Šogad sagaidāma mērena būvniecības izaugsme

Būvniecības produkcijas apjomi 2019.gadā turpināja pieaugt trešo gadu pēc kārtas. Nozare gadu kopumā noslēdza gadu ar pozitīvu bilanci un izlaide bija par 2,9% lielāka nekā 2018.gadā.

Tajā pašā laikā 2019.gada 4.ceturksnī iezīmējās neliela lejupslīde, būvniecības produkcijas apjomi samazinājās par 0,5% salīdzinājumā ar 2018.gada 4.ceturksni.

Nozares tendences gada griezumā var skaidrot ar bāzes efektu jeb iepriekšējo gadu straujās izaugsmes rezultātā sasniegtajiem augstajiem rādītājiem. Kā ietekmējošos faktorus jāmin lielo privāto būvniecības projektu pabeigšana un maksimumu sasniegusī Eiropas Savienības struktūrfondu investīciju plūsma.

Būvniecības apjomi 2019.gadā palielinājās visās būvniecības pamatgrupās, būtiskākais ieguldījums bija ēku būvniecības apjomu pieaugumam. Gan inženierbūvniecības, gan specializēto būvdarbu attīstība gada griezumā bija ievērojami mazāka.

2019.gadā ēku būvniecības produkcija bija par 7,8% lielāka kā 2018.gadā. Pieaugums vērojams gan dzīvojamo māju, gan nedzīvojamo māju būvniecībā. Dzīvojamo māju grupā pieaugumu nodrošināja privātmāju būvniecības attīstība, savukārt nedzīvojamo māju grupā - rūpnieciskās ražošanas ēku un noliktavu, kā arī viesnīcu, tirdzniecības, satiksmes un sakaru ēku būvniecība.

Inženierbūvniecības produkcijas apjomi 2019.gadā palielinājās tikai par 1%. Šajā pamatgrupā pieauga tikai ceļu un dzelzceļu būvniecība, kas noteica inženierbūvju būvniecības apjomu pieaugumu. Pārējās inženierbūvniecības grupās bija vērojams sarukums, gan pilsētsaimniecības infrastruktūras objektu būvniecībā, gan pārējā inženierbūvniecībā.

Specializēto būvdarbu (šajā pamatkategorijā ietilpst ēku nojaukšana un būvlaukuma sagatavošana, elektroinstalācijas ierīkošanas, cauruļvadu uzstādīšanas un citas līdzīgas darbības, kā arī būvdarbu pabeigšana) produkcija 2019.gadā bija iepriekšējā gada līmenī (pieaugums bija 0,2%). Lielāko devumu specializēto būvdarbu attīstībā nodrošināja elektroinstalācijas ierīkošanas, cauruļvadu uzstādīšanas un līdzīgu darbu pieaugums.

Izsniegto būvatļauju skaits 2019.gadā bija lielāks nekā 2018.gadā. Šajā gadā tika izsniegtas gandrīz 5 tūkst. būvatļaujas, kas bija par 13,2% vairāk kā iepriekšējā gadā. Lielākā daļa būvatļauju jeb gandrīz ¾ ir izsniegtas jaunbūvju būvniecībai.

Lai arī siltie laikapstākļi 2020.gada sākumā var pozitīvi ietekmēt nozares produkcijas apjomus, sagaidāms, ka kopumā šogad būvniecības izaugsme būs mērena.

 

Ekonomikas ministrija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums