Pētījums: skolēniem efektīvi mācīties neļauj dabiskās gaismas trūkums

Vairāk nekā 50 Eiropas skolās veiktais pētījums par vides nozīmi mācību sasniegumos apliecina, ka dabiskais apgaismojums ne tikai uzlabo bērna pašsajūtu, bet arī veicina mācību rezultātu izaugsmi par 15%, īpaši sasniegumos matemātikā un loģikā.

Par dabiskās gaismas trūkumu darba vietās, mājās un arī izglītības iestādēs regulāri norit diskusijas, tomēr bieži mēs tam nepievēršam pienācīgu uzmanību. Viens no risinājumiem, kā telpās nodrošināt pietiekamu dabiskās gaismas daudzumu, ir izmantot jumta logus, tie ne tikai nodrošinās īpaši labu apgaismojumu, bet arī ļaus vēdināt telpas, tādējādi veicinot produktivitāti, labsajūtu un uzlabojot kopējos telpas apstākļus.

Vēdināšanas un dabiskā apgaismojuma jautājums ir īpaši būtisks skolās, jo tas ietekmē bērnu spēju klasē koncentrēties un efektīvi darboties. Sadarbībā ar VELUX 54 Eiropas skolās un 148 klasēs tikai veikts pētījums, kurā zinātnieki secināja, ka telpās ar lieliem logiem par 15% uzlabojas matemātikas un loģikas testu rādītāji. Plaši logi ļauj bērniem justies atbrīvotākiem un mazina emocionālo spriedzi, tādējādi bērnu ķermenis, kā arī prāts var darboties labāk un brīvāk.

Viena no pasaulē atzītākajām skolotājām un Cēsu Jaunās sākumskolas direktore Dana Narvaiša ir pārliecināta, ka dabiskā gaisma ir būtisks elements skolēnu ikdienas darbā un pašsajūtā: “Lai nodrošinātu efektīvu dienas ritmu, savā skolā izvēlamies dienu sākt mazliet vēlāk – pielāgojam ritmu dabiskās gaismas ciklam rudens un ziemas mēnešos.”

“Skolēni daudz laika pavada ārā, tādējādi maksimāli saņemot dabisko saules enerģiju, bet atrasties ārpus klases nav iespējams visu laiku, tāpēc būtiski ir šos dabiskos apstākļus ienest arī telpās, nodrošinot cilvēku dabisko vajadzību pēc gaismas, kas uzlabo pašsajūtu, iedvesmo un veicina domāšanu,” turpina Dana Narvaiša, kura ievieš jaunu pieeju bērnu izglītībā.

Dienvidu pusē izvietoti logi ļauj iegūt labāku dabisko apgaismojumu, bet telpas iekšējo klimatu var kontrolēt ar aksesuāriem, piemēram žalūzijām, apliecina VELUX pētnieki, kuri strādā pie pareizas telpas vides radīšanas.

Par VELUX

Uzņēmumu dibināja Vilums Kāns Rasmusens (Villum Kann Rasmussen) 1941. gada 1. aprīlī. Pašlaik kompānijai ir pārstāvniecības vairāk nekā 35 pasaules valstīs un tajās strādā virs 10 000 darbinieku. VELUX specializējas dažādu jumta logu ražošanā un izbūvē atbilstoši klientu vēlmēm, kā arī ēkas arhitektūrai.


 

SIA VELUX Latvia
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums