"Dainas Skadmanes mākslas pasaule" Rietumu Bankas galerijā

Rietumu Bankas mākslas galerijā ir atklāta izstāde "Dainas Skadmanes mākslas pasaule". Šī ir piemiņas izstāde: ekspozīcijā pārstāvēti jaunās mākslinieces darbi, bet viņas dzīve traģiski aprāvās 2013.gadā Rīgā sagruvušajā lielveikala ēkā.

Lielākā daļa Dainas Skadmanes darbu ir veltīti Holokausta notikumiem Latvijā. Daudzi no tiem ir guvuši starptautisku atzinību vēl viņas dzīves laikā: pie šīs tēmas māksliniece strādāja no 13 gadu vecuma.

Daina Skadmane (1990.gada 19.marts – 2013.gada 21.novembris) kopā ar savu dvīņu māsu ar mākslu sāka nodarboties jau piecu gadu vecumā. Māsas ir piedalījušās daudzos starptautiskos mākslas konkursos, ir notikušas arī vairākas Dainas izstādes.

Holokausta tēmai veltītie darbi ir īpaši arī ar to, ka tie ir veidoti uz 60 līdz 80 gadus sena papīra, kas skatītājiem sniedz iespēju „pietuvoties” pagājušā gadsimta 30.-40.gadiem, laika posmam pirms II.pasaules kara, sajust šī laikmeta „garu un materialitāti”.

Dainas Skadmanes darbi atrodami gan publiskos mākslas krājumos, gan slavenu cilvēku privātajās kolekcijās. Vairāki Dainas darbi un to reprodukcijas, tādi kā „Pēdējais skatiens” (2003), „Frīda” (2004), „Ebreju zēns” (2003), ir aizceļojuši uz dažādiem mākslas, kultūras un Holokausta upuru piemiņas centriem pasaulē – ASV, Izraēlā, Čehijā, Krievijā un Vācijā, divi darbi ir dokumentālā kino režisora Vladimira Molčanova privātajā kolekcijā, bet darbs «Skyline Christmas» – Kornuelas hercogienes Kamillas kolekcijā Lielbritānijā.

Mākslinieces darbi «Landscape scene» (2006) un Rumbula (2003) ir Holokaustā izdzīvojušā Nobela prēmijas laureāta Eli Vīzela (Elie Wiesel) arhīvā Bostonas universitātes Hovarda Gotlība arhīva izpētes centrā (The Elie Wiesel Archive, Howard Gotlieb Archival Research Centre, Boston University, US), kur glabājas tādu slavenu personību liecības un materiāli kā Beta Devisa, Džina Kellija, Martins Luters Kings, «Einstein Papers projects» dokumenti utt.

Dainas darbi tika parādīti arī dokumentālajā filmā „Rīgas geto melodijas” (2006 g. «Melodies of the Riga ghetto») un Frīdas Mihelsones biogrāfiskajā grāmatā „Es izdzīvoju Rumbulā”.

Pašreizējā izstāde paver mums jaunās mākslinieces radošo pasauli – kāda tā bija pirms notikušās traģēdijas, kura tik pāragri un nežēlīgi aprāva viņas dzīvi. Izstādē ir skatāmi viņas grafiskie un glezniecības darbi, zīmējumi, kā arī daļa no starptautisko atzinību guvušās darbu kolekcijas, kas veltīta Holokausta notikumiem Latvijā.

2013.gada 21.novembrī Daina kopā ar savu tēvu Jāni traģiski gāja bojā, kad Rīgas mikrorajonā Zolitūde iebruka tirdzniecības centra jumts.

2013.gada 6.decembrī pie Kongresu nama Kronvalda parkā tika izstādīts Dainas Skadmanes pēdējais vides mākslas darbs "Vēja egle”. "Vēja egle" no dažādiem skatu punktiem izskatās atšķirīgi, apejot tai apkārt, var notvert mirkli, kad sakarinātās sudrabainās bumbas veido egles siluetu.

Andris Bērziņš, tolaik Latvijas Valsts prezidents, iekļāva "Vēja egles" skici savā Ziemassvētku apsveikuma kartītē, kura ar prezidenta apsveikumu tika izsūtīta citu valstu vadītājiem. Ziemassvētku apsveikums "Vēja egle" tika ierindots 2013.gada laikraksta "Telegraph" (Lielbritānija) valstu vadītāju Ziemassvētku apsveikumu apskatā. Šo apsveikumu arī Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess ievietoja savā ārvalstu vadītāju Ziemassvētku apsveikumu apskatā "Selection of Christmas cards sent to President Ilves”.

Atsaucoties biedrības „Zolitūde 21.11.” ierosinājumam, Latvijas Pasts 2014.gadā izdeva Zolitūdes traģēdijas piemiņai veltītu aploksni. Tās dizainā Arī tika izmantots Dainas Skadmanes "Vēja egles" motīvs.


 

 

Rietumu Banka
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli