Mihails Kaziņiks Rīgā piedāvās Šaļapinam veltītu koncertu – notikumu "Maska un dvēsele"


Publicitātes foto
1.marta plkst.19:00 Mazajā Ģildē (Amatu ielā 5) notiks koncerts "Maska un dvēsele", kas ir veltīts dižajam operas un kamerdziedātājam Fjodoram Šaļapinam. Koncerta pirmajā daļā klausītāji dzirdēs Rimska – Korsakova operu vienā cēlienā "Mocarts un Saljeri", kuru Rīgā pirmo reizi atskaņos par godu komponista 175.dzimšanas dienai, bet vakara otrajā daļā skanēs populāri skaņdarbi no Šaļapina repertuāra.

Koncerta norises vieta netika izvēlēta nejauši. 1910.gadā Fjodors Šaļapins uzstājās Rīgā, Amatnieku meistaru brālībā (tagad – Mazā Ģilde). Koncerts tika izpārdots dažu minūšu laikā, tam bija tik neticami panākumi, ka zāli līdz 1917.gadam dēvēja par Šaļapina zāli. Pēc vairākiem gadiem, jau pēc revolūcijas, leģendārais dziedātājs ar viesizrādēm Rīgā ieradās vēl vairākas reizes. Viņš atzina, ka ļoti mīl šo pilsētu. Un rīdzinieki mīlēja viņu – dziedātāja popularitāte Latvijā bija apbrīnojama.

Arī Nikolaja Rimska-Korsakova operai “Mocarts un Saljēri”, kas ir tapusi pēc tāda pat nosaukuma Puškina mazās traģēdijas, ir īpaša saikne ar Šaļapinu, jo tieši viņš pirmais dziedāja Saljēri lomu 1898.gadā.

Toreiz mūzikas kritiķis Jūlijs Engels ļoti krāšņi aprakstīja pirmizrādi, sajūsminoties par Fjodoru Šaļapinu un viņa radīto tēlu: “Grūti aprakstīt patiesību un jaudu, ar kuru mākslinieka iedvesmojošā spēle atveidoja Puškina radīto tēlu šajā skarbajā, spēcīgajā figūrā, kas pārāk agri novecoja savā vientulīgajā cellē, neatlaidīgi strādājot ar mūziku un veltīgi cenšoties panāk to, kas bez jebkādas piepūles “nāk prātā ārprātīgajam dīkdienim” Mocartam. Te viss ir tik dzīvīgs, te viss aizrauj, satriec, un aizrautīgam klausītājam atliek vien ļauties šiem retajiem un svētīgajiem mākslinieciskajiem iespaidiem.”

“Puškina drāma mūzikā ir vēl skaistāka. Opera ir augstākā no mākslām, kas kairina mūsu sajūtas un satrauc iztēli. Šī opera bija populāra, atpazīstama un iemīļota. Un pēc tam nepelnīti aizmirsta. Tādēļ ir īpaši zīmīgi un priecīgi, ka tā skanēs atkal, turklāt zālē, kurā pats Šaļapins iekaroja publiku,” pastāstīja koncerta iniciators Mihails Kaziņiks.

Šaļapina stils un izpildījuma maniere ir neatkārtojama, bet Rīgā notiekošajā koncertā “Maska un dvēsele” Saljēri lomu dziedās viens no labākajiem operdziedātājiem pasaulē, izcilais krievu bass, Metropolitēna operas un Koventgardenas teātra solists, “Grammy” prēmijas nominants, divkārtējs Francijas prēmijas “Telerama” ieguvējs – Mihails Svetlovs (ASV). Lūk, ko viņš saka par savu varoni: “Saljēri ir ļaunprātīgs skauģis, kuru, šķiet, kārdina pats velns. Viņš taču apskauž debešķīgu talantu! Cīnās ar bez maksas dāvātu svētību. Spēlēt Saljēri, nenoliedzami, ir ļoti interesanta pieredze.”

Mocarta partiju dziedās Latvijas publikai labi zināms dziedātājs un viena no XX gs. izcilākajiem tenoriem, maestro Karlo Bergonzi skolnieks Telmans Guževskis (Latvija/Izraēla). Skaņu celiņš ar viņa piedalīšanos skanēja Džo Raita filmā “Anna Kareņina” un 2013.gadā tika nominēts “Oskara” balvai.

Koncerta otrajā daļā Mihails Svetlovs izpildīs skaņdarbus no Šaļapina repertuāra, tostarp Gļinkas romanci “Šaubas” un Rubinšteina “Veļas viļņi”. Pasākumā piedalīsies arī talantīgais Sanktpēterburgas pianists Staņislavs Solovjovs, bet maestro Mihails Kaziņiks ar saviem neparastajiem komentāriem skatītājiem atklās dižā dziedātāja daiļrades noslēpumus.

Biļetes uz festivāla koncertiem var iegādāties bilesuserviss.lv tīklā.

Pasākuma lapa Facebook: https://www.facebook.com/events/2192151904372956

Pieteikumus dalībai konkursā “Uzlecošās zvaigznes” var aizpildīt vietnē www.ict-stars.eu, sadaļā “Konkurss” līdz 22.februārim.

Projektu organizē: Starptautiskais talantu centrs http://ict-stars.eu/lv/index.html.

Papildu informācija par pasākumu: +371 28491488

Mārketinga aģentūra „PR LINIJA”
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli