Valdis Kalnozols: "Mēs esam slikti saimnieki savā zemē"


Valdis Kalnozols foto;.krusttevs.com
Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas attīstība, dara savu darbu tā, kā to prot, un daudzi strādā ar sirdi un dvēseli. Problēma ir tā, ka mūsu valsts pārvaldē neeksistē, netiek ievēroti sakarīgi, loģiski un organizēti valsts pārvaldes principi - tā sauktie labas pārvaldības principi, kā arī tas, ka necienām un negodājam cilvēkus, kas spēj vadīt un organizēt.

Ja valstij nav valstiski svarīgu mērķu, stratēģijas un rīcības programma, nav iespējama tās attīstība un nākotne. Sekas mēs redzam - 370 tūkstoši darbspējīgu tautiešu pelna iztiku ārzemēs, bet valstij ir 10 miljardu eiro parādsaistības. Turklāt, ja situācija nemainīsies, tautieši neatgriezīsies dzimtenē, jo viņiem nav motivācijas un pamudinājuma atgriezties Latvijā. 

Valsts pārvalde kā kuģis bez kompasa.

  Ilgtermiņa Rīcības programma ir nepieciešama, lai sasniegtu valstiski svarīgus mērķus, taču mūsu valstī tā netiek īstenota. Daudzas lietas notiek pašplūsmā, tādēļ var teikt mēs mīņājamies uz vietas. Valsts amatos tiek iecelti cilvēki, viņiem dots abstrakts uzdevums - vadīt valsti. Taču neviens nav pateicis, kādu mēs vēlamies redzēt Latviju nākotnē.

 Teikšu salīdzinājumā - ministru prezidentu Māri Kučinski  ir nozīmējuši par kuģa  kapteini, taču nav pateikts, kur  kuģim ir jānonāk, kādā laika posmā tam jānokļūst līdz gala mērķim un kādi darbi jāpaveic kuģojuma laikā. Kučinska kungs izstrādā valsts attīstības plānus, taču tie nav ilgtermiņa.   Ko gan valsts attīstībai nozīmē divu, trīs gadu plāni???

Vēlos arī uzsvērt, ka likumprojekti - ar mērķi sakārtot valsts un  pašvaldības pārvaldi ir izstrādāti un iesniegti Saeimas deputātiem. Diemžēl nav guvuši atsaucību un sapratni...

Vai valsti vada nepareizie cilvēki?

 Cilvēki, kas vada mūsu valsti, savu darbu dara no sirds. Problēma ir tā, ka valsts pārvaldē pietrūkst cilvēku, kam ir zināšanas un pieredze darba organizēšanā. Un tad notiek, lūk, kāds scenārijs!    Salīdzinoši - darbā teritorijas uzkopšanai tiek pieņemti pieci cilvēki, lai arī, labi organizējot darbus, šo darbu  varētu padarīt divi. Šo cilvēku darbu neviens neorganizē, viss notiek pašplūsmā. Viņi dara sev uzticētos pienākumus un, dabiski,  pieļauj lērumu organizatorisku kļūdu, piemēram,  visi  veic vienu darbu,  rezultātā viens strādā, bet pārējie skatās, tad piecu slotu vietā pasūta 50, katrai sagrābto lapu kaudzei izsauc savu  lapu savākšanas mašīnu... Tieši šādi  pašlaik tiek pārvaldīta mūsu valsts, un tas ir caurums, kurā pazūd nauda, cilvēku darba un laika resursi, kā arī  vēlēšanās kaut ko darīt... 

Būdams uzņēmējs, esmu nodarbojies ar darbu organizēšanu - pieredzējis, kādus zaudējumus rada kļūdas darbu organizēšanā, un pats no tām mācījies. Esmu pasniedzis darba organizēšanu tehnikuma grupām, tāpēc varu teikt,  ka tā ir  pamatīga un sarežģīta zinātne, un arī ļoti svarīga valsts attīstības  funkcija. Piemēram, savulaik amerikāņi izstrādāja atombumbu trīs reiz ātrāk nekā krievi, jo izmantoja tolaik modernākās darba organizēšanas metodes.

Savukārt, jau kā  Saeimas deputāts, esmu pieredzējis to, ka Latvijas politiskajā vidē, ienākot cilvēkam, kas spēj  organizēt un piedāvāt reālas idejas un plānus, viņu  neviens nesaprot vai nevēlas saprast. Esmu par to, ka Saeimā ir jābūt dažādu profesiju pārstāvjiem – pedagogiem,   mediķiem, aktieriem, jo ir jāpārstāv visas tautas intereses. Tomēr, kolēģi, lūdzu Jūs atvērt acis un saprast, cik svarīgi ir ieviest un īstenot loģiskus un sakarīgus valsts pārvaldes principus, jo tie ir nepieciešami,  lai valsts varētu virzīties tālāk. Šajā sakarā arī īpaši vēlos uzrunāt tautiešus : Jūs velti domājat - Mūs jau tāpat neuzklausīs... Esmu pārliecināts, ja tauta ir vienota kādā jautājumā, politiķi pat ļoti ņem vērā sabiedrības viedokli. To pierādīja absurdā cilvēku prasība - aizliegt atrakcijās un cirkā izmantot savvaļas dzīvniekus, kādu pat nav Latvijā... Taču politiķi ieklausījās protestējošajā pūli un šo likumu pieņēma.

Latvijas sabiedrības sadalīšana savstarpēji viena  otru apkarojošās partijās daudzējādā ziņā atgādina parunu - SKALDI UN VALDI.

   Latvijai ir trīs aktuālas problēmas, kuras nepieciešams nekavējoties risināt – valstij nav mērķu, kādu mēs  vēlamies nākotnē redzēt Latviju,  nav skaidras stratēģijas un rīcības plāna, kā nokļūt līdz šiem mērķiem, kā arī valsts un pašvaldību aparāts nav motivēts sasniegt un realizēt valstiski svarīgus mērķus, stratēģiju  un rīcības plānu.

 

 

 

 

Valdis Kalnozols
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Mēbeļu izgatavošana