Cēsīs būvē viedo siltumnīcu, kur sarunu festivālā «Lampa» diskutēs par resursiem un pārdomātu patēriņu


Siltumnīcas tapšana LAMPA
2019. gada 26. jūnijā – No reiz jau izmantotiem ēku logiem Cēsu pils parkā top ap 100 kvadrātmetru plaša viedā siltumnīca, kas būs aprīkota ar saules paneļiem un sensoriem. Sarunu festivālā «Lampa» Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un energokompānija «Enefit» ar sadarbības partneriem tajā aicinās diskutēt par pārdomātu patēriņu un atbildīgu attieksmi pret klimatu.

Cēsu pils parkā sākušies siltumnīcas būvniecības darbi, top koka konstrukcija, tajā tiek stiprināti no veciem logiem izveidoti paneļi. Izmantotie logi ir dažādi, nākuši no Rīgas, Pierīgas un Valmieras puses, no senām lauku būvēm un padomju laikos celtām tipveida dzīvojamajām ēkām, skolām, kur veikti siltināšanas darbi, un šķūnīšiem, kur tie glabājušies gadiem ilgi. Siltumnīcu būvē Valmieras puses kultūras vietas «Siltumnīca» saimnieki. To par platformu diskusijām, pieredzes stāstiem un labās prakses piemēriem izmantos RTU un «Enefit» sadarbībā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» uzņēmējdarbības attīstības un izglītības programmu īstenotāju «EIT Climate-KIC HUB Latvia» un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā.

«Platformas «Siltumnīca» būvniecībai izvēlētie otrreiz izmantojamie materiāli, kas simbolizē resursu optimizāciju un radošu pielietojumu, apvienojumā ar jaunākajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem dod iespēju ne tikai ar saturu, bet arī ar platformas vizuālo tēlu paust vēstījumu par ilgtspējīgu patēriņu,» idejisko ietvaru atklāj RTU Dizaina fabrikas «EIT Climate-KIC HUB Latvia» vadītāja Liene Briede.

Platforma «Siltumnīca» būs aprīkota ar saules paneļiem un sensoriem saražotās enerģijas, temperatūras, mitruma un CO2 mērīšanai. Uz «Siltumnīcas» jumta tiks uzstādīti vairāk nekā desmit saules enerģijas paneļi ar kopējo jaudu 4,3 kW Tas būs pietiekami, lai segtu platformas pašpatēriņu visā festivāla laikā un ir tikpat, cik nepieciešams vidējai privātmājai. ««Siltumnīca» būs patiesi zaļākā sarunu platforma šī gada festivālā «Lampa». Jo mēs ne tikai runāsim un analizēsim to, kas ir mūsu svarīgākie resursi un kā tos efektīvi apgūt ilgtermiņā, bet arī rīkosimies, lai jau šodien būtu atbildīgi pret vidi. Tādēļ sarunu platforma veidota no atkārtoti izmantotiem logu rāmjiem, bet enerģiju tās darbībai sniegs saules spēks. Festivāla laikā plašā ekspertu komandā izvērtēsim, kā šīs un citas modernās tehnoloģijas varam ieviest mūsu ikdienā jau šodien, kas jau notiek Latvijā un kā tuvākās desmitgades laikā varētu pilnībā mainīt dažādu resursu izmantošanu. Te izšķiroša ir gan likumdevēju, gan katra individuālā drosme spert soli pretim nākotnei jau šodien,» uzsver energokompānijas «Enefit» valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Sensoru uzstādīšanu «Siltumnīcā» un datu iegūšanu nodrošinās lietu interneta jomā strādājošs jaunuzņēmums «Mazzy». Sadarbībā ar Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociāciju tiks mērīts arī «Siltumnīcā» patērētā dzeramā ūdens daudzums.

Papildu informācija – https://ej.uz/RTULampa

«Siltumnīcas» programma – http://ejuz.lv/siltumnica un http://ejuz.lv/lampaprogramma

 

Ārējās komunikācijas nodaļa
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli