Kur doties sēņot Rīgas tuvumā?


foto;kavtoday.ru
Kurp doties sēņot? Mūžīgais pilsētnieku jautājums - daudzi rīdzinieki ir mūžīgos "sēņu vietu" meklējumos, citi meklē vietas, līdz kurām ir ērti nokļūt. Šajā rakstā pastāstām, kur salīdzinoši netālu no Rīgas var atrast sēnes un kas jāņem vērā.

Kurš agrāk ceļas, vairāk sēņu salasa

 “Rīgas mežu” Gaujas mežniecības mežzinis stāsta, ka Gaujas mežniecībā ir divas populāras sēņošanas vietas. Viena no tām – krustojums pie Garkalnes, pagriežoties pa kreisi Mālpils virzienā, pusceļā līdz Skuķīšiem. Otra vieta – priežu meža masīvi starp Muceniekiem un Silakrogu. Sēnes tur parasti esot daudz un dažādas, bet arī sēņotāju daudz, tāpēc jābrauc agri.

Savukārt Daugavas mežniecības mežzinis stāsta, ka labas sēņu vietas Daugavas mežniecībā ir 6 km aiz Daugmales Jaunjelgavas virzienā no ceļa nogriežoties pa labi. Tur ir skaists priežu mežs ar paugurainu reljefu un tur iespējams atrast visas Latvijā augošās sēnes.

Tīreļu mežniecības mežzinis dalās informācijā, ka pamatoti populāras sēņošanas vietas Tīreļu iecirknī ir, dodoties pa Liepājas šoseju Liepājas virzienā, nogriežoties pa kreisi uz Cielavām. Egļu meži no Cielavām Rietumu virzienā esot beku un attiecīgi arī pašu bekotāju bagāti. Protams, ir arī baravikas, bet uz tām liela konkurence.

Baravikas vairāk sastopamas, pa šo pašu ceļu braucot tālāk vēl aiz Cenu tīreļa purva laipas, kā arī mežos pie Božu ūdenskrātuves.

Savukārt Olaines iecirknī sēnēm bagātākie meži parasti ir dodoties pa Plakanciema ceļu pie pieturas “Dambji” un tās apkārtnē. Tur esošajos priežu mežos varot lasīt gan gailenes, gan bērzlapes. Un “baraviku gados” arī tās.

Sēņotāju vairāk nekā sēņu

Arī Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā ir “īsti meži” četru tūkstošu hektāru platībā - ar kokiem, krūmiem un sūnām, zem kurām slēpjas kāda garda meža velte.

Tomēr Rīgas mežniecība vērš uzmanību uz to, ka apmeklētāju skaits pilsētas mežos ir tik liels, ka lielāka iespējamība ir atrast cita sēņotāja atstātu papīra vai plastmasas iepakojuma “ļerpatu” nekā  sēni.

No pieredzes, veicot mežu apgaitu, sēnēm bagātākie meži parasti ir priežu meži aiz dzelzceļa labajā pusē, braucot Vecāķu (tālāk Saulkrastu) virzienā. Diemžēl arī tur par meža popularitāti sēņotāju vidū  var secināt no atstāto atkritumu daudzuma.

Jāatceras, kā mežā uzvesties

 Meža apmeklētājiem gan jāņem vērā, ka pašlaik ir ugunsnedrošais periods, mežā nedrīkst dedzināt, izmest jebkāda veida atkritumus un atlaist suņus no pavadas, jo mežu apmeklē ne tikai sēņotāji un ogotāji, bet arī mednieku biedrības veic savus pienākumus un notiek arī komercmedības.

Palīgā nāk viedtālrunis

Ja nu ir gadījies tā, ka ļoti gribas iet meklēt sēnes, bet neesat īsti drošs, kuras lasīt un kuras labāk atstāt augam, iesakām izmantot mobilo aplikāciju “Sēnes Latvijā” (Google PlayiTunes).

Aplikācijā apkopoti visu Latvijā sastopamo sēņu attēli, nosaukumi un apraksti. Ar aplikācijas palīdzību, iespējams atpazīt sēni gan pēc nosaukuma (latviešu un latīņu valodā), gan pēc attēla, gan citām pazīmēm - augšanas sezonas, vietas, sēnes veida vai izmantojuma.

Ietverti arī padomi sēņošanā, padomi, kuras sēnes labāk nelasīt, kā arī receptes sēņu pagatavošanai un konservēšanai.

Pieredzējušiem sēņotājiem īpaši noderīga būs aplikācijā radītā iespēja atzīmēt kartē savas sēņu vietas, izmantojot GPS koordinātes.

Kāpēc nedrīkst lasīt sēnes poligonā?

Sēnes ir tādi organismi, kas no apkārtējās vides uzņem ne tikai noderīgās vielas, bet arī visdažādākos toksīnus. Tāpēc pat ēdamas un visiem labi pazīstamas sēnes var kļūt par saindēšanās iemeslu. Poligoni ir vienas no bīstamākajām “meža gaļas” savākšanas vietām. 

Lasīt sēnes ir bīstami ne tikai poligonos, bet arī šādu vietu tuvumā: lielās pilsētās; pie dzelzceļa sliedēm; blakus atkritumu izgāztuvēm; blakus naftas produktu noliktavām un rūpnīcām; netālu no lauksaimniecības zemes;

Ja no šosejas dodaties puskilometra attālumā, tad sēņošana ir droša. Sēņošana blakus lauksaimniecības zemēm ir bīstama tāpēc, ka tajās bieži tiek izmantoti pesticīdi un citas ķīmiskas vielas, kas nonāk zemē un ar pazemes ūdeņu palīdzību izplatās tuvākajā apkārtnē, saindējot netālu augošos augus.

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums