Ārlietu ministrs: Eiropas Savienībai ir nepieciešama stratēģiska pieeja Austrumu partnerības politikas mērķu ...


Эдгар Ринкевич foto;heroiamslava.org
Ārlietu ministrs: Eiropas Savienībai ir nepieciešama stratēģiska pieeja Austrumu partnerības politikas mērķu sasniegšanai nākotnē

2019. gada 8. aprīlī Luksemburgā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē, kuras laikā notika viedokļu apmaiņa par situāciju Afganistānā, īpašu uzmanību veltot miera sarunu procesam. Gatavojoties Austrumu partnerības ministru sanāksmei 13. maijā Briselē, ministri diskutēja par Austrumu partnerību, pārrunāja tās nākotni un pārskatīja 20 mērķuzdevumu īstenošanu līdz 2020. gadam.

E. Rinkēvičs pauda Latvijas atbalstu ASV miera sarunām ar Taliban, vienlaikus uzsverot, ka šāda vienošanās nedrīkstētu notikt bez Afganistānas valdības iesaistīšanas. “Mēs atbalstām ciešāku Eiropas Savienības iesaisti miera procesā, kā arī Afganistānas stabilitātes un attīstības veicināšanā. Ir nepieciešams saglabāt jau līdz šim panāktos rezultātus demokrātijas, likuma varas un īpaši cilvēktiesību jomā. Tajā pašā laikā cieši koordinēts dialogs ar ASV ir būtisks gan Afganistānas drošības un stabilitātes nodrošināšanā, gan domājot par Eiropas Savienību kā miera garantētāju Afganistānā pēc miera procesa beigām,” pauda ministrs.

Ministrs akcentēja, ka ES apzinās ASV mērķi, kas paredz izvest ASV karaspēku no Afganistānas. Tomēr ir būtiski ņemt vērā riskus ilgtermiņa drošībai, kas var rasties, neapdomīgi mazinot militāro klātbūtni Afganistānā. Svarīga ir arī sadarbība ar Centrālāzijas valstīm, lai nodrošinātu stabilitāti reģionā. Latvija turpinās nodrošināt atbalstu Afganistānai, ar militāro personālu piedaloties NATO atbalsta misijā (Resolute Support Mission).

Sanāksmē ministri apsprieda Austrumu partnerības politiku. Latvijas ārlietu ministrs pauda pārliecību, ka Austrumu partnerības politika ir jāturpina uzturēt kā vienu no ES ārlietu politikas prioritātēm ar atbilstošu finansiālo atbalstu. Tādēļ ir nepieciešama stratēģiska pieeja Austrumu partnerības politiskas mērķu sasniegšanai nākotnē.

“Austrumu partnerības politika ir viena no Latvijas ārpolitikas prioritātēm. Latvijas ieskatā pēc 2020. gada Austrumu partnerības sadarbībai jāfokusējas uz sadarbības padziļināšanu šādās jomās: tirdzniecība, enerģētika, cilvēku kontakti un digitālā un telekomunikāciju jomā,” sacīja E. Rinkēvičs.

Viņš vērsa uzmanību, ka, neskatoties uz notiekošajām prezidenta vēlēšanām Ukrainā, ir  nepieciešams turpināt reformas un pretkorupcijas pasākumus. Tāpat ministrs īpaši akcentēja Latvijas uzņēmēju pausto, kuri vairākkārt pauduši bažas par uzņēmējdarbības un investīciju vidi Ukrainā. Savukārt Moldovā ir svarīgi turpināt integrācijas ES procesu arī pēc notikušajām vēlēšanām. Attiecībās ar Baltkrieviju ES ir jāsaglabā sabalansēta politika.

Ārlietu padomes laikā ministri apsprieda politiskās un humanitārās situācijas attīstību Venecuēlā. “Latvija pauž bažas par politiskās un humanitārās situācijas saasināšanos Venecuēlā. Mēs nosodām neleģitīmās Konstitucionālas asamblejas 2. aprīļa lēmumu par parlamentārās imunitātes atcelšanu Huanam Gvaido. Atbalstām Starptautiskās kontaktgrupas darbību un uzsveram nepieciešamību pēc iespējas tuvākā laikā Venecuēlā organizēt demokrātiskas, starptautiskajām tiesībām un Venecuēlas konstitūcijai atbilstošas prezidenta vēlēšanas,” uzsvēra E. Rinkēvičs. Vienlaikus Latvijas ārlietu ministrs pauda nostāju, ka ir jāturpina izdarīt spiedienu uz Nikolasa Maduro režīmu, aktīvi sadarbojoties gan ar reģiona valstīm, gan starptautiskajām organizācijām. Ja politiskā situācija Venecuēlā saasināsies, Latvijas skatījumā ES var lemt par papildu sankcijām.

Informācijai

Ārlietu padomes sanāksmes notiek reizi mēnesī. Ārlietu padomi vada ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni.

 

Ārlietu ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli