Kūdras bānītis Baložos vedīs ekskursijā ar jaunu vagonu


public. foto
Kūdras pārvadāšanai paredzētie šaursliežu dzelzceļi ir daļa no Latvijas unikālā industriālā mantojuma. Agrāk to Latvijā bija vairāk nekā trīsdesmit, šobrīd – atlikuši tikai vienpadsmit. Baložu kūdras dzelzceļš ir vienīgais no tiem, kas atvērts apmeklētājiem kā muzejdzelzceļš.

Muzejdzelzceļš gaidīs ikvienu sezonas noslēguma ekskursijā 27. oktobrī, kurā būs iespēja izbraukt arī jaunizbūvētajā pasažieru vagonā.

Kūdras fabriku Medema purvā sāka veidot 1945. gadā, savukārt šaursliežu dzelzceļš sāka darboties 1948. gadā, lai nogādātu kūdru no kūdras laukiem uz fabriku. Dzelzceļa kopgarums uz 1957. gadu sasniedza jau 28 kilometrus, kūdras pārvadāšanā bija iesaistīti 10 mazi motorvilcēji jeb lokotraktori. Laika gaitā, Medema purva kūdras krājumiem izsīkstot, saruka arī šaursliežu dzelzceļš - 2013. gadā dzelzceļa kopgarums bija vien 2,5 kilometri, un dzelzceļā bija saglabājusies tikai viena ejoša lokomotīve.

Biedrība „Bānīša Draugu klubs”, sadarbojoties ar kūdras pārstrādes uzņēmumu SIA „Pindstrup Latvia” un citiem kūdras nozares uzņēmumiem, pakāpeniski uzsāka dzelzceļa atjaunošanas darbus un tie turpinās vēl joprojām. Partnerībā ar Ķekavas novada pašvaldību, kopš 2017. gada tiek realizēts Igaunijas-Latvijas pārrobežu programmas projekts „Industriālais mantojums”, kura ietvaros tika uzbūvēts jauns pasažieru vagons un veikti citi uzlabojumi, lai bānītis spētu uzņemt apmeklētājus.

Pirmā iespēja apmeklētājiem iepazīties ar paveikto bija 2016. un 2017. gadā Muzeju nakts pasākuma laikā. Savukārt no 2018. gada, papildus Muzeju nakts pasākumam, tiek organizētas pirmās regulārās ekskursijas jūnija – oktobra sezonā. Katrā pēdējā mēneša sestdienā kūdras bānītis ir atvērts ikvienam, piedāvājot izbraukt ar šaursliežu vilcienu, apskatīt kūdras laukus, fabriku, kā arī brauciena laikā uzzināt par kūdras ieguvi un vēsturi.

Ekskursijas sākums ik stundu, pirmais vilciens atiet 11:00, pēdējais 17:00. Maksa par braucienu 2,5 EUR no personas, bērniem līdz 3 gadiem izbraukums bez maksas. Aicinām iepriekš rezervēt vietu braucienam pa tālr. 23272013 vai e-pastā: info@bdklubs.lv, vairāk informācijas: www.kudrasbanitis.lv

Biedrība "Bānīša Draugu klubs"
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  granulu katli