Viens negadījums darbavietā — tas jau ir daudz


foto;www.freecity.lv
Lai gan pret darba drošību ar lielu atbildību būtu jāizturas ikvienam, prakse rāda, ka Latvijas uzņēmumos attieksme ir ļoti atšķirīga. Domāju, katrs ir bijis situācijā, kad par darba drošību ir tikai jāparakstās, taču reālas mācības un instruktāža parakstam neseko. "Diemžēl tā vietā, lai darba drošību izmantotu par uzņēmuma iespēju strādāt efektīvi, daudzi to uzskata par laika izniekošanu," stāsta Lean.lv uzņēmumu efektivitātes eksperts Vids Petraitis. Viņš uzskata, ka uzņēmumam ir jāstrādā tā, lai darbinieki paši iemācās pamanīt potenciālos riskus un piedāvā vadītājam ierosinājumus darba drošības paaugstināšanai. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai organizācijā ir darbinieki, kas patiesi izprot darba drošības jautājumus un nopietni izturas pret tiem.

Maz negadījumu vai to neesība vēl nenozīmē, ka ar darba drošību uzņēmumā viss ir kārtībā. „Ir bijis gana daudz situāciju, kad uzņēmums, kas ilgi nav saskāries ar negadījumiem darbā, pārstāj ieguldīt pietiekamu resursu daudzumu darbinieku mācībās. Ir liela kļūda nepietiekamu uzmanību darba drošības jautājumiem attaisnot ar līdzekļu taupīšanu vai efektīvu resursu izmantošanu. Agri vai vēlu šāda attieksme izraisīs negadījumu skaita pieaugumu,” norāda V. Petraitis.

Vēl viena bieži sastopama situācija — uzņēmumu vadītāji kļūdās, uzskatot, ka viņu darbības jomā nav nepieciešams pievērst īpašu uzmanību darba drošības jautājumiem. „Katrs no mums var nosaukt vairākas bīstamas situācijas, kas var notikt rūpniecībā vai būvniecībā, bet ir grūti iedomāties līdzvērtīgu notikumu birojā. Tomēr ir dzirdēts arī par negadījumiem birojos, kas noved pie nopietnām traumām. Piemēram, daudzi izmanto biroja krēslu ar riteņiem, lai paņemtu dokumentus no augšējā plaukta. Tas ir ļoti bīstami,” uzsver eksperts.

„Esam izpētījuši darba drošības procesus vairākos uzņēmumos. Tiek konstatēta viena nopietna problēma: ugunsdzēšamie aparāti bieži tiek nobloķēti ar citiem instrumentiem un priekšmetiem, tāpēc ir grūti sasniedzami. Problēma tika novērsta, izmantojot vizuālos risinājumus dažādām darba zonām: redzot, ka atrodas attiecīgajā zonā, darbinieks zināja, ka tajā ir aizliegts novietot rīkus un instrumentus. Cits piemērs — kādā rūpnīcā elektriskais krāvējs bija vairākkārt sadūries ar garām ejošajiem darbiniekiem. Sadursmes zona tika iezīmēta ar attiecīgu krāsu, un darbinieki plānoja savu maršrutu tā, lai nenonāktu tajā,” stāsta Lean.lv eksperts. Ir pierādīts, ka lielākajai daļai cilvēku vislabāk darbojas vizuālā uztvere, tāpēc darba drošības mācībās ir ieteicams izmantot vizuālos risinājumus. Piemēram, izvietot redzamā vietā attēlu ar instrukcijām par individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu vai fotogrāfijas, kas parāda pareizo pozu darbam pie aparāta, vai detalizētu vizuālo informāciju par darba iekārtas izmantošanu.

Taču neviens ieguldījums darba drošībā nebūs gana efektīvs, ja darbinieki nejūt atbildību par noteikumu ievērošanu. Viens no labākajiem risinājumiem darbinieku iesaistīšanai ir ļaut viņiem piedāvāt savas idejas darba drošības uzlabošanai un izstrādāt drošības plānus. Tas palielina visu darbinieku informētību, individuālo informētību, kā arī paaugstina darbinieku atbildības sajūtu. Tas ir īpaši aktuāli saistībā ar modernajiem darba paradumiem, kad darbinieki var izvēlēties strādāt gan birojā, gan attālināti.

Pieci Lean.lv ieteikumi darba drošības uzlabošanai

  1. Uzturiet darba vietu kārtībā! Katrai darba vietai ir jābūt organizētai saskaņā ar vienotu sistēmu un prasībām.
  2. Regulāri atjauniniet aktuālo darba drošības informāciju! Sapulces veicinās darbinieku informētību.
  3. Analizējiet riskus un to iemeslus! Ir jāapspriež gan pastāvošie, gan potenciālie riski, jāmeklē iemesli, kas veido risku, un jāizrunā risku risinājumi.
  4. Atbalstiet iniciatīvu! Katram darbiniekam ir jāsaprot sava loma un atbildības līmenis, vadītājam ir jāuzklausa darbinieku domas un jāiesaista viņi darba drošības plāna izstrādē.
  5. Veidojiet darba standartus! Ļoti iedarbīgi ir vizuālie risinājumi, darba zonu iezīmēšana dažādās krāsās, informatīvi attēli par drošības pasākumiem utt.

Lean.lv piedāvā dažādus risinājumus uzņēmuma darba drošības un efektivitātes paaugstināšanai: 5S sistēmu, Asaichi sistēmu, PDCA metodiku, Kaizen Teian ideju ierosināšanas sistēmu, SMED, TPM darba standartus un citus.

Lean.lv ir 13 ekspertu grupa, kas jau vairāk nekā desmit gadus palīdz daudzām komerciālām organizācijām visā Baltijā palielināt uzņēmuma procesu efektivitāti. Uzņēmuma starptautiskais sadarbības partneris ir organizācija "Honsha", kas pilnveido Lean sistēmas principus; tā apvieno uzņēmuma "Toyota" vadītājus un ekspertus. Lean.lv pirmais Baltijas tirgū sāka ieviest Lean sistēmu, kas piedāvā risinājumus arī valsts sektorā - Lean Government.

Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

Dārza nojumes Metināšanas piederumi