Latvijas Dabas muzeja bijušā ilggadējā direktora Viļa Krūmiņa 90. gadadienas atzīmēšana muzejā

Starptautiskās muzeju dienas pasākumu ietvaros, Latvijas Dabas muzejs atzīmē bijušā ilggadējā muzeja direktora, aktīva politiskā darbinieka Viļa Krūmiņa 90. gadadienu.
V. Krūmiņš dzimis 1919. gada 27. maijā Sēlpils pagasta vectēva Jāņa Krūmiņa dzimtas mājā.

1935. gada septembrī iztur konkursu Jēkabpils valsts reālģimnāzijā. 1940. gadā saņem izcilības atestātu par pagarinātās ģimnāzijas kursu un iestājas Latvijas Universitātes Matemātikas un dabaszinātņu fakultātes ģeoloģijas nodaļā.

V. Krūmiņa studijas pārtrauc karš, un šai laikā cīnoties 201. Latviešu strēlnieku divīzijā viņš četrreiz ievainots un kontuzēts. Pēc kara V. Krūmiņš ieņem augstus amatus valdībā, kur nepieciešamas ir zināšanas ekonomikā. 1959. gadā pabeidzis P. Stučkas Latvijas Valsts universitāti finanšu un kredīta specialitātē. Padomju funkcionārisma periods pēckara gados V. Krūmiņam noslēdzās ar darbību latviešu nacionālo antiļeņiniešu grupā 1956.-1959. gadā. 1962. gadā pēc "nacionālistiskās grupas" likvidēšanas sāk strādāt Latvijas Dabas muzejā.

Direktora vadībā muzejs tika paplašināts, pārveidots un tapa par Vissavienības Dabas muzeju metodisko centru dabas aizsardzības jautājumos un taksidermijā. Muzeja direktora amatā V. Krūmiņš nostrādāja līdz 1999. gadam.

Ja agrāk muzeju dienā savu dzeju lasīja dzejniece Ārija Elksne, tad šogad muzejniekiem bija iespēja ieklausīties ne tikai dzejnieces, bet arī viņas brālēna Viļa Krūmiņa rakstītajā dzejā.

Muzejā tika izveidota ekspresizstāde, kur interesenti varēja iepazīties ar V. Krūmiņa publikācijām, sabiedriskā darba liecībām, fotogrāfijām, sākot no kara gaitām un muzeja bibliotēkas unikālu grāmatu "Latvijas zeme, zemnieki un viņu darbs". Šī grāmata ir unikāla ar to, ka tajā ir vēsturisks ieraksts – "klases saimniekam" – ar skolotāju un klases biedru parakstiem.

Savās atmiņās par V. Krūmiņu dalījās profesore Ausma Špona, profesors Arturs Mauriņš, žurnālists Oskars Gerts, aktrise Vera Gribača, Latvijas Strēlnieku apvienības biedrs Valdis Ķiploks un bijušais V. Kūmiņa vietnieks muzeja saimnieciskajā darbā, solists Aleksandrs Zeimuļš-Priževoits, kurš atmiņu pasākumu pieskandināja sirsnīgām un skanīgām dziesmām.

Lāsma Vagoliņa, Latvijas Dabas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums