Rietumu Banka: graudkopības forums Ženēvā parādīja, cik svarīgi ir darboties saskaņā ar jaunajiem noteikumiem


Nataļja Perhova
Aizvien stingrākā likumdošana un nepieciešamība rīkoties saskaņā ar compliance procedūrām būtiski ietekmēs lauksaimniecības produktu, arī graudaugu, starptautisko tirdzniecību, – uzskata Rietumu Bankas valdes locekle Nataļja Perhova.

Šie jautājumi, tāpat kā citas aktuālas nozares tendences, nesen tika apspriesti vienā no nozīmīgākajiem pasaules profesionālajiem forumiem – Global Grain Ženēvā.

Starptautiskās tirdzniecības, tostarp lauksaimniecības produkcijas darījumu finansēšana, ir viens no Rietumu Bankas servisa prioritārajiem virzieniem; banka ir pastāvīga Ženēvas foruma dalībniece un partnere.

Apkopojot konferences rezultātus, Nataļja Perhova pastāstīja, ka Global Grain tika apspriesti aktuāli nozares jautājumi: graudaugu ražība, kas pēdējos gados ir augsta, un Krievijā šogad ir sasniegusi rekordu; šo procesu radītās izmaiņas starptautiskajā loģistikā un infrastruktūras adaptācija; arī risku hedžēšana, ģeopolitisko faktoru ietekme uz starptautisko tirdzniecību un citas, tirgus dalībniekiem būtiskas tēmas.

Tika uzsvērts, ka aizvien pieaugošais graudu transportēšanas apjoms prasa papildu infrastruktūras attīstību. Jāpalielina arī jaudas un jāiepērk jauni transportlīdzekļi kravu pārvadāšanai – šobrīd Krievijas un Ukrainas lauksaimniekiem ir jārisina dažādas problēmas, piemēram, nepietiek ritošā sastāva. Svarīga loma graudu pārkraušanā joprojām ir Latvijas ostām, caur kurām tiek transportēts ievērojams Krievijas (vienas no vadošajām nozares dalībniecēm) eksporta produkcijas apjoms.

Tomēr vislielākās diskusijas foruma kuluāros radīja jaunie tirgus spēles noteikumi, kas joprojām tiek grozīti, mainoties likumdošanai attiecībā uz naudas plūsmu un darījumu caurspīdīguma palielināšanu, valsts struktūru īstenoto uzraudzību un atbilstību finanšu institūciju jaunajām procedūrām.

„Šobrīd īpaša uzmanība visā pasaulē tiek pievērsta darījumu caurredzamībai un kontrolei jeb compliance, kā to dēvē bankas. Šie jautājumi nepastarpināti ietekmē biznesa struktūru, bankas operācijas, finansējuma piešķiršanu starptautiskiem tirdzniecības darījumiem gan no banku, gan no alternatīvo fondu puses. Šie fondi galu galā darbojas ar banku starpniecību, un arī tiem ir jāievēro visas jaunākās likumdošanas prasības,” stāsta Nataļja Perhova.

Viņa prognozē, ka nākotnē jaunās tendences veicinās biznesa koncentrāciju, jo atbilstība compliance normatīviem prasa iespaidīgus tēriņus: „Tā ir realitāte, ar ko jārēķinās. Jau pašlaik jūs nevienā valstī neatradīsiet banku vai fondu, kas ignorētu šo tirdzniecības uzņēmumu darbības un to sadarbības ar banku sistēmu aspektu.”

Tomēr saskaņā ar Nataļjas Perhovas teikto uzņēmēji jau piemērojas jaunajiem apstākļiem: „Redzam, ka interese par mūsu tirdzniecības finansēšanas produktiem joprojām ir liela. Daudzi klienti sadarbojas ar banku jau ilgus gadus un turpina veiksmīgi strādāt ar mums arī jaunajos apstākļos. Mēs augstu vērtējam šādu lojalitāti un cenšamies viņiem sniegt visu iespējamo atbalstu. Mums visiem kopā ir jāskatās nākotnē, jāmācās tajā dzīvot un strādāt.”

Šādā situācijā īpaši svarīgs ir bankas darbinieku profesionālisms un kompetence konkrētajā darbības jomā. „Mana pieredze rāda, ka klientam ļoti svarīga ir iespēja ar bankas darbinieku runāt vienā valodā,” uzsver Nataļja Perhova. „Piemēram, graudaugu darījumu finansēšanas tirgū mēs esam jau ilgi un pārzinām visus biznesa aspektus: dažādu lauksaimniecības kultūru ražošanas ciklus, transportēšanas un glabāšanas īpatnības, loģistiku, galvenos nozares dalībniekus. Tas būtiski atvieglo klienta sadarbību ar banku, veicina savstarpējo sapratni un galu galā palīdz īstenot izvirzītos uzdevumus.”

Runājot par patīkamiem jaunumiem nozarē, pēc speciālistes domām, tie galvenokārt ir augstie graudaugu ražības rādītāji. Ir pamats domāt, ka jaunākie zinātnes atklājumi un tehnoloģijas ļaus šo tendenci saglabāt arī turpmāk. Un tas nozīmē, ka, neraugoties ne uz ko, biznesa attīstībai joprojām paveras plašs darbalauks.

Global Grain ir viens no lielākajiem pasaules forumiem, kur katru gadu pulcējas vadošie graudu pārstrādātāji, produkcijas importētāji un eksportētāji, transporta un finanšu nozares pārstāvji, ekonomisti un eksperti. Šogad forumā piedalījās vairāk nekā 1 200 delegātu no 550 starptautiskiem uzņēmumiem.

Rietumu Banka ir pastāvīga „Global Grain” dalībniece, arī viena no foruma partnerēm. Līdz ar Rietumu Banku par konferences partneriem šogad kļuva vairākas bankas (BNP Paribas, ABN Amro, Rabobank), lieli starptautiski treidinga, loģistikas, transporta, apdrošināšanas, juridiskie uzņēmumi un citi tirgus dalībnieki.

Rietumu Banka sniedz daudzveidīgu tirdzniecības finansēšanas servisu starptautiskiem klientiem, kas attīsta darbību dažādos pasaules reģionos.

Rietumu Banka
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

virtuves mēbeles
apdrošināšana  octa  koka durvis  kasko apdrošināšana  vannu restaurācija