Ziņas | Latvija | Veselība, skaistums


Arodārste: Grēkojam, samierinoties ar emocionālo un fizisko diskomfortu darbā

Jeļena Reste, Dr. Med., arodslimību ārste, RSU Darba drošības un vides veselības institūta vadošā pētniece.

Mūsdienu cilvēks nereti ir karjerists, kas radis lielāko dienas daļu veltīt darbam, un tehnoloģiju attīstība ļauj darbam kļūt par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu arī tad, kad izejam no biroja – īpaši, ja runājam par intelektuālo darbu. No līdzcilvēkiem bieži dzirdam frāzi "Man nav laika, jāstrādā", un tāds ir mūsdienu cilvēka portrets – bieži pārstrādājamies, nepiedomājot, cik būtiska ir arī pilnvērtīga atpūta un ar kādām sekām šāds nepārdomāts skrējiens ilgtermiņā var rezultēties. Nav pārsteigums, ka tas var beigties gan ar fiziskās, gan psihoemocionālās veselības problēmām. Turklāt cilvēki par jau ieilgušo slikto pašsajūtu satraukties pārsvarā sāk vien tad, kad bez ārsta vizītes neiztikt un pārstrādāšanās rezultātā zaudēto labsajūtu nav iespējams atgūt paša spēkiem.

LLPA pauž atbalstu VM un NMPD plānotajām reformām neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) pārstāvji tikšanās laikā ar veselības ministri Andu Čakšu un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāvjiem pārrunāja plānotās reformas NMPD darbībā un citus aktuālus jautājumus veselības aprūpes nozarē.

"Ielaisti" audzēji un asiņojoši hemoroīdi. Kāpēc tik novēloti vēršamies pie ārsta?

Ja cilvēkam ir kādi ārēji pamanāmi veselības traucējumi, piemēram, ādas problēmas vai spēcīgs klepus, ir lielāka iespēja, ka šis cilvēks laicīgi vērsīsies pie ārsta, pretējā gadījumā viņam par to atgādinās apkārtējie. Gluži citādi ir ar tām kaitēm, par kurām neviens nenojaušs un kuras ir tik delikātas, ka pacientam var būt grūti saņemties un aiziet pie speciālista. Tādas ir arī proktoloģiskās saslimšanas, kuru risināšanu nereti atliekam uz vēlāku laiku, kā rezultātā problēmas tiek ielaistas.

ĀRSTI INFEKTOLOGI: IR JĀPIEŅEM LĒMUMS TIKT GALĀ AR C HEPATĪTU VALSTISKĀ LĪMENĪ

C hepatīta ārstēšanā Latvija šobrīd iet uz priekšu lieliem soļiem – slimības izskaušanai ir pietiekams finansējums, valsts apmaksātu ārstēšanu saņem arvien vairāk pacientu vieglākās slimības stadijās. Tomēr līdz pilnīgai slimības izskaušanai vēl ir tālu – neapzināto inficēto "rezervuārs" ir vairāki desmiti tūkstošu cilvēku, šis cipars svārstās no 20 000 – 35 000, precīzu datu nav. Neinformēti un neārstēti, šie cilvēki apdraud ne vien savu, bet arī citu veselību. Kas ir šīs sabiedrības grupas un ko darīt, lai varētu tās sākt ārstēt? Uz sarunu aicinājām Latvijas infektoloģijas centra virsārsti infektoloģi Velgu Ķūsi un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologu hepatologu Paulu Aldiņu.

Karstums. Vai nav pienācis laiks pārbaudīt sirdi?

Tik ilgstoši karsta vasara sen nav bijusi. Vairums cilvēki par to priecājas, izbauda sauli, ūdens priekus un atpūtu pie dabas. Bet sirds slimniekiem karstais laiks sagādā problēmas - tveice rada pamatīgu slodzi sirds un asinsvadu sistēmai.

C HEPATĪTA ĀRSTĒŠANA JOPROJĀM NAV PIEEJAMA NOZĪMĪGAI DAĻAI PACIENTU

Lai arī C hepatīta ārstēšanai atvēlētais budžets sasniedzis 15 miljonus eiro un pacientiem beidzot pieejama mūsdienīga, efektīva un valsts kompensēta terapija 100% apmērā, daļa saslimušo joprojām nekvalificējas šim ārstēšanas plānam. Viņiem atliek vai nu gaidīt stāvokļa pasliktināšanos, vai veikt izmeklējumus un ārstēšanos par pašu līdzekļiem, nereti riskējot ar veselību.

Pusgada laikā bērnu rehabilitācijai saziedo vairāk kā 106 000 eiro

Bērnu rehabilitācijas centra "Poga" un mazumtirdzniecības tīkla "Maxima Latvija" kopīgi organizētajā labdarības akcijā, lai veicinātu rehabilitācijas nozares attīstību bērniem ar kustību traucējumiem un sabiedrības izpratni par bērnu vajadzībām un integrāciju sabiedrībā, laika periodā no šī gada janvāra līdz jūnijam ir saziedoti 106 979,46 eiro.

Apmaldījušies iedomu pasaulē

Šizofrēnija ir hroniska psihiska saslimšana, kurai raksturīgas domāšanas, uztveres, emocionālo reakciju un uzvedības izmaiņas. Tā var sākties pēkšņi vai attīstīties pakāpeniski, visbiežāk līdz 25 gadu vecumam. Parasti slimība norit ar paasinājumiem, bet var būt arī nepārtraukti.

C HEPATĪTA PACIENTU APVIENĪBA: NAUDA VAIRS NAV GALVENAIS ŠĶĒRSLIS, TAČU NEPIECIEŠAMA SISTĒMAS OPTIMIZĀCIJA

Salīdzinot ar daudzām citām veselības nozares jomām, C hepatīta ārstēšana pēdējos gados piedzīvojusi būtisku finansējuma pieaugumu. Ja 2015. gadā tam tika atvēlēti 4 miljoni eiro un ārstēti vien vissmagāk slimie pacienti, tad šā brīža finansējums sasniedzis 15 miljonus, kas ir vairāk kā apsveicami. Tomēr arī šajā situācijā pacienti saskaras ar dažādām grūtībām – lielākoties tā ir ārstēšanas sistēma, kas nav paspējusi līdzi strauji augošajiem ārstēšanas apjomiem.

Ieteikumi vīriešu reproduktīvajai veselībai

Ārsti ir ievērojuši, ka vīrieši pret savu veselību mēdz izturēties vienaldzīgi un nepievērst pienācīgu uzmanību simptomiem un ārstu ieteikumiem. Arī reproduktīvā veselība nav izņēmums, tāpēc Neauglības ārstēšanas kampaņa, ko biedrība "Taureņa efekts" īsteno sadarbībā ar atbalstītājiem, sniedz ieteikumus ikvienam vīrietim, kas vēlas tikt pie sava bērniņa. Kampaņas ietvaros konsultē Klīnikas EGV urologs Andris Ābele.

Aktuālās ziņas

virtuves mēbeles