6 soļi, kā rūpēties par savām dzimumzīmēm

Melanomas pacientu un diemžēl arī šai slimība zaudētu dzīvību pēdējā desmitgadē ir arvien vairāk, tāpēc ārsti mudina ikvienu vairāk uzmanības pievērst savās ādas veselībai un īpaši dzimumzīmēm, jo tieši ar dzimumzīmēm un tām līdzīgiem veidojumiem vairumā gadījumu ir saistīta šī smagā onkoloģiskā slimība.

Kā tad pareizi rūpēties par dzimumzīmēm? Uzziniet sešus soļus, ko vēlams ievērot ikvienam, kuram uz ķermeņa ir kaut vai dažas dzimumzīmes.

1. Regulāri apskatīt dzimumzīmes un fiksēt to izmaiņas

Par regulāru paradumu vajadzētu kļūt savu dzimumzīmju apskatei un novērtēšanai pie spoguļa. Tas nav nekas sarežģīts un laikietilpīgs, to var darīt pēc vannas vai dušas. Dzimumzīmju apskates laikā īpašu uzmanību jāpievērš to izmēram, krāsai un faktūrai. Ja īsā laika posmā novērotas izmaiņas, tad noteikti ir jāvēršas pie dermatologa, lai veiktu dzimumzīmju apskati. 

Pazīmes dzimumzīmju izskatā, kuras noteikti nedrīkst ignorēt, ir:

  • asiņošana, zvīņošanās, mitrošana;
  • strauja dzimumzīmes izmēra palielināšanās;
  • izplūdušas un nesimetriskas malas;
  • vairāk nekā divas krāsas;
  • traumas radīti bojājumi.

2. Izvairīties no dzimumzīmju traumēšanas

Dzimumzīmes uz ķermeņa var būt novietotas tādās vietās, kur tās tie pakļautas traumu riskam. Tā tas ir ar dzimumzīmēm, kuras ir uz rokām, kājām, arī zonās, kur atrodas apģērba malas. Tāpēc ir svarīgi sekot līdzi tam, lai dzimumzīmes netiktu nejauši traumētas. Tas var notikt gan darbā, gan atpūtas laikā, gan jebkurā ikdienišķā situācijā. Traumēta dzimumzīme palielina risku saslimt ar melanomu. Ja trauma ir bijusi, noteikti jāvēršas pie ārsta, jākonsultējas ar dermatologu, lai lemtu par tālāko rīcību.

3. Izmantot ādas tipam piemērotu saules aizsargkrēmu

Cilvēkiem, kuriem ir daudz dzimumzīmju, ir īpaši jādomā par piemērota sauļošanās krēma izvēli, jo UV stari ir viens no riska faktoriem, kuru ietekme ādā un dzimumzīmēs var raisīt nevēlamas pārmaiņas. It īpaši, ja ir gaiša un jutīga āda. Ieteikumus, kādu krēmu labāk izvēlēties, varēs sniegt dermatologs, novērtējot ādas stāvokli un sauļošanās paradumus.

4. Ievērot drošas sauļošanās nosacījumus

Lai pasargātu ādu un dzimumzīmes no UV staru nelabvēlīgās ietekmes, svarīgi ir ne tikai izmantot labu aizsargkrēmu, bet arī ievērot drošas sauļošanās nosacījumu. Tas nozīmē, ka nevajadzētu ilgstoši atrasties saulē dienas karstākajās stundās, kas ir no 11.00 līdz 15.00. Īpaši tas attiecas uz bērniem un cilvēkiem ar jutīgu ādu. Nevajadzētu sauļoties ilgāk par 40 minūtēm no vietas. Jāatceras, ka saules aizsargkrēms ir jāatjauno ik pēc divām stundām un arī pēc peldēšanās. Jāpadomā arī par acu aizsardzību ar kvalitatīvām saulesbrillēm.

5. Neapmeklēt solāriju

Solārijs ir vēl viens nozīmīgs riska faktors, kas var veicināt nelabvēlīgas pārmaiņas ādā un arī dzimumzīmēs. Tāpēc visdrošāk būtu atteikties no solārija apmeklēšanas. Skaistu iedegumu iespējams panākt arī ar dažādiem paštonējošiem līdzekļiem. Solārijs noteikti nav piemērots cilvēkiem ar jutīgu un gaišu ādu, kas ātri apdeg un ir klāta ar daudzām dzimumzīmēm.

6. Apmeklēt dermatologu un pārbaudīt dzimumzīmes

Dermatologs ir tas speciālists, kurš spēs novērtēt ādas stāvokli un pārbaudīt dzimumzīmes, noskaidrojot, vai ir pamats bažām par to veselību. Dermatologs vismaz dažas reizes dzīvē profilaktiskos nolūkos būtu jāapmeklē ikvienam. Bet tiem, kuriem ir jutīga un problemātiska āda, to klāj daudz dzimumzīmju, dermatologs jāapmeklē regulāri, lai sekotu līdzi ādas un dzimumzīmju stāvoklim un laikus pamanītu iespējamās nevēlamās pārmaiņas. Melanomas gadījumā agrīna diagnostika ir ļoti svarīga, jo tas ievērojami palielina iespēju uzveikt slimību.

Dermatologs jāapmeklē pēc iespējas ātri tajā brīdī, kad tiek novērotas aizdomīgas pārmaiņas dzimumzīmju izskatā. Vilcināšanās šādās situācijās var dārgi maksāt, jo samazinās iespēja efektīvi ārstēties, ja slimība tiešām tiek konstatēta.

Piesaki vizīti pie dermatologa vienā no vadošajām dermatoloģijas klīnikām “Era Esthetica”: https://eraesthetic.lv/pakalpojumi/dermatologa-konsultacijas-riga.

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums