Vasaras ziedi un krāsas ziemā Rietumu Bankas galerijā

Rietumu Bankas galerijā ir atklāta mūsdienu gleznotājas, rīdzinieces Zigrīdas Ilenānes darbu izstāde. Ekspozīcijā var apskatīt vairāk nekā 30 eļļas tehnikā nesen gleznotu darbu.

Mākslinieces daiļrades galvenā tēma ir dzimtās Latvijas daba. Pamatžanri ir ainava un klusā daba. Lauku mājas interjers, vienkāršs virtuves aprīkojums, rupjmaize, medus kāres, augļi un dārzeņi, māla trauki un daudz, daudz ziedu ‒ tas viss Zigrīdas Ilenānes darbos dzīvo savu īpašu dzīvi ‒ nesteidzīgu, neuzspēlētu, bez pretenzijām par spožu šiku un rafinētu skaistumu, vairāk ievērojot tradīcijas, nevis modi un stilu. Šķiet, katra viņas glezna ir radīta ātri, vienā elpas vilcienā, izjūtot vienotu noskaņu, ko var uztvert jau ar pirmo skatienu.

Viens no mākslinieces mīļākajiem motīviem ir klusā daba pie atvērta loga, aiz kura var atrasties mežs, ziedoša pļava, ezers vai upe, un ikviena šāda kompozīcija skan kā himna vasarai, lauku dzīvei vasarā un tās vienkāršajiem dzīvi apliecinošajiem priekiem.

„Lūk, šķietami vienkāršs skats pa lauku mājas logu, bet mani tas ļoti stimulē, noskaņo darbam,” saka Zigrīda Ilenāne. „Šīs vasarīgi košās krāsas! Šī lauku māja, kurā var dzīvot no pavasara līdz rudenim. Tomēr ir arī ziemas ainavas... Man glezniecībā joprojām patīk tradicionālais latviešu reālisms, tā pozitīvisms un zināma romantika.”

Zigrīda Ilenāne ir rīdziniece, absolvējusi slaveno Rozentāla Mākslas skolu un Latvijas Mākslas akadēmiju, kur viens no viņas pedagogiem bija slavenais latviešu gleznotājs modernists, „dzīvais klasiķis” Edvards Grūbe.

Mākslinieces pirmā personālizstāde notika jau 1984. gadā, un kopš tā brīža Latvijā vien ir notikušas vairāk nekā 50 izstādes. Zigrīdas Ilenānes darbi ir bijuši eksponēti arī ārvalstīs: Vācijā, Ķīnā, Izraēlā, Lielbritānijā, ASV, Krievijā, Baltijas valstīs un Ukrainā.

Iepriekšējā personālizstāde notika Vācijā, Saksijas pilsētā Grosenhainā; to apmeklēja vairāk nekā 60 tūkstoši cilvēku, arī Vācijas Federatīvās Republikas prezidents. Šīs kolekcijas kodols ir apskatāms Rietumu Bankā.

Ne jau velti šīs ekspozīcijas nosaukums ir VĒLREIZ. Tas atspoguļo gleznotājas māksliniecisko pieeju, viņas skaidro un apzināto skatu uz to, kas veido glezniecības jēdzienisko saturu: maigi toņi, pārejas, gaisma un ēna, gaisa un gaismas stāvoklis ‒ viss, kas uz vienām un tām pašām lietām ļauj skatīties atšķirīgi, dažādos dienas laikos, tajā vai citā rakursā, konkrētā noskaņojumā un dvēseles stāvoklī.

Zigrīdas Ilenānes darbu izstāde Rietumu Bankas galerijā būs apskatāma līdz marta pirmās dekādes beigām.

Rietumu Banka
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  Kafijas automātu remonts  granulu katli