Latvijas onkologi pieprasa palielināt finansējumu vēža slimnieku ārstēšanai


foto;infopechen.ru
Latvijas Onkologu asociācija (LOA) un Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija (LOĶA) vēstulē Saeimas frakcijām, Ministru prezidentam, Finanšu un Veselības ministrijai prasa 2021. gada valsts budžetā iekļaut un atbalstīt finansējumu vairāk nekā 40 miljonu eiro apmērā.

Šis palielinājums ir nepieciešams inovatīvām zālēm, marķieriem, komplicētiem diagnostikas izmeklējumiem un iekārtām, retām un sarežģītām, tostarp rekonstruktīvām, operācijām.

Latvija ir viena no trim Eiropas valstīm, kurās onkoloģija joprojām nav noteikta par prioritāti un nav izveidots vienots onkoloģiskās palīdzības tīkls valstī ar starptautiski atkreditētu centru. Turklāt vēža skrīninga (diagnosticēšanas) programmas Latvijā neatbilst Eiropas noteiktajiem kvalitātes kritērijiem. Latvija ir viena no valstīm, kurai nav efektīva plāna cīņai ar šo slimību. Taču, ņemot vērā lielo vēža pacientu skaitu, tā nav tikai slimība, bet ir arī sociāla un tautsaimnieciska problēma, kurai ir tieša un ļoti būtiska ietekme uz valsts ekonomiku.

“Lai Latvija varētu ekonomiski attīstīties, ir nepieciešams darbaspēks – cilvēki, kuri ir nodokļu maksātāji un kvalificēti speciālisti. No savas pieredzes zinām, ka liela daļa onkoloģijas pacientu ir ekonomiski aktīvi iedzīvotāji – strādājošie un uzņēmēji”, saka LOA vadītājs Dr. Jānis Eglītis. LOA un LOĶA uzskata, ka valsts tautsaimniecības pamatā ir vesela sabiedrība, un pilnvērtīga veselības aprūpe ir valsts ekonomikas ilgtspējas jautājums. 

“Jau šobrīd Latvijā notiek aktīvas diskusijas par darbaspēka ievešanu, tiek īstenotas dažādas programmas par atsevišķu grupu iekļaušanu sabiedrībā un darba tirgū. To apmērs mērāms daudzos miljonos. Vai nav lietderīgāk šos līdzekļus ieguldīt ļaundabīgo audzēju agrīnā diagnostikā un onkoloģisko pacientu efektīvā ārstēšanā, lai iespēju robežās novērstu slimības attīstību, sekmīgi to ārstētu un tādējādi ātrāk atgrieztu cilvēkus darba tirgū?” norāda LOA un LOĶA.

Minētās mediķu asociācijas uzskata, ka Veselības ministrijas iepriekš plānotais finansējuma palielinājums vairāk nekā 40 miljonu eiro apmērā 2021. gadā valsts kompensēto medikamentu apmaksai samazinās valsts īstermiņa un ilgtermiņa (veselības un sociālā) budžeta kopējās izmaksas, tostarp pacientu un viņu piederīgo sociālo (slimības, bezdarba) pabalstu maksājumus.

LOA un LOĶA arī uzskata, ka ārstniecības personu atalgojums ir svarīgs, bet tikpat svarīga ir kopējā veselības aprūpes infrastruktūra, tehnoloģijas, medikamenti, jo tikai visu elementu sinerģija spēs dot uzlabojumus.

LOA un LOĶA prasa piešķirt papildu finansējumu diagnostisko un ārstniecisko tehnoloģiju, onkoloģisko medikamentu un biomarķieru apmaksai, jo runa nav tikai par cīņu ar vēzi. Runa ir par Latvijas iedzīvotāju veselību, valsts tautsaimniecības izaugsmi un Latvijas labklājību.

Latvijā ir aptuveni 81 000 vēža slimnieku, kas ir uzskaitē vai saņem aktīvu ārstēšanu. Katru gadu šis skaitlis pieaug par apmēram 11 000 pacientu, kuriem diagnoze ir uzstādīta pirmo reizi mūžā.

MRS grupa
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums