Kā pavasarī pareizi sagatavot siltumnīcas augsni?


Foto: Pixabay.com
Straujiem soļiem tuvojas dārza darbu sezona, un tā sākas ar siltumnīcas sakopšanu un augsnes sagatavošanu jaunajam darba cēlienam. Kādi darbi jāveic, lai radītu maksimāli auglīgu un efektīvu vidi, kas vēlāk priecēs Jūs ar dažādiem gardiem labumiem?

Pirmais solis – siltumnīcas dezinfekcija

Lai pasargātu kultūraugus no slimībām, kaitēkļiem un sēnītēm, nepieciešams dezinficēt siltumnīcu un tās “gaisa telpu”, un šis process notiek trīs pakāpēs:

  1. sanitārā tīrīšana;
  2. profilaktiskā būves dezinficēšana;
  3. augsnes dezinficēšana.

Turpinājumā nedaudz sīkāk par katru no šiem posmiem un kā tos realizēt maksimāli efektīvi.

Sanitārā tīrīšana

Šis apkopes posms ir jāveic, noslēdzot iepriekšējo dārza sezonu, bet ne vēlāk kā pirms pirmā sala. Tās laikā siltumnīca jāatbrīvo no iepriekšējās sezonas augu pārpalikumiem (saknēm, stumbriem, lapām, nezālēm, ķērpjiem, sēnēm, sūnām u.c.). Svarīgi ir arī veikt šo sakopšanu 1m rādiusā apkārt siltumnīcai, lai nezāles “neienāktu” ar sakņu sistēmas palīdzību, paaugot zem būves sienas. Kad tas pabeigts, jāattīra arī pati konstrukcija, darbarīku sakopšana un ventilācijas sistēmas iztīrīšana.

Profilaktiskā būves dezinficēšana

Kad no telpas aizvākti visi priekšmeti un augu paliekas, nepieciešams dezinficēt konstrukciju. To ir vēlams darīt vēlā rudenī, bet, ja bija aizmirsies vai nebija iespēju to izdarīt, dezinfekciju var veikt arī agrā pavasarī.  Ir divi veidi, kādos to paveikt:

  • mazgāšana (telpas sienu apsmidzināšana);
  • fumigācija (telpas piedūmošana ar indīgajiem dūmiem).

Mazgāšanai izmantojiet kālija ziepju vai parasto sārmaino veļas ziepju šķīdumu, savukārt sienu, griestu un citu konstrukciju apsmidzināšanai no telpas iekšpuses izmantojiet pesticīdu mikstūru, kālija ziepes, bordo maisījumu (vara vitriola un dzēsto kaļķu maisījumu 0,5-3% koncentrācijā), dzelzs sulfātu vai kādu no augu valsts fungicīdiem.

Fumigācijai jeb telpas izkodināšanai ar indīgiem dūmiem izmantojiet pulverveida sēru, bet IEVĒROJIET PIESARDZĪBAS PASĀKUMUS, jo sēra tvaiki ir ļoti kodīgi un bīstami ne tikai zaļo augu, bet arī cilvēku un dzīvnieku veselībai. Rūpīgi noslēdziet logus, ventilāciju un visas citas atveres, un kārtīgi aiztaisiet durvis. Uz ugunsdrošas paplātes siltumnīcā (tās vidū) aizdedziniet sēru (30 g uz telpas vienu kubikmetru) un maksimāli ātri pametiet telpu, rūpīgi aizverot durvis. 36 stundas pēc sērošanas atveriet visas būves durvis, logus un ventilācijas sistēmas un atstājiet izvēdināties uz vismaz 48 stundām (vai ilgāk, kamēr pazūd sēra dioksīda smaka).

Augsnes dezinficēšana

Visbeidzot pienākusi kārta augsnes dezinfekcijai. Visvienkāršākais veids – salaistīt augsni ar verdošu ūdeni 10 litrus uz vienu kvadrātmetru. Ja vēlaties izmantot kādu no ķīmiskajiem līdzekļiem sausā formā, ieteicami ir hlorkaļķis, dzēstais kaļķis, karbīds, kalcija mēslojums (Perlka), parastie koksnes pelni, vara sulfāta vai dzelzs sulfāta šķīdumi.

Otrais solis – augsnes atjaunošana

Vislabākais veids, kā Jūs varētu palutināt siltumnīcu un tajā audzēt plānotos augus, ir pilnībā nomainīt visu augsni dziļumā līdz 30 centimetriem. Ja tas nav iespējams, nomainiet augsnes virskārtu 5-7 cm dziļumā. Svarīgi ir to papildināt ar barības vielām – lieliski mēslojumi šim mērķim ir:

  • minerālmēsli;
  • komposts;
  • labi satrūdējuši kūtsmēsli;
  • trihodermīns;
  • kūdru (ne vairāk kā 30 l uz kvadrātmetru).

Teicams mēslojums ir arī ziemas rudzi (izcili, ja apvienoti ar ziemas vīķiem), taču tie jāsēj rudens sākumā un martā jāierok zemē saaugušo zaļo masu.


Foto: Shutterstock.com

Saņemiet savu siltumnīcu ar piegādi uz mājām!

Jūs vilina iespēja našķoties ar paša audzētiem labumiem, bet nav savas siltumnīcas? Iegādājieties to Precesdarbam.lv interneta veikalā! Tur atradīsiet arī dārza darbiem nepieciešamos instrumentus un neskaitāmi daudz citu noderīgu preču auto apkopei, pagalma labiekārtošanai, mājokļa remontam, sportam, atpūtai un citām vajadzībām. Ar preču piedāvājumu iepazīstieties Precesdarbam.lv mājaslapā!

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli