Valsts prezidents: trimdas kultūrā un mākslā atspoguļojas latviešu vēsturiskā realitāte un vieta pasaulē


Foto autors: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.

Foto autors: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.

Foto autors: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.
Turpinot aicinājumu sabiedrībai apmeklēt Latvijas muzejus un kultūrtelpas, Valsts prezidents Egils Levits šodien apmeklēja Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīciju "Vēveri" Vecpiebalgā un aicināja ikvienu cilvēku pēc savām iespējām apmeklēt šo muzeju, kas ir "simbols latviešu kultūrvēsturiskajam mantojumam, dzīves rituma liecībai un latviešu skaistuma izpratnei".

Valsts prezidents pateicās “Vēveru” darbiniekiem par ieguldīto darbu, izglītojot jauniešus par dažādām latviešu tradicionālajām amatu prasmēm.

Savukārt Cēsīs Valsts prezidents apmeklēja trīs kultūrtelpas, tai skaitā ekspozīciju “Sirdsapziņas ugunskurs”, kas nupat ieguvusi Eiropas Savienības “Europa Nostra” kultūras mantojuma balvas žūrijas atzinību. “Šodien ir kultūras iespaidu kontrastu diena, jo ekspozīcija “Sirdsapziņas ugunskurs” parāda latviešu tautas drūmāko periodu – padomju laika deportācijas un nacionālo pretošanās kustību,” atzīst E. Levits.

Valsts prezidents arī uzsvēra, ka ir ļoti būtiski, ka šī ekspozīcija ne tikai rāda mūsu tautu kā upuri kāda režīma rokās, bet arī stāsta par nacionālo pretošanos, kas visu okupācijas laiku dažādās formās ir bijusi dzīva un apliecinājusi mūsu tautas cīņu par brīvību.

Tāpat Valsts prezidents izmantoja iespēju, lai apskatītu latviešu simbolisma mākslas ekspozīciju Cēsu pilī, kas ir ietverta digitālā stāstā un parāda, kā ar mūsdienu tehnoloģiju iespējām var veidot dzīvu un citādu stāstu par būtisku periodu latviešu mākslā – simbolismu.

Apmeklējuma noslēgumā Valsts prezidents apskatīja arī Pasaules latviešu mākslas centru un iepazinās ar tā bagāto ekspozīcijas klāstu. Pateicoties centra dibinātājiem un darbiniekiem, Valsts prezidents sacīja: “Trimda ir nozīmīga latviešu nācijas daļa ar sev raksturīgo kultūru un mākslu, kas ir latviešu nācijas kultūras un mākslas integrāla sastāvdaļa. Tajā atspoguļojas latviešu vēsturiskā realitāte un vieta pasaulē. Paldies, ka to saglabājat un darāt mums pieejamu.”

Viesošanās laikā E. Levitam bija arī iespēja apmainīties viedokļiem ar Cēsu novada domes vadību un uzklausīt Cēsu pilsētas viedokli par Administratīvi teritoriālo reformu, par kultūras lomu pilsētas attīstībā un citiem aktuāliem jautājumiem.

“Kultūra un muzeji padziļina cilvēku visos aspektos. Mēs jau varam iet pa pasauli aizvērtām acīm un ausīm, bet tā ir sniegto iespēju neizmantošana,” aicinot sabiedrību iepazīt Latvijas kultūrtelpas piedāvājumu, uzsver E. Levits.

Valsts prezidenta kanceleja
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums