LIENES SKULMES VIEDOKLIS PAR 8. MARTU KĀ BRĪVDIENU


Liene SKULME foto;Vipi.lv
Pirms mēneša, 9. februārī, pie Saeimas tika aizvadīts dzimumu līdztiesības jautājumiem veltīts pikets, kura dalībnieki pieprasīja 8. martu, Starptautisko sieviešu dienu, padarīt par brīvdienu. Piketu atbalstīja ātro kredītu zīmols LadyLoan.lv un vadīja skaistumkaraliene un trīs bērnu māmiņa Liene Skulme.

Pikets izpelnījās lielu mediju un sabiedrības uzmanību ne tikai sava mēķa, bet arī savu atbalstītāju, ātro kredītu kompānijas LadyLoan.lv, dēļ. Daļa sabiedrības 8. martā, lai arī tā ir starptautiski atzīta atzīmējamā diena, saskata Padomju Savienības tradīciju atzīvināšanu.

Jautāta pastāstīt vairāk, Liene Skulme dalās ar savu viedokli par iniciatīvu un tās izraisītajām sabiedrības reakcijām:

“Mūsu ideja, 8.martu pasludināt par brīvdienu, šķiet, lielai daļai cilvēku izraisa divējādas sajūtas, jo, iespējams, ka šis datums daudziem asociējas ar padomju laika ideoloģiju. Taču vēstures liecības stāsta, ka  sieviešu dienas svinēšanas tradīcijas ir aizsākušās ārpus Padomju Savienības robežām, proti, Amerikā, kur pagājušā gadsimta sākumā pirmo reizi tika izsludināta Nacionālā sieviešu diena.  Šodien 8.marts daudzviet pasaulē ir pazīstama kā Starptautiskā sieviešu diena un tai ir piešķirts oficiālas valsts svētku dienas statuss.”
 

 

 

 

 

Liene Skulme turpina, “Mēs ar domubiedriem vēlējāmies pievērst uzmanību sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības jautājumiem Latvijā, jo nav noslēpums, ka sieviešu darbs, salīdzinājumā ar vīriešu darbu, bieži vien tiek novērtēts zemāk un attiecīgi arī atalgots sliktāk. Uzskatām, ka sievietes, darot vienu un to pašu darbu, ir tiesīgas saņemt līdzvērtīgu atalgojumu. Apzināmies, ka 8.marta pasludināšana par oficiālu brīvdienu nepalīdzēs atrisināt dzimumu līdztiesības un sieviešu tiesību jautājumus, tomēr, šī, tieši mums  sievietēm veltītā brīvdiena, liktu vismaz reizi gadā aizdomāties par sievietes lomu sabiedrībā, liekot līdzās ierastajiem priekšstatiem par sievieti kā ģimenes pamatvērtību veidotāju un turētāju aktualizēt citu, ne mazāk svarīgu lomu - sievieti kā sabiedrības ekonomiskās labklājības veidotāju.

Būt stiprām, gudrām un sievišķīgām – tik augstas ir prasības pret šodienas sievieti. Ikdiena ir sievietes lielākais pārbaudījums, kur līdzās veiksmīgai karjerai jāpaspēj apdarīt arī mājas solis, jārūpējas par bērniem, jāuztraucas par vīru neveiksmēm un rezultātā jāspēj izskatīties un justies laimīgām.   Sievietei ir ļoti daudz pienākumi un gandrīz nekad nav laika atpūsties. Dubulta slodze ir tām sievietēm, kuras bērnus audzina vienas, nesaņemot pietiekamu finansiālu un arī emocionālu atbalstu. Vai tiešām mēs, sievietes, neesam pelnījušas brīvdienu, kas veltīta tieši mums? Lai pievērstu sabiedrības uzmanību dzimumu vienlīdzības jautājumiem, sieviešu diena ir jāpadara par oficiālu valsts brīvdienu, ik gadu mudinot ikvienu aizdomāties par sievietes lomu sabiedrībā, akcentējot ne tikai viņas pienākumus, bet arī tiesības uz pilnvērtīgu atpūtu.”

Kā ziņots iepriekš, Lienes Skulmes vadītā domubiedru grupa vēlas padarīt 8. martu, Starptautisko sieviešu dienu, par brīvdienu, lai nostiprinātu dzimumu līdztiesību kā visas Latvijas sabiedrības nozīmīgu vērtību.

Tieši sievietes ir tās, kuras šobrīd ir mazāk aizsargātas darba tirgū – saņem mazākas algas, retāk kā vīrieši strādā vadošos amatos (piem. šobrīd LR Saeimā no 100 deputātiem tikai 16 ir sievietes) un cieš no dažādiem sabiedrībā valdošiem aizspriedumiem par to, kādus darbus pienāktos darīt sievietei – tieši tādēļ sieviešu diena, nevis vīriešu diena, ir pelnījusi papildu uzmanību.

Liene Skulme
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Dārza nojumes Metināšanas piederumi