Ģirģens kritisks par tālāku valsts līdzekļu piešķiršanu E-veselībai – aicina Kariņu meklēt citus risinājumus projekta...


Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājs Kaspars Ģirģens foto;https://www.saeima.lv/f
Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens un vēl citi komisijas deputāti ar vēstuli jau ir vērsušies pie ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa ar aicinājumu objektīvi un kritiski izvērtēt E-veselības projekta ieviešanas gaitu un nevirzīt to līdzšinējā formā. Ģirģens norāda, ka komisija vairākkārt saņēmusi dažādu institūciju negatīvus atzinumus projektam, tāpēc tā tālāka virzīšana esošā formā un jaunu miljonu ieguldīšana ir vērtējama kā valsts līdzekļu izšķērdēšana. Arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas šīs nedēļas paziņojums par sistēmas boikotēšanu pastāvīgo problēmu dēļ apliecina nepieciešamību steidzami un radikāli citādāk risināt E-veselības sāgu.

Komisijas vadītāja ieskatā projekta tālāka virzība ir jānodod VARAM, kas ir atbildīga valstī par elektronisko pārvaldi un informācijas tehnoloģiju pārvaldību valsts institūcijās.

“Mēs kā komisija paužam pamatotas bažas, vai jaunu miljonu ieguldīšana esošā E-veselībā nebūs kārtējā valsts līdzekļu izšķiešana! Uzskatu, ka šobrīd piešķirtie valsts līdzekļi slikti funkcionējošā sistēmā ir sasnieguši kritisko robežu un tālāka valsts līdzekļu piešķiršana nav atbalstāma. Tā vietā aicinu ministru prezidentu meklēt citus risinājumus veiksmīgai E-veselības projekta īstenošanai, apsverot iespēju nodot šī projekta vadību VARAM kā atbildīgajiem valstī par elektroniskās pārvaldes un valsts informācijas tehnoloģiju pārvaldību. Savukārt veselības nozares speciālistiem šajā projektā ir jāpilda to funkcija – jābūt tikai un vienīgi ekspertiem, kas palīdz izstrādāt specifiskas nozares prasības sistēmai,” akcentē K.Ģirģens.

Komisijas vadītājs norāda, ka turpmāk valstī visas ieviešamās elektroniskās informācijas sistēmas no valsts resursu ekonomijas viedokļa būtu jānodod vienai atbildīgajai institūcijai, piemēram, VARAM, centralizēti stiprinot IT kapacitāti un ieviešot vienoti augstus standartus lielu IT projektu īstenošanai publiskajā pārvaldē.

Nacionālais veselības dienests (NVD) plāno prasīt papildu finansējumu 5,39 miljonu eiro apmērā jauna E-veselības uzturēšanas iepirkumam nākamajiem 3 gadiem. Savukārt iestādes direktors Edgars Labsvīrs šī gada sākumā raidījumam “900 sekundes” kā kopējās trīs gadu plānotās investīcijas minēja 10 miljonus eiro.

Veselības ministrija vairāk nekā desmit gadus nav spējusi nodrošināt kvalitatīvu projekta virzību, ka sšobrīd draud ne tikai ar ES finansējuma zaudēšanu šim projektam, bet apgrūtina visas veselības nozares normālu funkcionēšanu kopumā. Komisija šī gada 28. janvāra sēdē uzklausīja jaunāko progresu projekta uzlabošanā. Uzklausot kompetentu iestāžu vērtējumu, tika secināts, ka ES fondu finansējuma zaudējuma riski nav novērsti, kā arī ministrijai nav skaidra plāna un redzējuma projekta būtiskai uzlabošanai un jēgpilnai trūkumu novēršanai.

 

Kaspars Ģirģens
Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums