Nozare aicina Saeimas deputātus skatīt izmaiņas akcīzes likmē saldinātajiem dzērieniem kopējā nodokļu reformas ietvarā

Bezalkoholisko dzērienu ražotāju asociācija atbalsta pragmatisku un ilgtermiņa plānošanā balstītu pieeju nodokļu politikas veidošanā Latvijā. Nozare iestājas par akcīzes likmes izmaiņu bezalkoholiskajiem dzērieniem vērtēšanu kopējā nodokļu reformas ietvarā.

Debates par akcīzes likmes palielināšanu bezalkoholiskajiem dzērieniem tika uzsāktas jau 2019. gada pavasarī. Priekšlikumu sākotnēji strauji virzot Saeimas dienas kārtībā, pēc otrā lasījuma kļuva skaidrs, ka ir nepieciešams precīzāks un visaptverošāks priekšlikumu izvērtējums. Ir pienākusi 2020. gada ziema, nodokļu reformas priekšvakars, kas nozīmē, ka akcīzes likmju izmaiņas gada vidū nav racionālas un nozares attīstībai labvēlīgas.

Bezalkoholisko dzērienu ražotāju asociācijas pārstāve Inese Lielpinka norāda: “Ņemot vērā, ka bezalkoholisko dzērienu likmes izmaiņas attiecas uz tiem pašiem ražotājiem, kam ir saistošs arī alkohola akcīzes likmju jautājums, nozare aicina deputātus skatīt šīs izmaiņas kopējā kontekstā un nodokļu reformas ietvarā, nevis atrauti un faktiski gada vidū ar neskaidru pārejas periodu.”

Bezalkoholisko dzērienu nozare iestājas par izdiskutētiem priekšlikumiem kopējā nodokļu reformas kontekstā ar paredzamu pārejas periodu un skaidrām nākotnes izmaiņām. Diferencējot akcīzes nodokļa likmi pēc cukura daudzuma dzērienā, daļai no ražotājiem tā pieaugs pat trīs reizes, kas ir pretrunā ar koalīcijas solījumu par nodokļu necelšanu vismaz trīs gadu posmā. Turklāt jāņem vērā, ka nopietnās pārmaiņas ietekmē visus tirgus spēlētājus – atšķirībā no starptautiskajiem dzērienu ražotājiem, kas var atļauties investēt miljonus, lai pielāgotos dažādu nacionālo tirgu prasībām, vietējiem ražotājiem šādas investīcijas ir jāplāno ilgākā termiņā.

Izstrādātie grozījumi, ko Saeimas Budžeta komisija virza jau uz trešo lasījumu, paredz, ka no 2021. gada 1. jūlija bezalkoholiskajiem dzērieniem, kuru pagatavošanā izmantots cukurs, akcīzes nodoklis tiks aprēķināts, ņemot vērā tā daudzumu sastāvā. Tostarp dzērieniem ar cukura saturu līdz astoņiem gramiem uz 100 mililitriem akcīzes likme sastādīs 7,40 eiro (par 100 litriem), bet ar daudzumu no astoņiem gramiem – 20 eiro (par 100 litriem).

Šī brīža piedāvātajam akcīzes nodokļa priekšlikumam ir potenciāls rezultēties ar negatīvām sekām, kas tieši skartu iekšējo bezalkoholisko dzērienu tirgu. Situācijas ieskicēšanai var minēt Dānijas piemēru – paceļot nodokļa likmi bezalkoholiskajiem dzērieniem, tika piedzīvota būtiska uzvedības maiņa dažu gadu ietvaros. Tika secināts, ka nodokļa piemērošana patēriņu nemazināja, bet iedzīvotāji devās iegādāties produktus uz Zviedriju un Vāciju, kur tie bija pieejamāki. Nodokļu ienākumi strauji kritās un, lai saglabātu ieņēmumus, valdība 2014. gadā lēma par bezalkoholisko dzērienu nodokļa atcelšanu. Līdzīgas situācijas piedzīvotas arī citās valstīs, piemēram, Beļģijā, Nīderlandē, Norvēģijā un citur. Ņemot vērā Latvijas salīdzinoši mazo tirgu, arī vietējie nozares pārstāvji var tikt pakļauti šādām negatīvām sekām. Šāds nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem netiek piemērots ne Lietuvā, ne Igaunijā. Akcīzes nodokļa piemērošanas prakse ir nepārprotami pierādījusi, ka akcīzes nodokļa politikas veidošanas procesā ir jāņem vērā kaimiņvalstīs esošās nodokļa likmes.

Nozare ir gatava iesaistīties diskusijās ar lēmumu pieņēmējiem nodokļu revīzijas procesā, lai pieņemtu pārdomātus un izsvērtus lēmumus, tādējādi nodrošinot labvēlīgu nozares attīstību un pienesumu Latvijas tautsaimniecībai.


 

Bezalkoholisko dzērienu ražotāju asociācija
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums