"Goldinvest Asset Management": oktobrī sudraba cenas pieaugušas vidēji par 5%; zelts – bez izmaiņām

Lai gan oktobris bija starptautiskajos finansu tirgos notikumiem bagāts mēnesis, zelta tirdzniecības segmentā tas pagāja bez būtiskiem satricinājumiem, – zelta cenas oktobrī eiro (EUR) izteiksmē nepiedzīvoja gandrīz nekādas izmaiņas, atšķirībā no dolāra (USD) valūtas, kurā zelta cenas pieauga par 3,73%, liecina kompānijas "Goldinvest Asset Management" dārgmetālu tirgus apskata dati.

Savukārt, lielāku cenu pieaugumu piedzīvoja sudrabs, kas USD valūtā pieauga par 5,66%, bet EUR valūtā par 5,12%.

Līdzīga situācija, kā ar zeltu, bija arī ar platīna cenām, kas EUR valūtā praktiski nemainījās, toties USD izteiksmē pieauga par 5,66%. Tas izskaidrojams ar kopējo EUR vājumu eirozonas problēmu ietekmē, kādēļ zelta cenas šajā valūtā nemainījās. USD pavājināšanās pret EUR mēneša laikā bija praktiski identiska zelta cenu pieaugumam USD valūtā. USD zaudēja 3,57% attiecībā pret EUR, bet zelts USD valūtā ieguva gandrīz tādu pašu cenu pieaugumu – 3,73%.

Atšķirībā no zelta un platīna, palādija cenas pieauga gan USD, gan EUR valūtās. Tomēr vislielākais ieguvējs oktobrī bija sudrabs, kas USD valūtā pieauga par 5,66%, bet EUR valūtā par 5,12%. Jāatzīmē, ka iepriekšējā mēnesī sudrabs zaudēja cenā visvairāk, salīdzinot ar citiem dārgmetāliem. Tādēļ lielāks cenu pieaugums USD un EUR valūtās skaidrojams ar cenu korekciju pēc ievērojamā krituma.

Lielāko ietekmi uz zelta cenām oktobrī atkal atstāja ASV dolāra vērtības izmaiņas. ASV dolārs mēneša laikā zaudēja gandrīz visu iepriekšējā mēnesī iegūto. Mēneša sākumā ASV dolārs maksāja 1,3506 USD/EUR, toties mēneša beigās tas jau maksāja 1,4013 USD/EUR, tad, dolārs zaudēja 3,75%.

"Zelta cenas nostiprinājās, pavājinoties ASV dolāra pozīcijām. Tas mēneša beigās zeltam ļāva atkarot daļu no zaudētā septembrī. Dolāra vājums tiek skaidrots ar FRS realizēto kvantitatīvās naudas mīkstināšanas politiku, kuras rezultātā tiek plānots palielināt naudas masu, izlaižot tirgus apgrozījumā papildus naudu. Šīs bažas vājina dolāru un stiprina zelta cenas. Parasti tādi paziņojumi izraisa būtiskākas cenu izmaiņas un atstāj mazāku ietekmi uz akciju tirgiem.

Tomēr mēneša sākumā izplatītais FRS viedoklis stimulēja investorus ieguldīt līdzekļus akciju tirgū un DJI kopš mēneša sākuma pieauga par 12,27%. Šāds līdzekļu pieplūdums akciju tigū radīja arī mazāku kapitāla plūsmu dārgmetālu tirgus virzienā, kas neļāva dārgmetālu cenām sasniegt vēl lielāku cenu pieaugumu", skaidro Pēteris Avotiņš, a/s "Goldinvest Asset Management" padomes priekšsēdētājs.

Šķiet, ka dārgmetālu tirgus ir pārsātināts ar dažādām ziņām un klasiskās, cenu svārstības izraisošās ziņas, vairs nerada lielu spiedienu vai atbalstu cenām. Oktobrī kārtējo reizi tika paziņoti valstu suverēno un finanšu institūciju reitingu pazemināšana. Tā, piemēram, reitingu aģentūra "Moody’s" pazemināja vairāku Eiropas lielvalstu kredītreitingus, kas visos citos apstākļos būtu atstājis būtisku iespaidu uz zelta cenām, rosinot to pieaugumu. Tomēr tas nenotika un tirgus praktiski nereaģēja. Acīmredzot šīs negatīvās tendences jau tikušas ņemtas vērā.

"Protams, nozīmīgākie mēneša jaunumi bija saistīti ar Eiropas valdību mēģinājumiem rast risinājumu eirozonas valstu parādu problēmai un nodrošināt Eiropas vienotās valūtas stabilitāti. Jāatzīmē, ka šajā virzienā ticis darīts daudz un svarīgākais šeit bija lēmums par Grieķijas parāda daļēju norakstīšanu un eirozonas stabilitātes fonda darbības nodrošināšanu. Neskatoties uz dažādiem viedokļiem un problēmām, panākts zināms progress šajos jautājumos, kas atspoguļojās EUR vērtības pieaugumā pret ASV dolāru. Taču kopumā bažas un neskaidro jautājumu vēl ir pārāk daudz, kādēļ par atveseļošanos akciju tirgos un finanšu sistēmā vēl nevar runāt un tas rada diezgan stabilu atbalsta līmeni zelta cenām" secina P. Avotiņš.

Oktobrī, tāpat kā septembrī, zelta cenas gan USD, gan EUR izteiksmē, bija lielākas par platīna cenām. Platīna grupas metālu vājums saistīts ar neskaidrajām ekonomikas attīstības tendencēm, kas neļauj prognozēt šo metālu pieprasījuma palielināšanos rūpniecībā. Joprojām daudzi analītiķi rekomendē iegādāties platīna grupas metālus, pamatojot ar to, ka platīns un pallādijs, kā rūpnieciskie metāli, ir nenovērtēti un cenu "burbulis" šajā segmentā nav izveidojies.

Tāpat kā platīna grupas metālus, arī sudrabu uzskata par izejvielu, kaut gad tas daļēji pilda arī monetārās funkcijas. Mēneša laikā tieši sudraba cenu pieaugums bija vislielākais. Iespējams, ka sudraba cenu kritums mēnesi iepriekš radīja apstākļus, kad sudrabs bija nenovērtēts un tādēļ pieprasījums pēc tā pieauga.

"Zelta / sudraba cenu attiecība joprojām ir ļoti augsta, kas liecina par sudraba cenu ataplikšanu no zelta cenu dinamikas. Sudrabs no šī viedokļa joprojām izskatās nenovērtēts, jo uzskata, ka zelta / sudraba optimālajai attiecībai jābūt ap 10", saka P. Avotiņš.

Zelta cenām labu atbalstu turpina nodrošināt pasaules vadošo banku iepirkumi. Oktobrī publiskotās kompānijas GFMS prognozes par centrālo banku zelta iepirkumiem izrādījās ievērojami lielākas nekā iepriekš prognozētas. Kompānijas palielināja savas septembra prognozes uz 2012. gadu no 340 līdz 500 tonnām. Pēdējā laika zelta cenu pazeminājums var izraisīt lielāku centrālo banku interesi un gada beigās to iepirkumu apjomi var ievērojami pārsniegt 300 tonnas (pēc GFMS vērtējuma 2011. gada pirmajā pusgadā iepirkumu apjoms bija 211 tonnas).

Zelta cenām šajā gadalaikā atbalstu rada Indijas festivāls Divali. Arī tuvojošais jaunais gads un Ķīnas pieprasījums pēc Eiropas Jaunā gada sagaidīšanas, nodrošinās papildu pieprasījumu pēc zelta Āzijas reģionā. Jau pašreiz vērojama situācija, kad tirgotāju prēmija pie biržas cenas Āzijā ir ievērojami lielāka par prēmijām un uzcenojumiem Eiropā un ASV. Tradicionālais sezonas pieprasījums pēc zelta, iespējams, ļaus tam saglabāt mērenu pieauguma trendu arī turpmāk.

Latvijas un Baltijas tirgū daudzi investori steidza izmantot radušos iespēju iegādāties zeltu par pievilcīgām cenām. Joprojām pieprasīti ir 100 gr lietņi, bet šo mēnes bija lielāks pieprasījums arī pēc 1 kg lietņiem. Mazie investori, kuri nevar iegādāties lielākus daudzumus, priekšroku dod mazāka izmēra lietņiem (20 un 50 gr) vai vienas unces investīciju zelta monētām. Populāri arī ieguldījumi sudraba lietņos. Lielas izmaiņas pieprasījuma struktūrā mēneša laikā netika novērotas.

Zelta un sudraba juvelierizstrādājumu uzpirkšanas cenas mēneša laikā sekoja līdzi pasaules cenu svārstībām. Oktobrī palika spēkā arī iepriekšējā mēneša tendence, kad konsolidējās vairumtirgotāju un uzpircēju cenas un aktivitātes. Kopumā tas nācis par labu tirgus situācijai un saglabājot labu iepirkšanas cenu piedāvāumu iedzīvotājiem, vienlaikus no tirgus aizgājuši gadījuma uzpircēji un spekulanti.

Sakarā ar kreditēšanas licencēšanas ieviešanu, tirgū strauji samazinājies kreditētāju skaits – t.sk. arī lombardu piedāvājums izsniegt aizdevumus pret zelta izstrādājumu ķīlu. Tā kā liela daļa zelta ķīlas pēc tam nonāca otreizējā tirgū uz pārstrādi, tad lombardu zelta pienesums šajā segmentā arī ir mazinājies. Lielākās lombardu ķēdes joprojām piedāvā savus pakalpojumus un tas rada pietiekošu lielu piedāvājumu otreizējā tirgū.

Viesturs Deksnis,
„Goldinvest Asset Management” pārstāvis
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Mēbeļu izgatavošana