Konference Polija, Krievija, Eiropa: no kara līdz mieram

Starptautiskā zinātniskā konference veltīta 1921.g. Rīgas Miera līguma parakstīšanas 90.gadadienai un Polijas-Krievijas sarežģīto jautājumu grupas sesija Rīgā
(2011.g. 1.-2. jūnijs)

2011.g. 2. jūnijā Melngalvju namā Rīgā norisināsies starptautiskā zinātniskā konference veltīta Rīgas Miera līguma starp Poliju un Padomju Krieviju un Padomju Ukrainu noslēgšanas 90.gadskārtai

Konferenci - sadarbībā ar Polijas-Krievijas sarežģīto jautājumu grupu - organizē nesen Polijā dibinātais Polijas un Krievijas dialoga un vienošanās centrs un Maskavas Valsts Starptautisko attiecību institūts (MGIMO).

Rīgas Miera līgums 1921.g.-1939.g. bija viens no galvenajiem Eiropas sistēmas pīlāriem. Austrumu Eiropas tautām tas deva cerību, ka pēc 7 nemitīgu, šo kontinenta daļu postošu karu gadiem, iestāsies miera, atjaunošanas un attīstības laiks. Rīgas Miera līgums nav attaisnojis uz to liktās cerības, taču ir grūtu pārvērtēt tā nozīmi Eiropas vēsturē. Kaut gan mieru tas nodrošināja tikai uz nepilniem 20 gadiem, Austrumu Eiropas tautām tas deva iespēju attīstīties un stiprināt savu valstiskumu, piedalīties Eiropas politiskā, saimnieciskā un kultūras dzīvē.

Pateicoties tam šīs valstis, noslēdzoties aukstajam karam, varēja atgriezties Eiropas politiskajā kartē kā suverēnas un neatkarīgas valstis. Par Rīgas Miera līguma nozīmi Eiropai diskutēs pazīstami vēsturnieki no Polijas, Krievijas, Latvijas, Ukrainas, Baltkrievijas un Kanādas.

Dienu pirms Rīgas Miera līguma noslēgšanas 90.gadskārtai veltītās konferences Rīgā notiks Polijas-Krievijas sarežģīto jautājumu grupas sesija.

Izveidotā pēc Polijas un Krievijas prezidentu iniciatīvas Grupa savu darbību ir intensificējusi pēdējo triju gadu laikā. Pēc Grupas aktīvas darbības atsākšanas 2008.g. tās sastāvā tika iekļauti izcili Polijas un Krievijas zinātnieki – vēsturnieki, arhīvisti, juristi. Grupas Polijas puses darbus vada bijušais ārlietu ministrs prof. Ādams Rotfelds, bet Krievijas puses darbus – Maskavas Valsts Starptautisko Attiecību Institūta (MGIMO) rektors akadēmiķis Anatolijs V.Torkunovs.

Darba grupas kopīgā darba rezultāts ir 2010.g. beigās publicētais kopīgais sējums "Baltie plankumi- melnie plankumi. Sarežģītie jautājumi Polijas-Krievijas attiecībās (1918-2008)". Tas tika izdots vienlaikus poļu un krievu valodā – Varšavā un Maskavā. Polijas un Krievijas zinātnieki šajā sējumā ir paveikuši Polijas un Krievijas attiecībās pastāvošo noklusēto vai falsificēto grūto un sarežģīto problēmu "inventarizāciju". Tiek gatavota arī šī darba saīsinātā versija angļu valodā.

Grupas darba panākums ir Polijas un Krievijas dialoga intensifikācija visos līmeņos – starp abu valstu prezidentiem, premjeriem un ārlietu ministriem. Pēc grupas iniciatīvas Varšavā un Maskavā tika nodibināti Polijas un Krievijas dialoga un vienošanās centri. Sesijas laikā Rīgā notiks diskusijas par turpmākās sadarbības plāniem, par jaunu pētījumu veikšanu un kopīgu publikāciju gatavošanu.

dr Krystyna Barkowska
ekspert ds. kultury, nauki i mediów
Ambasada RP w Rydze
Par šo rakstu nav saņemts neviens komentārs.
Pievienot komentāru
Vārds:
e-pasts:Aktuālās ziņas

mēbeļu izgatavošana
apdrošināšana  octa  dziļurbums