TV3">

VARAM: Rīgas domes 96 tūkstošu darba stundu pirkums ir pretējs Iepirkumu likuma garam, taču apturēt to nevar

Pagājušajā nedēļā stāstījām, ka Rīgas dome izvairījusies no konkursa rīkošanas par grāmatvedības programmu. Elektroniskajā iepirkumu sistēmā tā bez konkursa nopirkusi gandrīz 100 tūkstoš stundu programmētāju darba, kas maksā miljonus. Galvaspilsēta uzskata, ka rīkojusies likumīgi, jo Vides un reģionālās attīstības ministrija izveidotā sistēma šādus pirkumus pieļauj. Ministrija saprot, ka Rīga izmantojusi caurumu sistēmā, taču konkrētajā gadījumā neko nedarīs. Tā vienīgi radīs jaunus noteikumus, lai turpmāk šādu rīcību izslēgtu.

Rīgas domes rīcība, bez konkursa par 11 miljoniem pērkot 96 tūkstošus stundu programmētāju darba ir pretēja iepirkumu likuma garam, taču aizliegt to nevar. Tā saka Vides un reģionālās attīstības ministrijā, kas atbild par Elektronisko iepirkumu sistēmu. 

To, ka Elektronisko iepirkumu sistēmas programmatūru sadaļā ir “caurumi”, sistēmas uzturētājs Valsts reģionālās attīstības aģentūra pamanīja gada sākumā. Caurumus komersanti un iestādes izmanto, lai nebūtu jārīko godīgi konkursi. 

Vispirms aizdomīgus darījumus fiksēja Veselības ministrijas iepirkumos. Ministres Andas Čakšas laikā, izmantojot sistēmu, viņas bijušā vīra firmām samaksāti vairāki simti tūkstošu eiro, taču pirktās programmas ir citu programmu pielāgojumi par daudz dārgāku cenu. Līdzīgs notikums skāris arī Iekšlietu ministriju. Šos gadījumus izmeklē policija.

Vides un reģionālās attīstības ministrija atzīst, ka pret tādiem darījumiem, kādus ar grāmatvedības programmu piegādātājiem sistēmā slēdz Rīgas domes Informācijas tehnoloģiju centrs un Finanšu departaments, tā ir bezspēcīga. 

UĢIS BISENIEKS VARAM Elektroniskās pārvaldes departamenta direktors

Šobrīd mēs nesaskatām likuma pārkāpumu šādā rīcībā, bet mēs redzam, ka šī rīcība neatbilst likuma garam vai jēgai. Pārkāpumu mēs īsti nespējam identificēt, bet tas, ka sistēma ir pilnveidojama, tas ir acīmredzami. 

Es saprotu, nākotnē tas vairs nebūs iespējams?

Šajā brīdī mēs vēl turpinām diskusijas ar IKT nozari, kā efektīvāk šo noregulēt. Sagaidāms, ka mēs līdz šī gada beigām regulējumu uzlabojumus stādīsim priekšā ministru kabinetam. Šobrīd darba versija ko mēs esam piedāvājuši apspriedei ir 1 miljons eiro maksimums. 

Ministrija iecerējusi, ka turpmāk programmu uzlabošanai bez konkursa iestādes nevarēs tērēt vairāk kā miljonu eiro gadā. Paredzēts arī paplašināt sistēmas uzturētāja pilnvaras apturēt aizdomīgus iepirkumus.

OĻEGS FIĻIPOVIČS 

VRAA Elektronisko iepirkumu departamenta direktors

Uzraudzīt darbības un pārtraukt darījumus, ne tikai tad, kad ir pārkāptas pašas vienošanās, bet arī tad, kad ir pārkāpts cits ārējais normatīvais akts. Ārpus kura mēs pašlaik nevaram iet. Mēs pašlaik esam ierobežoti ar to, kas ir vienošanās. 

Tas pats samērīguma princips (ja) nav ievērots, jā, ka viņi pie pogas piepērk mēteli. 

Aģentūra šobrīd pārbauda Rīgas pašvaldības grāmatvedības programmu iepirkumu. Tā grib noskaidrot, cik maksājusi datorprogramma, kuras uzlabojumiem nepieciešami 11 miljoni. 

OĻEGS FIĻIPOVIČS VRAA Elektronisko iepirkumu departamenta direktors

Tas, ko gribās akcentēt, ka jebkurā gadījumā pasūtītājs ir atbildīgs kuru no vienošanās pozīcijām vai līgumiem viņš izmanto un protams, tas ka EISā ir attiecīga pozīcija, tas neatceļ arī samērīguma principu. Tieši informācija par to, kādi līdz šim ir bijuši ieguldījumi, tā arī ir pieprasīta. 

Fiļipovičs skaidro, ka atbalsta jeb programmēšanas pakalpojumus EISā  drīkst pirkt tikai tad, ja iestādei jau ir nopirkusi servera standarta programmatūru. Nozarē esot pieņemts, ka programmas uzturēšana un atjaunošana  izmaksājot ap 20 procentiem no vērtības. Rīgas domes gadījumā  nav skaidrs, cik izmaksājusi pamata programma. 

Pašvaldības ierēdņi Nekā personīga nevarēja paskaidrot, kā tikuši pie standarta programatūras Acto ERP, kuras papildinājumus par 11 miljoniem eiro  tagad pērk EISā. 

ANDRIS KONOŠONOKS RD Finanšu departamenta direktora biroja vadītājs

Es neesmu iepirkumu speciālists, tā nav Finanšu departamenta atbildība. Es jau minēju, ka iepirkums ir noticis atbilstoši visām likuma prasībām, bet ja jums interesē šie detalizētie jautājumi, es nevarēšu uz tiem atbildēt. 

Jūs taču esat darba grupas vadītājs. Jums taču jāzina uz kā jūs būvējat sistēmu.

Darba grupa neveic iepirkumus. Mēs zinām, kā mēs būvējam sistēmu, jā. 

Līgums ar programmētājiem Wearedots paredz, ka nākamā gada decembrī programma ir gatava un tad sadarbība beidzas.  Šobrīd nav zināms, cik Rīgai turpmāk būs jāmaksā par programmas lietošanu. Par to būs jārīko jauns iepirkums.  Darba grupa cer, ka summa nebūs lielāka par  300 tūkstošiem eiro gadā.   

ANDRIS KONOŠONOKS RD Finanšu departamenta direktora biroja vadītājs

Nodošanas darbi,  to es varu pateikt 22.decembris, tā stāv līgumā. 

Un kas notiek pēc tam?

Šeit es gribētu uzsvērt, ka tieši priekšrocība šīs standartizētās sistēmas iegādei, ka jau laicīgi, pirms šis projekts tika uzsākts, darba grupa konstatēja, ka ir vairāki tirgus dalībnieki, ja nemaldos, šobrīd Latvijā 7, kas nākotnē spēj piegādat šīs licences, spēj nodrošināt uzturēšanu šim te standartizētajam, es uzsveru, produktam. 

Darba grupas iecerētais scenārijs ir netradicionāls. Parasti nopērkot programmu vai pasūtot tās pielāgošanu, līgumu par tālāku uzturēšanu noslēdz ar tās izstrādātāju, jo pārņemt cita programmētāja sistēmu nav vienkārši.  Tomēr Konošonoks ir pārliecināts, ka viņa vadītais programmatūras nomaiņas process ir atklāts, godīgs un pamatots. Arī cena esot samērīga. 

ANDRIS KONOŠONOKS RD Finanšu departamenta direktora biroja vadītājs

Iepirkums nav finanšu departamenta atbildība, bet stundas izmaksas ir absolūti samērojamas, ir zemākas, bet ir arī būtiski augstākas izmaksas. Es nezinu uz kādiem datiem balstās jūsu novērojumi, bet mūsu rīcībā nav šādas informācijas, ka šīs stundas izmaksas ir paaugstinātas vai dārgākās tirgū.

Bet šobrīd EISā paskatoties to sadaļu, ko jūs pērkat, maksā 75 eiro. Jūs nopirkāt pa 97,5, tagad ir 75 eiro. 

Manā rīcībā nav šādas informācijas. 

 

 

Raidījums "Nekā personīga"
TV3
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums