Tikšanās Somugru dienu noskaņās un līvu mākslinieka Andreja Šulca 110. jubilejas izstādes atklāšana


A. Šulcs glezna public. foto
Somugru dienas Latvijā 2020 ietvaros, Rīgas Latviešu biedrībā, sestdien, 3. oktobrī plkst. 16.30 norisināsies Līvu mākslinieka Andreja Šulca 110. jubilejas izstādes LĪVS AR OTU atklāšana, savukārt plkst. 17.00 - tikšanās SOMUGRU DIENU noskaņās!

Jau septīto gadu pēc kārtas Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija saistībā ar Radu tautu dienām (Hõimupäevad) Igaunijā un sadarbībā ar asociāciju Fenno – Ugria (Igaunija), somugru tautu valstu vēstniecībām (Igaunija, Somija, Ungārija) organizē Somugru dienas Latvijā. Šogad visiem būs iespēja uzzināt, kā tautu tradicionālajā mūzikā „iedzīvojušies” samērā jaunie brīvo mēlīšu aerofona tipa instrumenti (piemēram, ermoņika, bajāns, garmoška, akordeons u.c.). Somugru dienu galvenajā sadarbības partnervalstī - Igaunijā – tie ir ļoti populāri un vieni no vadošajiem instrumentiem tradicionālo deju sarīkojumos. Apmeklētāji varēs izbaudīt to spēli labu muzikantu sniegumā, uzzināt šo instrumentu dažādos būves un spēles veidus, kā arī līdzdziedāt, līdzdejot un darboties dažādās sarīkojuma aktivitātēs. Svētkos (gan klātienē, gan attālināti) piedalīsies goda viesi, lībiešu dziesmu ansamblis Līvlist, Linda Šarkova, Oskars Patjanko (Latvija), Marko Ojala (Somija – Latvija), Herberts Konnula (Igaunija), setu folkloras kopa Sorrõseto (Igaunija), udmurtu vokālais ansamblis Ošmes un muzikants Pāvels Kutergins (Igaunija), kā arī ungāru muzikanti.

Vizuālo noskaņu šajā dienā radīs Rīgas Latviešu biedrības, biedrības “Mazirbes draugu kopa” līvu mākslinieka Andreja Šulca (1910–2006) gleznu izstādes “Līvs ar otu” atklāšana un biedrības Randalist starptautiskā mākslas plenēra Līvzeme 2020 izstāde.

Godinot līvu mākslinieka Andreja Šulca piemiņu, līdz pat 21.oktobrim no plkst. 10.00 līdz 18.00 Rīgas Latviešu biedrības Baltajā zālē būs apskatāma viņa darbu izstāde kurai izvēlēts nosaukums “Līvs ar otu”. Līvu mākslinieks un muzejnieks Andrejs Šulcs (1910-2006) cēlies no līviem, laivmeistara mazdēls un zvejnieka dēls jau bērnībā izbaudīja skaisto un skarbo dzīvi pie jūras. Šķiet tāpēc arī jūra tik bieži dominē viņa darbos, un viņa vadībā ir dibināti piejūras brīvdabas muzeji. Pēc vispārējās izglītības iegūšanas Ventspilī, 1930. gadā Andrejs Šulcs iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā, kur glezniecību apguva profesora Vilhelma Purvīša dabasskatu glezniecības meistardarbnīcā. Andrejs Šulcs akadēmiju absolvēja ar diplomdarbu „Rīga” (šo darbu vēlāk nopirka Latvijas ārlietu ministrs Vilhelms Munters. Pašreiz darbs ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja īpašumā), iegūstot mākslinieka gleznotāja grādu. Tieši viņš 1933. gadā radīja līvu emblēmu, kas mūsdienās ir pamatā Līvu savienības nozīmītei. Andrejs Šulcs bija arī viens no zvejnieku biedrības „Kala” un Latvijas Jūrniecības savienības dibinātājiem, kā arī Latvijas Mākslinieku savienības un Tautas frontes biedrs. 1997. gadā Andrejs Šulcs tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. 2005. gadā kinorežisors Rodrigo Rikards uzņēma videofilmu „Līvs ar otu – Andrejs Šulcs”.

Apbrīnojama ir viena viņa spēja - meklēt jaunu un doties nezināmajā”, tā par Andreju Šulcu savā grāmatā “Kurzemīte” rakstīja Imants Ziedonis, salīdzinot viņu ar latviešu pasaku pozitīvo varoni – Trešo tēva dēlu, kurš nav baidījies darba un grūtuma. 

Savu dalību Somugru dienās lūdzam pieteikt pa tālruņiem + 371 29528421 vai + 371 29119750, vai  e- pastā: spridisaskola@inbox.lv, vietu skaits ir ierobežots.

Viena no somugru tautām ir senie Latvijas iedzīvotāji, kas šodien ir otra Latvijas pamattauta - lībieši. Somugru dienas Latvijā dod iespēju iepazīt, atrast kopīgo un atšķirīgo, līdzīgo un pārsteidzošo somugru tautu un latviešu kultūrā, kā arī būt līdzdalīgiem daudzveidīgās, interaktīvās sarīkojuma norisēs.

Somugru dienas turpināsies arī svētdien, 4. oktobrī plkst.14.00 Salacgrīvas novadā Liepupes pagasta Birzgaiļos sadarbībā ar biedrību Metsepoles Līvu kultūras centrs un zemnieku saimniecības Vīganti atbalstu. Tur koncertā piedalīsies līvu dziesmu ansamblis Līvlist, vīru kopa Vilki, kapela Ieviņas, RLB Folkloras komisija u.c.

Pieteikšanās uz šo sarīkojumu pa tālruni + 371 26532391 vai e- pastā: janisatis@gmail.com

 

Rīgas Latviešu biedrība
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums