Valsts sekretārs ar Baltijas valstu un Ziemeļvalstu kolēģiem Oslo aktualizē reģionālās drošības...


foto;Ārlietu ministrija
Valsts sekretārs ar Baltijas valstu un Ziemeļvalstu kolēģiem Oslo aktualizē reģionālās drošības sadarbības nozīmi.


16. martā Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs piedalījās ikgadējā Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) valsts sekretāru sanāksmē Oslo, kurā amatpersonas pārsprieda drošības situācijas izmaiņas reģionā un kopīgu rīcību NATO aizsardzības stiprināšanā, kā arī sadarbības padziļināšanu ar Somiju un Zviedriju. Tāpat tika apspriesti infrastruktūras attīstības projekti, lai Baltijas valstis pilnvērtīgi integrētos reģionālajā enerģētikas tirgū un tādējādi stiprinātu enerģētikas drošību.

Tikšanās laikā valsts sekretāri tika iepazīstināti ar Zviedrijas pieredzi, darbojoties ANO Drošības padomē. Sanāksmes dalībnieki bija vienisprātis, ka arī turpmāk nepieciešama cieša NB8 valstu sadarbība, izvirzot savas kandidatūras dažādās starptautisko organizāciju institūcijās.

NB8 valstīm ir vēsturiski cieša sadarbība ar Ziemeļameriku un notiek biežas vizīšu apmaiņas. Šo sadarbību stiprina arī E-PINE (Enhanced Partnership in Northern Europe) formāts, kas palīdz uzturēt regulārus sakarus drošības un kiberaizsardzības jomās.

Valsts sekretāri pārrunāja arī ES nākotnes jautājumus, tostarp Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES un migrācijas jautājumus. Igaunijas pārstāvis informēja, ka gaidāmajā prezidentūrā ES Padomē 2017. gada otrajā pusē Igaunija par prioritāriem virzieniem noteikusi ES vienotā tirgus attīstības jautājumu risināšanu, sadarbību Eiropas drošības stiprināšanā, digitalizāciju, kā arī ES Austrumu partnerību. Nākamo ES Austrumu partnerības samitu Igaunijas prezidentūra organizēs Briselē, Beļģijā.

Lai pārrunātu Latvijas un Norvēģijas divpusējo attiecību jautājumus, A. Pildegovičs Oslo tikās arī ar Norvēģijas Ārlietu ministrijas ģenerālsekretāru Vegeru Kristiānu Stremmenu (Wegger Chr. Strømmen).

Gada laikā NB8 formātā notiek apmēram piecdesmit konsultācijas dažādos līmeņos. Rudenī plānotas ikgadējās NB8 parlamentu vadītāju, valdību vadītāju un ārlietu ministru sanāksmes.

Uzziņai

Šogad NB8 formātu rotācijas kārtībā pēc Latvijas koordinē Norvēģija. Reģionālajā sadarbībā arī turpmāk aktuāli būs plašāki drošības jautājumi - hibrīddraudi, kiberdrošība, preses brīvība un stratēģiskā komunikācija –, ES Austrumu partnerība, situācija Ukrainā, reģiona ekonomiskā attīstība, konkurētspēja un inovācijas.

Sekojot rotācijas principam, 2018. gadā NB8 sadarbību koordinēs Zviedrija.

Vairāk informācijas: Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbība

Ārlietu ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Mēbeļu izgatavošana