microRIBOCA aktivizēs pilsētvides revitalizācijas iespējas


foto;Biennial Foundation
Pamestam koka namam pārtopot mākslas darbā, Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA) aizsāk starpgada publiskās mākslas programmu pilsētvidē - microRIBOCA. Tā tiks atklāta 4. jūnija vakarā un ir veltīta mākslas projektiem, kas rosina domāt par pilsētnieku ikdienas gaitām, saziņas kodiem ielu sadzīvē un neizmantotās kultūrtelpas radošajām iespējām.

Ingas Melderes darbs “Braunijs no Bruņinieku ielas” ir monumentāls gleznojums uz 19. gadsimta pirmās puses nama fasādes un tā iekštelpās, Bruņinieku ielā 14. Māksliniece to veltījusi gan pilsētas koka arhitektūras vēsturei un restaurācijai, gan dialogam ar ielu mākslā un grafiti kustībā iesaistītajiem. Projekts ir tapis ciešā sadarbībā ar arhitektūras biroju un attīstītāju “K Kubā”, kas ļāva pamesto koka namu un tā stāstu atdzīvināt. Arī nama apsaimniekotājam šis projekts aktualizē jautājumu par vēsturisko koka ēku kritisko stāvokli un to iespējamajiem un pozitīvajiem saglabāšanas scenārijiem.

Par 'braunijiem' rīdzinieki mēdz dēvēt neapdzīvotas koka mājas pilsētas vēsturiskās apbūves zonā, kurai kārtībā uzturēta tikai fasāde. Lai atbilstu namīpašumu pārvaldības normatīviem, šādas ēkas nākas regulāri pārkrāsot, kas ir vienkāršākais veids, kā īpašniekam palikt nesodītam par daža garāmgājēja nelegāli atstātu uzrakstu vai zīmējumu uz nama sienām. Brūna grīdas krāsa kā lētākā un iecienītākā opcija šos pamestos namus padara vēl uzkrītošāk skumīgus. Esot gan pilsētas centrā, gan vēsturiskajās apkaimēs ārpus tā, “brauniji” aktualizē jautājumu par neizmantotu kultūrtelpas atmiņu potenciālu pilsētvides labiekārtošanā.

4. jūnijā plkst. 18.00 gan Bruņinieku ielas iedzīvotāju, gan ikviena interesanta skatam pavērsies Ingas Melderes darbs “Braunijs no Bruņinieku ielas”. Lai veicinātu vietas piederības sajūtu, atklāšanas pasākuma veidošanā ir iesaistīti arī kaimiņi no vietējās apkaimes – iedzīvotāji, uzņēmumi un sabiedriskās iniciatīvas. Programmas atklāšana Bruņinieku ielas 14 pagalmā tiks pārvērsta par savdabīgiem Bruņinieku ielas svētkiem, kuros gaidīts ikviens. 

microRIBOCA ir veidota, lai veicinātu rīdziniekos vietas piederības sajūtu un atraisītu radošo potenciālu, ko sevī slēpj ikdienas dzīve pilsētas publiskajā telpā. Starpnozaru pieredzē balstīti publiskās mākslas projekti, urbānās pētniecības pastaigas un citi pasākumi sniegs sociālās iesaistes rīkus, kas noderīgi kopīgās pilsētvides revitalizācijai.


Projektu atbalsta Rīgas dome, attīstītājs un arhitektūras birojs K Kubā, SIA TIKKURILA, Tīrkultūra un draugi no vietējās apkaimes - uzņēmēji un iniciatīvas, kas mājo vai darbojas Bruņinieku ielā.

UZZIŅAI

Māksliniece Inga Meldere (dz. 1979. gadā, Kuldīgā) dzīvo un strādā Helsinkos. Studējusi Latvijas Universitātē un Latvijas Mākslas akadēmijā, zināšanas papildinot arī Jana van Eika Akadēmijā Māstrihtā. Viņas mākslu raksturo detalizēts darbs ar ierosmes avotu materiāliem, prasme savīt vienotā veselumā personīgās pieredzes un kolektīvās atmiņas fragmentus, citātus no mākslas vēstures un ikdienībai aizlienētus tēlus. Starp nesenākajām izstādēm jāmin viņas personālizstādes “Vertex” SIC galerijā Helsinkos (2017.) un “Krāsojamās grāmatas” Laikmetīgās mākslas centrā kim? (2016.), kopā ar Ati Ieviņu veidotā izstāžu sērijas “Divdabis” epizode Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (2017.), kā arī līdzdalība grupas izstādē “Turp un atkal atpakaļ – Laikmetīgā māksla no Baltijas jūras reģiona” Kiasma Laikmetīgās mākslas muzejā (2018.-2019.). 

RIBOCA

Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA), kas dibināta 2016. gadā, ir viens no apjomīgākajiem laikmetīgās mākslas notikumiem Latvijā un Baltijas valstīs. Tā notiek reizi divos gados, un tās radošā vadība ik reizi tiek uzticēta citam starptautiska mēroga mākslas kuratoram. RIBOCA ir sabiedriska iniciatīva, kuru aizsākusi biennāles fonda dibinātāja Agnija Mirgorodska, lai pievērstu starptautisku uzmanību kultūras norisēm Baltijas reģionā, kā arī lai veicinātu domu apmaiņu un sadarbības iespējas, kas piešķirtu Rīgai īpašu vietu mākslas pasaules kartē.

Plašāk par atklāšanas pasākumu: https://www.facebook.com/events/502560866947821/

Riga International Biennial of Contemporary Art (RIBOCA)
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums