Pirmo reizi Baltijā veikta fenestrētu stentprotēžu implantācija aneirismas ārstēšanai


foto;infopechen.ru
17. maijā Ziemeļigaunijas reģionālajā slimnīcā Tallinā (PERH) tika veikta Baltijā vēl nepieredzēta fenestrētu stentprotēžu implantācija aneirismas ārstēšanai, kas ļauj pacientam izvairīties no atvērtās operācijas un samazināt riskus. Jaunā metode saucas fenestrēta endovaskulārā aortas aneirismas labošana (FEVAR). Operāciju veica metodes pārzinātājs, čehu profesors Dr. Marcins Kohers (Marcin Kocher) ar igauņu kolēģiem, un operācija ilga 2,5 stundas.

Patrīcija Ivanova, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurģe un Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības viceprezidente, komentē: „Aortas aneirisma ir dzīvību apdraudoša slimība. Aneirisma ir asinsvada paplašinājums, un, jo lielāks paplašinājuma diametrs, jo augstāks risks asinsvadam plīst. Pacientiem ar plīsušu vēdera aortas aneirismu mirstība ir ļoti augsta, pētījumi liecina, ka aptuveni 30 - 80 % pacientu aortas aneirismas plīsuma gadījumā iet bojā.” Ķirurģe atklāj, ka augstāks risks iedzīvoties aortas aneirismā ir smēķētājiem un personām ar paaugstinātu asinsspiedienu un citiem faktoriem. Ļoti svarīgi laikus diagnosticēt aneirismu, jo parasti vēdera aortas aneirismai nav simptomu līdz pat brīdim, kad tajā veidojas plīsums. Daudzās Eiropas valstīs tiek veikts skrīnings, lai atklātu vēdera aortas aneirismu.  Pēc rekomendācijām vīriešiem 65 gadu vecumā jāveic ultrasonogrāfija vēdera aortai, lai izvērtētu aneirismas iespējamību.

Pašlaik aortas aneirismas ārstēšanai izmanto divas metodes: atvērto un endovaskulāro aortas operāciju. Atšķirībā no atvērtās operācijas, endovaskulārās implantācijas metode ir mazāk invazīva, tātad saudzējošāka un piemērota pacientiem ar aortas aneirismu, īpaši pacientiem, kuriem ir citas blakus saslimšanas. Endovaskulārās operācijas laikā caur ciskas artērijām cirkšņos rentgena kontrolē aortā tiek ievadīta speciāla protēze – stentprotēze, kas pasargā aortu no plīsuma. Tomēr ne vienmēr ir iespējams veikt tādu operāciju, piemēram, ja aneirismā ir iesaistīti asinsvadi, kuri apasiņo nieres, zarnas, aknas un citus orgānus. Latvijā tiek veiktas gan atvērtas, gan arī endovaskulārās vēdera aortas aneirismas ārstēšanas. Patrīcija Ivanova stāsta: „Attīstoties tehnoloģijām, mūsdienās ir izveidotas speciālas fenestrētas stentprotēzes, ar kuru palīdzību ir iespējama arī aneirismas korekcija, ja tajā iesaistīti ļoti svarīgi asinsvadi, kurus nepieciešams saglabāt. Fenestrētās stentprotēzēs ir speciālas atveres, ar kuru palīdzību ir iespējams ievadīt papildu stentprotēzes no aortas atejošos asinsvados, tādējādi nodrošinot asinsapgādi orgāniem un paplašinot procedūras iespējas.”

Tallinas slimnīcā demonstrētā procedūra tika veikta ar implantātu, kas bija speciāli veidots, balstoties uz pacienta vēdera aortas anatomiskajām īpatnībām. Tādas sarežģītības procedūru var realizēt medicīnas centros, kur ir pieredze ārstēšanā ar „Cook Medical” ražotām ierīcēm. „Cook Medical” ilgus gadus veido un nodrošina visā pasaulē medicīniskās ierīces, kas ļauj ievērot konkrētā pacienta anatomiskās īpatnības un veikt kompleksus aprēķinus īpašas un individuālas ierīces ražošanai.

Patrīcija Ivanova saka: „Esmu gandarīta, ka Eiropas līmeņa ārstēšana ar augsto tehnoloģiju izmantošanu nonāk arī Baltijas valstīs. Pagājušajā mēnesī Igaunijā veiktā pirmā aortas fenestrētu stentprotēžu implantācija ir pavērusi iespēju glābt pacientus, kam pirms pāris gadiem nebija nekādu iespēju. Es ļoti ceru, ka šāda veida operācijas drīz varēs veikt arī Latvijā.” 

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  Kafijas automātu remonts  granulu katli