Ziņas | Latvija | Ekonomika, finanses


Fiskālās disciplīnas padome aicina valdību īstenot līdzsvarotāku atbalsta politiku COVID-19 krīzes seku mazināšanai

Ekonomiskie rādītāji un ekspertu viedokļi liecina, ka aprīlī varētu būt bijis sasniegts COVID - 19 ekonomiskās krīzes zemākais punkts. Tas savukārt nozīmē, ka atbalsta pasākumiem COVID - 19 krīzes seku mazināšanai jābūt selektīvākiem, mērķētiem uz nozarēm un uzņēmumiem, uz kuriem joprojām attiecas ierobežojumi. Šāds viedoklis pausts Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) ceturtajā krīzes monitoringa ziņojumā par COVID-19 ietekmi uz valsts ekonomiku un fiskālo situāciju.

Aprīlī apstrādes rūpniecībā straujākais kritums kopš 2009. gada

Centrālās statistikas pārvaldes publicētie dati par ražošanas apjomu pārmaiņām Latvijas rūpniecībā šā gada aprīlī liecina, ka salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi rūpniecības izlaide salīdzināmās cenās ir sarukusi par 9,2%. Apstrādes rūpniecībā tika reģistrēts kritums 9% apmērā, kas bija straujākais nozares izlaides samazinājums kopš 2009. gada, kad gadā kopumā nozare bija sarukusi par 20,3%. Savukārt nozares izlaides līmenis aprīlī ir noslīdējis līdz aptuveni 2016. gada otrā pusgada līmenim.

Ekonomikas attīstības grupa konceptuāli vienojas par atbalsta mehānismu eksportējošiem un tūrisma uzņēmumiem

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs Ekonomikas attīstības grupā prezentēja ministrijas piedāvājumu atbalsta mehānismam ilgtspējīgiem eksportējošiem un tūrisma nozares uzņēmumiem Covid-19 negatīvo seku mazināšanai.

Valdība apstiprina galvojuma līgumu ES atbalsta instrumenta SURE sākšanai

Ceturtdien, 4. jūnijā, Ministru kabinets (MK) apstiprināja galvojuma līgumu starp Latvijas Republiku un Eiropas Komisiju (EK) par dalību Eiropas Savienības (ES) atbalsta instrumentā bezdarba risku mazināšanai ārkārtas situācijā (SURE), lai dotu tiesības finanšu ministram to parakstīt. Kopējais apjoms no šī instrumenta, kas pieejams ES dalībvalstīm, ir 100 miljardi eiro. Šo aizdevumu garantēs ES dalībvalstu sniegtas garantijas.

LM piesaistīs papildus finansējumu deinstitucionalizācijas programmai

Papildus vēl 170 bērni saņems aprūpi, uzraudzību un iespēju saturīgi pavadīt brīvo laiku, kamēr vecāki mācās vai strādā. Tas iespējams, jo tiks piešķirti papildu līdzekļi ļoti pieprasītā "Aprūpes dzīvesvietā" pakalpojuma nodrošināšanai bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Palielināts arī finansējums sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanai bērniem ar funkcionāliem traucējumiem šādi dodot iespēju saņemt līdz 100 apmaksātiem speciālistu pakalpojumiem līdzšinējo 40 vietā.

Rīgas Tehniskā universitāte ar Swedbank finansējumu 10 miljonu eiro apmērā turpina īstenot vērienīgu attīstību Ķīpsalā

Ar Swedbank papildu finansējumu 10 miljonu eiro apmērā, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) turpinās tālāko izaugsmi, attīstot studentiem un zinātnei paredzēto infrastruktūru Ķīpsalā. Mērķis ir veicināt Ķīpsalas studentu pilsētiņas attīstību un mūsdienu prasībām atbilstošu studiju, kā arī zinātniskās darbības vides izveidi un labiekārtošanu. RTU projekti tiek īstenoti gan ar Eiropas Savienības fondu, gan ar Swedbank un Eiropas Padomes Attīstības bankas (EPAB) finansiālu atbalstu. Daļu no kopējā finansējuma veido arī RTU finanšu līdzekļi.

Aprīlī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 9,2 %

2020. gada aprīlī, salīdzinot ar 2019. gada aprīli, rūpniecības produkcijas apjoms1 pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 9,2 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja apjoma kritums apstrādes rūpniecībā – par 9 %, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 8,7 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 10,8 %.

COVID-19 krīzes pārvarēšanai tiks ieguldīti 2,062 miljardi eiro

Otrdien, 2. jūnijā, Ministru kabinets (MK) izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavotu informatīvo ziņojumu par pasākumiem COVID-19 krīzes pārvarēšanai un ekonomikas atlabšanai. Tā mērķis ir apstiprināt pasākumu kopumu, kas ļautu pārvarēt COVID-19 krīzi un veicinātu ekonomikas atlabšanu pēc tās. Kopā ar jau iepriekš finanšu ministra vadītajā grupā uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam un pēc tam valdībā apstiprinātajiem lēmumiem pasākumiem atvēlēti 2,062 miljardi eiro. Pasākumi ir vienreizēji, terminēti un tie plānoti trīs pamatblokos – nozaru modernizācija, infrastruktūras uzlabošana un atbalsts personu esošas situācijas saglabāšanai (pabalsti).

Kredīt-brīvdienas visbiežāk prasa loģistikā, viesmīlībā un ražošanā nodarbinātie

Divarpus mēnešos kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas Latvijā ar pieteikumiem piešķirt kredīt-brīvdienas visbiežāk vērsušies loģistikas, viesmīlības un ražošanas nozarēs strādājošie. Vairāk nekā puse par grūtību galveno cēloni norādījusi ienākumu samazināšanos, kamēr aptuveni piektdaļa zaudējusi darbu, liecina specializētās kredītu bankas Bigbank apkopotie dati.

Covid-19 negatīvā ietekme uz ekonomiku jau redzama 1.ceturkšņa datos

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem iekšzemes kopprodukts (IKP) šī gada 1. ceturksnī bija par 1,5% mazāks nekā pirms gada. Lai arī Covid-19 ietekme uz tautsaimniecību iezīmējās vien marta vidū, kopējā ekonomikas sabremzēšanās 1. ceturksnī bija gaidāma.

Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums