Daugavpilī nodibināts starptautisks vaboļu pētīšanas konsorcijs


foto;www.du.lv
Erasmus + programmas ietvaros Daugavpils Universitātē no š. g. 12. līdz 23. jūnijam viesojas Mindanao Universitātes (Filipīnas) delegācija. Vizītes laikā starp abu valstu augstākās izglītības iestādēm ir parakstīta vienošanās par starptautiska konsorcija izveidi vaboļu pētīšanas jomā, kas ir vēsturisks un vērā ņemams notikums.

Konsorcija mērķis būs apvienot pasaules zinātniekus, kas pēta Filipīnu arhipelāga vaboļu sistemātiku, faunu, ekoloģiju un aizsardzību. Filipīnu arhipelāgs ietilpst pasaules bioloģiski daudzveidīgāko vietu sarakstā un vienlaicīgi tas ir viens no dabas aizsardzības karstajiem punktiem, kur bioloģiskā daudzveidība neatgriezeniski izzūd sakarā ar teritorijas pārapdzīvotību, lauksaimniecības attīstību un tropisko mežu izciršanu. Filipīnās ir nepietiekama zinātnieku kapacitāte, lai ietekmētu biodaudzveidības straujo sarukšanu. Vairāk nekā 70% no Filipīnās sastopamajām vabolēm ir endēmiķi un nekur citur pasaulē to nav.

 

Viens no konsorcija mērķiem, būs apvienot pasaules zinātniekus, kas pēta Filipīnu vaboļu daudzveidību, realizēt kopīgus pētnieciskos projektus, veidot kopīgas datu bāzes, zinātniskās publikācijas, veicināt koleopterologu zinātniskās skolas izveidi Filipīnās un popularizēt šo zinātni un dabas aizsardzību. Konsorcijs darbosies ar mērķi kļūt par starptautiskas nozīmes ekselences centru savā jomā.

 

Vienošanos par konsorcija izveidi parakstīja Daugavpils Universitātes rektore prof. Irēna Kokina, zinātņu prorektors prof. Arvīds Barševskis, Mindanao Universitātes prezidents Dr. Guillermo P. Torres Jr. un viceprezidente zinātniskajā darbā Dr. Maria Linda B. Arquiza, kā arī vadošie abu universitāšu koleopterologi Prof. Analyn A. Cabras, Dr. Milton Norman D. Medina, Dr. Alexander Anichtchenko, Dr. Alexey Shavrin, M.Sc. Anita Rukmane.

 

Konsorcijs būs atvērts citu pasaules universitāšu koleopterologiem, kas pēta Filipīnu arhipelāga vaboļu daudzveidību. Konsorcijs veidos jaunu open access žurnālu, kas veltīts Filipīnu vaboļu izpētei, startēs dažādos starptautiskos projektos, rīkos kopīgas ekspedīcijas, simpozijus utt. Īpaša uzmanība konsorcija darbībā tiks pievērsta endēmo sugu aizsardzībai. Tiks sagatavoti priekšlikumi aizsargājamo vaboļu saraksta izveidei un jaunu aizsargājamo dabas teritoriju organizēšanai, kurās tiks nodrošināti strikti noteikumi tropisko mežu aizsardzībai.

 

Konsorcijs plāno sadarboties ar daudzām nozīmīgām starptautiskām dabas aizsardzības organizācijām kā IUCN, WWF, National Geographic u.c. Mindanao Universitātes prezidents parakstot vienošanos uzsvēra, ka viņš ir pieņēmis lēmumu nodot veselu ēku koleopteroloģisko pētījumu centra izveidei Filipīnās, kurā atrastos gan zinātniskā kolekcija, gan mūsdienīgas pētniecības laboratorijas. Līdzīgi kā Daugavpils Universitātei, kuras stratēģijā koleopteroloģiskie pētījumi ir starp prioritātēm, turpmāk tā būs arī Mindanao Universitātē.

Prezidents pēc iepazīšanās ar Daugavpils Universitātes koleopterologu izdarīto, ļoti augstu novērtēja mūsu kolēģu sasniegto un ir gandarīts, ka tieši Daugavpils Universitātes zinātnieki ir izvēlēti par stratēģiskajiem sadarbības partneriem šī virziena attīstībai Filipīnās.

Daugavpils Universitāte
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  Kafijas automātu remonts  granulu katli