Efektīva zobu higiēna: zobārsta padomi ikvienam


Foto: Shutterstock.com
Diez vai pasaulē var atrast cilvēku, kurš teiktu, ka viņam nav vajadzīgs skaists, pārliecinošs smaids. Veseli zobi un svaiga elpa būtiski uzlabo cilvēka labsajūtu, pašnovērtējumu un palīdz uzturēt pozitīvu tēlu ikdienas komunikācijā. Taču, lai sasniegtu šādu rezultātu, ir nepieciešama regulāra un pareiza zobu higiēna – pasākumu kopums, kas ir vērsts uz mutes dobuma veselības saglabāšanu.

Zobu higiēna ir zobārstniecības procedūra, ko veic zobu higiēnists. Zobārsti uzsver, ka kvalitatīva zobu higiēna ir iespējama tikai pacientam aktīvi līdzdarbojoties, veicot ikdienas zobu tīrīšanu.


Foto: Shutterstock.com

Zobu higiēnas pieci soļi

Ieguldot laiku  zobu higiēnā, var ievērojami samazināt zobārstniecības izmaksas nākotnē. Lūk, ko visiem pacientiem iesaka zobu higiēnisti:

1. Izvēlieties kvalitatīvu zobu kopšanas līdzekļu komplektu

Zobu higiēna sākas no rīta, ar zobu tīrīšanu. Daudz cilvēki zobu kopšanā lieto  ir tikai zobu pastu un birsti, taču zobu higiēnists pateiks, ka pilnvērtīgai mutes dobuma kopšanai, izvērtējot katra individuālo situāciju, ir vajadzīgi arī citi līdzekļi. Parūpējieties par to, lai Jūsu vannas istabā vienmēr būtu:

 • zobu pasta. Tā var būt pasta jutīgiem zobiem, pasta ar atbilstošu fluora saturu, pasta parodontozes slimniekiem u.tt. Zobu higiēnists var ieteikt Jums piemērotāko zobu pastu;
 • zobu birste. Atbilstoša mīkstuma un izmēra zobu birste.
 • zobu diegs. Pilnvērtīga zobu higiēna ir iespējama tikai iekļaujot dienas rutīnā arī zobu diegu. Optimālam rezultātam zobu diegs būtu jālieto reizi dienā.


Foto: Shutterstock.com

2. Tīriet zobus pareizi

Zobu higiēna mājas apstākļos ir efektīva, ja zobi tiek tīrīti divas reizes dienā, no rīta un vakarā, pirms gulētiešanas. Svarīgi ir ne tikai tīrīt zobus, bet arī darīt to pareizi, ievērojot zobu higiēnistu instrukcijas:

 • turiet zobu birsti 45° leņķī attiecībā pret smaganām un tīriet zobus no visām pusēm, īpašu uzmanību pievēršot zobu iekšējai virsmai;
 • neaizmirstiet notīrīt arī meli. To var paveikt, izmantojot zobu birstes uzgaļa otro pusi, ja tas ir aprīkots ar speciālu tīrītāju, vai ar īpašu rīku, ko var iegādāties ikvienā aptiekā.
 • izmantojiet zobu diegu, lai iztīrītu zobu starpas. Diegošanai ir nepieciešams aptuveni 50 cm garš zobu diegs. Katrai jaunai zobu starpai izmantojiet tīru diega posmu un virzieties no augšas uz leju, izvairoties no asām diega kustībām.

Kvalitatīva zobu tīrīšana aizņem 3-4 minūtes. Zobu diega izmantošana var prasīt drusku vairāk laika, īpaši sākumā, taču kopumā zobu higiēna mājas apstākļos nav nedz sarežģīta, nedz laikietilpīga.


Foto: Shutterstock.com

3. Izvairieties no zobiem nedraudzīgiem produktiem un ieradumiem

Saglabāt zobu baltumu ir daudz vienkāršāk, ja ikdienā nepatērējat pārāk daudz krāsojošās pārtikas un dzērienus, piemēram:

 • tējas;
 • kafijas;
 • sarkanā vīna;
 • dabīgo ogu.

Zobu higiēnas noteikumi neprasa, lai Jūs pilnībā atteiktos no šiem produktiem, taču pārāk liels to patēriņš pamanāmi iekrāso zobus. Vēl viens faktors, kas negatīvi ietekmē zobus un smaganas, ir smēķēšana. Jo mazāk Jūs smēķēsiet, jo skaistāki būs Jūsu zobi un veselīgākas smaganas, un zobu higiēna būs vienkāršāka un efektīvāka.

4. Pievērsiet pastiprinātu uzmanību zobu veselībai

Pastiprināta uzmanība tiek pievērsta :

 • bērniem. zobu higiēnists uzņem pacientus jau no divu gadu vecuma. Ir svarīgi iegūt pareizus zobu kopšanas ieradumus jau agrā bērnībā, jo piena zobu stāvoklis ietekmē arī pastāvīgo zobu veselību;
 • grūtniecēm. Hormonālās izmaiņas grūtnieces organismā ietekmē siekalu ķīmisko sastāvu un padara siekalas mazāk efektīvas cīņā ar mutes dobuma baktērijām. Rīta nelabums, kas bieži piemeklē topošās māmiņas, negatīvi ietekmē zobu emalju, tāpēc zobu higiēna, īpaši otrā trimestra laikā,  ir īpaši ieteicami.
 • parodontozes slimniekiem. Periodontīts jeb smaganu saslimšanas gadījumā zobu aplikums veidojas intensīvāk, tāpēc zobu higiēnists jāapmeklē biežāk – reizi trīs mēnešos;
 • pacientiem ar zobu protēzēm un kroņiem.


Foto: Shutterstock.com

5. Regulāri apmeklējiet zobu higiēnistu

Pēc mūsdienu zobārstniecības speciālistu viedokļa, zobu higiēnists ir jāapmeklē biežāk nekā zobārsts, jo tieši regulāra zobu higiēna novērš kariesa un mutes dobuma slimību veidošanos. Ir ieteicams pieteikt vizīti pie zobu higiēnista divas reizes gadā.

Katram cilvēkam pašam jāseko savu zobu stāvoklim, lai saprastu, vai nav nepieciešams papildu higiēnista apmeklējums. Ja pamanāt, ka zobu aplikums veidojas intensīvāk nekā iepriekš, ka mutes dobumā ir neierasta sajūta vai zobu ārējais izskats ir mainījies – negaidiet mēnešiem ilgi, bet dodieties pie zobu higiēnista nekavējoties.

Ievērot pirmos četrus padomus ir samērā vienkārši, jo tos ikviens cilvēks var realizēt mājas apstākļos. Taču labs zobu higiēnists gan ir jāmeklē zobārstniecības klīnikā. Rīgā kvalitatīvu zobu higiēnas procedūru var veikt Dr. Alēnas Butkēvičas privātpraksē.


Foto: Shutterstock.com

Mūsdienīga zobu higiēna Rīgā

Dr. Butkēvičas zobārstniecības klīnikā tiek izmantotas modernas zobu higiēnas metodes, kas padara procedūru maksimāli komfortablu. Procedūras laikā zobu higiēnists:

 • noņem zobakmens ar ultraskaņu;
 • noņem mīksto zobu aplikumu ar īpašu instrumentu;
 • pulē zobus ar abrazīvu pastu;
 • izdiego zobu starpas;
 • uzliek uz zobiem speciālu emalju aizsargājošo gēlu.

Pacientiem ar jutīgiem zobiem un gļotādu tiek piedāvāta gļotādas virsmas anestēzija. Zobu higiēnists ne tikai veic nepieciešamās procedūras, bet arī konsultē zobu birstes un pastas izvēlē un atbild uz pacienta jautājumiem par mutes dobuma veselību.

Ja pacientam ir nepieciešams ne tikai zobu higiēnists, bet arī zobārsts, zobu ķirurgs vai endodontijas speciālists, cita klīnika nebūs jāmeklē. Dr. Butkēvičas privātpraksē ikviens apmeklētājs atradīs plašu pakalpojumu klāstu un saņems kvalitatīvu un saudzīgu ārstēšanu.

Zobu higiēna ir komplekss pasākums, kura efektivitāte ir tieši atkarīga no procedūru regularitātes. Ievērojot zobārstu padomus un apmeklējot zobu higiēnistu divas reizes gadā, Jūs izvairīsieties no sarežģītākas un dārgākas zobu ārstēšanas nākotnē. Piesakiet vizīti Dr. Alēnas Butkēvičas zobārstniecības klīnikā un smaidiet pārliecinošāk!

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli