78% Latvijas iedzīvotāju atliek mobilo ierīču operētājsistēmu atjauninājumus


public. foto
Regulāra mobilo ierīču operētājsistēmu atjaunināšana pasargā tās no kiberriskiem, piemēram, viedtālruņa uzlaušanas, tomēr, kā liecina mobilo sakaru operatora BITE un pētījuma aģentūras "Norstat" veiktās aptaujas dati*, 78% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atliek mobilo ierīču operētājsistēmu atjaunināšanu. Visbiežāk cilvēki tā rīkojas, jo nevēlas palikt uz kādu laiku bez sakariem vai arī ierīces akumulatora līmenis ir ļoti zems. Vēl jo vairāk - 5% no aptaujātajiem atjauninājumus neinstalē vispār.

Regulāra operētājsistēmas atjauninājumu instalēšana ir nepieciešama, lai pasargātu ierīci no iespējas tikt "uzlauztai” jeb no citu personu nesankcionētas un ļaunprātīgas piekļuves datiem. Vienlaikus tikai 17% cilvēku aptaujā atzinuši, ka uzstāda atjauninājumus, tiklīdz tas ir nepieciešams. Lielākā daļa jeb 52% aptaujāto atzinuši, ka mobilo ierīču sistēmu atjauninājumus cenšas neatlikt. Turpretim teju katrs ceturtais jeb 26% respondentu atzīst, ka atliek atjauninājumus diezgan bieži, jo neredz iemeslu tos instalēt nekavējoties. Savukārt 5% iedzīvotāju atklāj, ka savas mobilās ierīces neatjaunina vispār, jo, viņuprāt, tam nav jēgas.

“Rūpes par mobilo ierīču drošību nekad nav bijušas tik būtiskas kā šobrīd, jo liela daļa mūsu privātās informācijas – fotoattēli, dokumenti, pat kredītkaršu dati glabājas viedierīcēs. To zina arī kibernoziedznieki, un cenšas atrast drošības “caurumus” operētājsistēmās, lai piekļūtu šai informācijai. Ierīču operētājsistēmu ražotāji regulāri izstrādā atjauninājumus, kas neļauj kibernoziedzniekiem apdraudēt datu drošību. Tajā pašā laikā jāuzsver, ka kibernoziedznieki ļoti aktīvi darbojas arī internetā, bet tur diemžēl atjauninājumi vien mūsu ierīces pasargāt nevar – to spēj paveikt tikai antivīrusu programmas. Piemēram, 2019. gadā BITES Antivīruss reģistrējis 133 miljonus drošības risku, kas ir gandrīz uz pusi vairāk, kā gadu iepriekš,” informē BITES mārketinga vadītāja Diāna Šmite.

Tāpat aptaujā noskaidrots, ka biežākais iemesls, kādēļ mobilo ierīču atjaunināšana tiek atlikta, ir palikšana bez sakariem uz noteiktu laiku – tā norādījusi vairāk nekā puse jeb 51% aptaujas respondentu. Katrs piektais no aptaujātajiem atzīst, ka atjauninājumus mēdz atlikt, jo ierīcei nav pietiekams akumulatora uzlādes līmenis, savukārt 14% respondentu apzināti atliek atjauninājumus, jo neredz tiem jēgu. Tikmēr 2% aptaujāto atliek atjauninājumus, jo neatceras savu SIM kartes PIN kodu. Bet 8% cilvēku tā dara, jo baidās, ka pēc tam pazudīs dažādi dati, piemēram, fotogrāfijas, kontakti, lejupielādētās mobilās aplikācijas, iestatītie modinātājsignāli u.tml.

Interesanti, ka 16% no tiem respondentiem, kuri atjauninājumus atliek, ir vecumā no 60 —74 gadiem. Viņi atzinuši, ka, nemāk tos pareizi uzstādīt, tādēļ gaida līdz mirklim, kad varēs palūgt kādam palīdzību.

*Aptauja veikta 2020. gada februārī, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru “Norstat Latvija”. Tajā piedalījās 1010 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Par BITI:

BITE ir visstraujāk augošais mobilo sakaru operators Latvijā, kas jau vairāk nekā desmit gadus nodrošina mūsdienīgus, inovatīvus, klientu vajadzībām atbilstošus mobilo sakaru pakalpojumus. Tīkla infrastruktūras un pakalpojumu attīstībā uzņēmums ik gadu investē aptuveni 10% apgrozījuma. Pateicoties pārdomātai tīkla attīstības stratēģijai, operators nodrošina sabalansētu tīkla kvalitāti, kas ļauj nodrošināt klientiem Ultra HD kvalitātes balss pakalpojumus, īpaši zemus latentātes jeb signāla aiztures rādījumus, stabilu un ātru internetu u.tml. Šobrīd jaudīgais BITES 4G internets ir pieejams jau 99% valsts iedzīvotāju.

 

BITE
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums