Biedrība "Es redzu" Amerikas un ES semināros Maskavā: vakar Kerola Kvirka un Aivija Bārda, šodien Inese Kārkliņa...

Biedrība "Es redzu" Amerikas un ES semināros Maskavā:
vakar Kerola Kvirka un Aivija Bārda, šodien Inese Kārkliņa, rīt Jāņi Amatciemā


Latvijas neredzīgo integrācijas biedrība "Es redzu" savas iekļaujošās izglītības programmas ietvaros aktīvi piedalās projektā "Tiesību uz iekļaujošu izglītību efektīva realizācija vietējā līmenī", kas ar ASV Cilvēku ar ierobežojumiem likuma jubilejas programmas un ES fondu atbalstu tiek īstenots Krievijā.

 26.-30. martā Maskavā norisinājās seminārs par šo tēmu, kurā uzstājās ASV vadošā eksperte, Merilendas Iekļaujošās izglītības koalīcijas izpilddirektore Kerola Kvirka (Carol Quirk) un „Es redzu” vadītāja Aivija Bārda. Aivija Bārda pastāstīja par praktiskiem iekļaujošās izglītības aspektiem, tostarp Vaivaru pamatskolas pieredzi, kuru absolvējis viņas neredzīgais dēls Georgs. Pašlaik Georgs Bārda pabeidz studijas ASV Nākotnes līderu apmaiņas (FLEX) programmā. Ņemot vērā viņa sasniegumus studiju laikā Latvijā, kā arī veikumu ASV, Vaivaru pamatskola izvirzīja Georgu Bārdu kā Starptautiskās Bērnu Miera balvas 2017. gada kandidātu.  

Savukārt Kerola Kvirka dalījās sava darba pieredzē piecos štatos, kur viņas uzraudzībā strādā 75 skolas, kurās viņa ir veidojusi stratēģisko plānojumu un tehnisko atbalstu skolēniem ar īpašām vajadzībām. Pēc ASV eksperta, galvenais uzdevums ir parādīt, ka skolas iekļaujošās sistēmas projekts dod labumu ne tikai bērniem ar īpašām vajadzībām, bet arī visiem skolēniem un to vecākiem. Ir svarīgi, lai visi saprot, ka tas nav labdarības akts, tā nav spēle vienos vārtos, bet gan vispārējs labums. Divu tūkstošu cilvēku anketēšana liecina, ka cilvēku ar invaliditāti iekļaušanas izglītības procesā iegūst arī parastie bērni, kuriem pieaug emocionālā inteliģence, palielinās atbildības sajūta, uzlabojas atzīmes un uzvedība. Kad skolu vadība saredz šādus ieguvumus, tās attieksme pret potenciāliem jaunievedumiem krasi mainās.

 Nākamajā projekta posmā, 12. aprīlī, Maskavā notika vebinārs "Iekļaujošās izglītības attīstība Latvijā. Likumdošana un praktiskie modeļi". Uzaicinātās ekspertes statusā Vaivaru pamatskolas direktore Inese Kārkliņa pastāstīja par Latvijas iekļaujošās izglītības tiesisko regulējumu, par jēdzienu "iekļaujošā izglītība" un "integrējošā izglītība” uztveri un interpretācijām, par Latvijas iekļaujošo skolu modeļiem, kā arī dalījās ar Vaivaru pamatskolas labās prakses piemēriem. Aktīvā "Es redzu" dalībniece Inese Kārkliņa sāka savu pedagoga karjeru 1983. gadā kā latviešu valodas un literatūras skolotāja. 1996. gadā viņa izveidoja pirmo iekļaujošo skolu Latvijā, kuru pārvalda jau vairāk nekā 20 gadus. Vaivaru pamatskola, kas atrodas mežā netālu no jūras krasta, ir biedrības "Es redzu" partneris daudzos projektos. Šeit paralēli vispārizglītojošās skolas programmai ir veiksmīgi īstenotas īpašas programmas bērniem ar garīgās attīstības un autisma spektra problēmām, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī bērniem ar redzes traucējumiem.  

 Liela uzmanība tiek pievērsta skolotāju, kas strādā ar bērniem ar īpašām vajadzībām, apmācības darbam, kā arī brīvprātīgo, kas vēlas strādāt skolā, piesaistīšanai.

"Es redzu" valdes priekšsēdētāja Aivija Bārda apliecina, ka Vaivaru pamatskolas pieredze ir pieprasīta gan no projekta Krievijas dalībniekiem, gan no ASV, Somijas un citu ES valstu ekspertiem. "Tas vēlreiz pierāda, ka mēs bieži nenovērtējam savus sasniegumus. Iekļaujošās izglītības lietpratēju reakcija apliecina, cik svarīgi ir tas, ko bieži vien stresa apstākļos dara mūsu radošie direktori un skolotāji. Ceru, ka šie sasniegumi tiks atzinīgi novērtēti gan no sabiedrības puses, gan palielinot finansējumu valsts un pašvaldību līmeņos."

Paralēli dalībai semināros "Es redzu" eksperti un partneri gatavojas iekļaujošās nometnes "Cita Rīga, Cita Latvija" vasaras posmam. Tā ir paredzēta jauniešiem ar īpašām vajadzībām un viņu draugiem vecumā no 13 līdz 25 gadiem un notiek Amatciemā netālu no Gaujas Nacionālā parka. Jūnija beigu nedēļas intensīvas apmācības un atpūtas programmā ir sporta pasākumi, līderības nodarbības, uzticēšanās pilnas sarunas un treniņi ar suņiem-pavadoņiem, kā arī Jāņu svinēšana.  

Neredzīgo integrācijas biedrības „Es redzu” Preses dienests
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Dārza nojumes Metināšanas piederumi