimniekošanu”.

Konkursa nolikums un papildu informācija par vērtēšanas kritērijiem pieejama šeit: https://bit.ly/2K1TnbK.

Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība, informatīvais sadarbības partneris ir portāls Laukos.lv. Laukos.lv ir interneta portāls par lauksaimniecību un mežsaimniecību visiem, kam rūp lauku dzīvesveids un kvalitatīva pārtika.

Latvijas Meža īpašnieku biedrība
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli